Choroby oczu są jednymi z najbardziej dokuczliwych schorzeń. Głównie dlatego, że mają bardzo duży wpływ na codzienne funkcjonowanie. W artykule przeczytasz, jakie choroby występują najczęściej i jakie są metody na ich leczenie.

Wzrok to jeden z najważniejszych zmysłów u człowieka, dlatego wszelkie choroby i dolegliwości związane z oczami są niezwykle uciążliwe. Schorzeń może być wiele – zaćma, jaskra, stany zapalne czy zespół suchego oka, mogą dotknąć każdego, bez względu na wiek. Na szczęście dzisiejsze rozwiązania i technologie medyczne pozwalają na szybkie leczenie.

Jak przebiega leczenie zaćmy?

Wady wzroku oraz schorzenia oczu mogą znacząco pogorszyć jakość życia codziennego. Problemy z widzeniem na odległość lub z bliska można skorygować poprzez noszenie okularów lub soczewek. Jednak w przypadku poważnych chorób, należy wdrożyć specjalistyczne leczenie.

Jedną z najczęściej występujących chorób oczu jest zaćma. Występuje zarówno u starszych, jak i młodszych. Zdarzają się przypadki, że zaćma jest chorobą wrodzoną. Zaćma powoduje utratę ostrości widzenia oraz wrażenie rozmycia i zabrudzenia widzianych obrazów. Prowadzi do problemów z wykonywaniem prostych czynności domowych, obowiązków w pracy, czy prowadzeniem samochodu.

Skuteczne leczenie zaćmy jest możliwe tylko poprzez zabieg operacyjny. Dzisiejsza technologia pozwala wykonać go małoinwazyjnie. Zabieg polega na usunięciu i wszczepieniu nowej soczewki. Może być wykonywany za pomocą lasera. Dolegliwości ustępują natychmiast po wykonanej operacji, jednak przez pewien okres czasu pacjent powinien przestrzegać określonych zaleceń, żeby uniknąć powikłań i konieczności powtarzania zabiegu.

Jakie są inne choroby oczu?

Panuje przekonanie, że choroby oczu dotykają głównie osoby starsze. Jednak wiele z nich może rozwijać się już w wieku dziecięcym, jak np. związana ze zbyt wysokim ciśnieniem oka jaskra. Niektóre choroby rozwijają się poprzez niezdrowy tryb życia lub zakażenia bakteryjne. Przewlekły stan zapalny może spowodować powstanie gradówki – uciążliwego, małego guzka, który w zależności od wielkości, może powodować dyskomfort i zaburzać pole widzenia. Istnieje szansa, że guzek samoistnie się wchłonie. Jednak w zależności od rodzaju i tego, jak duża jest gradówka leczenie może wymagać interwencji chirurgicznej.

W jaki sposób dbać o zdrowie oczu?

Aby zachować dobry wzrok na długi czas, należy wykonywać regularne badania, które pozwolą szybko wykryć wszelkie nieprawidłowości. Duże znaczenie mają także codzienne wybory, takie jak regularna zmiana soczewek i zachowanie higieny podczas ich zakładania. A co jeść na poprawę wzroku? Dieta dobra dla oczu będzie dobrze zbilansowana i bogata w witaminy i mikroelementy występujące m.in. w owocach, warzywach, rybach i zdrowych tłuszczach. Nie należy także przemęczać wzroku poprzez zbyt długie przebywanie przed monitorem lub czytanie przy słabym oświetleniu.

Zdrowe oczy to niezwykle ważny aspekt w życiu. Doceniają to najbardziej te osoby, które doświadczyły choroby. Dlatego warto zadbać o siebie i zastosować się do zasady – lepiej zapobiegać niż leczyć.   


Bądź na bieżąco i zostań jednym z ponad 14 tysięcy naszych obserwujących!

zostaw odpowiedź

Please enter your comment!
Please enter your name here