Dobre oświetlenie jest niezbędne w domowych wnętrzach, by zapewnić nam wygodne warunki do przyjemnego wypoczynku lub rekreacji bądź do wykonywania rozmaitych czynności. Dotyczy to także sypialni, czyli najbardziej prywatnego spośród wszystkich pomieszczeń mieszkalnych. Pojawiają się w niej różne lampy – od opraw klasycznych do niezmiernie ważnych choć niewielkich lampek nocnych.

Właśnie na tych ostatnich chcielibyśmy się skupić w dzisiejszym tekście. Jakie powinny być lampki nocne? Jaki rodzaj opraw oświetleniowych najlepiej sprawdza się w tej roli? O tym przeczytacie poniżej.

Lampki nocne – do czego ich używamy?

Dobry system oświetleniowy do domowych wnętrz powinien składać się z kilku produktów, najlepiej o zróżnicowanej wielkości i typie. Dzięki temu tworzy się funkcjonalne i wygodne warunki do wykonywania różnych czynności – od tych bardziej precyzyjnych zadań do swobodnego wypoczynku po trudnym dniu pracy.

Jaką rolę spełniają lampki nocne? Przede wszystkim to właśnie one mają zapewniać wystarczającą ilość światła do przemieszczania się w nocy, gdy nie chcemy włączać mocniejszego światła głównego, które podrażniałoby nawykłe do ciemności oczy. To również lampki nocne tworzą przestrzeń do przyjemnego zagłębienia się w lekturze tuż przed snem. W końcu to dzięki oświetleniu nocnemu przy łóżku tworzy się ciekawy klimat – przytulny, nastrojowy, sprzyjający błogiej regeneracji.

Jaki rodzaj oprawy wybrać?

W roli lampek nocnych używa się rozmaitych produktów oświetleniowych. Wiele pomysłów, utrzymanych w modnych obecnie tendencjach wnętrzarskich można znaleźć choćby na stronie: https://azzardo.com.pl.

Co wybrać? Za najpopularniejsze rozwiązania uznaje się oczywiście oprawy stojące, które trafiają na stoliki lub szafki nocne. To najczęściej niewielkie lampy stołowe. Niekiedy zamiast nich po obu stronach łóżka ustawia się lampy podłogowe – wymagają one jednak nieco więcej miejsca i lepiej sprawdzają się w przestronniejszych pomieszczeniach.

Jakie lampy zastosować zatem, jeśli nie dysponuje się nadmiernym metrażem? Świetnym pomysłem jest postawienie na kinkiety. Te praktyczne lampy ścienne montuje się u wezgłowia łóżka, by doświetlić strefę i zapewnić idealne warunki dla użytkowników. Czasami spotyka się też oprawy wiszące – małe, na długich przewodach, pozwalających na dopasowanie produktu do indywidualnych potrzeb.

Osłony źródeł światła i żarówki do lampki nocnej

Dobra lampa nocna musi znaleźć się na odpowiedniej wysokości. Należy znaleźć takie rozwiązanie, które nie oślepia i zapewnia komfort. Warto zatroszczyć się o to, by dolna krawędź klosza znajdowała się poniżej linii wzroku osoby siedzącej na łóżku.

Równie ważna jest sama osłona źródła światła. Powinna być wykonana ze szkła lub tworzywa (najlepiej mlecznobiałego). Świetnie sprawdzają się także tekstylne abażury. Ważne, by dane rozwiązanie dawało przyjemnie rozproszone światło, które nie podrażni wzroku i nie doprowadzi do dyskomfortu.

Jak dobrać źródła światła? Stawiajmy na produkty LED – energooszczędne i długowieczne. W przypadku lampki nocnej idealnie sprawdza się światło ciepło białe, które sprzyja wyciszeniu i relaksacji przed snem, budując przy tym przytulną atmosferę w pomieszczeniu.

Wygodne i przytulne oświetlenie do sypialni

Choć lampki nocne nie stanowią głównego źródła światła w sypialni, trudno jednak wyobrazić sobie bez nich wnętrze. Są praktyczne i dekoracyjne, dopełniają aranżację przestrzeni, sprawiając, że pokój nabiera klimatu i staje się wręcz idealnym miejscem do spokojnego snu lub przyjemnego wypoczynku, zawsze gdy mamy na to ochotę.


Bądź na bieżąco i zostań jednym z ponad 14 tysięcy naszych obserwujących!

zostaw odpowiedź

Please enter your comment!
Please enter your name here