Na pewno już w szkole uczono Cię, że azot to bardzo ważny pierwiastek. Powietrze w niemal 80% składa się właśnie z niego. Co ciekawe, istnieje możliwość pozyskania ciekłego azotu. Jakie są jego właściwości i do czego można go wykorzystać? Wyjaśniamy w poniższym artykule.

Czym jest ciekły azot?

Warto wiedzieć, że ciekły azot to substancja bezbarwna i bezzapachowa. Nie ma ona również smaku, nie spala się i nie wchodzi w reakcje z innymi substancjami. Aby ją uzyskać, należy zastosować separację z powietrza. Czy wiesz, jaka jest temperatura ciekłego azotu? Otóż jego wrzenie następuje w temperaturze wynoszącej −195,8°C. Z kolei przy −210,0°C azot zastyga i zamienia się w bryłę. Musisz także wiedzieć, że ma on właściwości chłodzące i termostatyczne, dzięki czemu ułatwia magazynowanie np. materiału biologicznego.

Do czego służy ciekły azot?

Do czego może służyć ciekły azot? Jego zastosowanie jest bardzo szerokie i obejmuje wiele gałęzi przemysłu, a także medycynę, gastronomię itp. Można wykorzystać go m.in. do laserowej obróbki metalu. Po zgazowaniu pozwala nawet na przecinanie metalowych elementów. Natomiast w przemyśle spożywczym używa się go do mrożenia produktów, ponieważ nie wpływa na ich zapach, smak czy wygląd. Ciekły azot minimalizuje ponadto ryzyko zakażenia salmonellą.

Skroplony azot stosuje się również w medycynie, np. w trakcie wykonywania różnych zabiegów dermatologicznych i kriochirurgicznych. Powszechna stała się także tzw. krioterapia, która przyspiesza regenerację organizmu, zwiększa przepływ krwi i dotlenienie poszczególnych części ciała. Ciekły azot przydaje się też w laboratoriach, ponieważ umożliwia zamrażanie żywych komórek.

Co ciekawe, ciekły azot stał się popularny także w gastronomii, zwłaszcza w kuchni molekularnej. Dzięki niemu możliwe są oryginalne efekty wizualne. Warto jednak wiedzieć, że może on również poprawić smak potraw.

Ciekły azot a bezpieczeństwo

Czy ciekły azot to bezpieczna substancja? Musisz wiedzieć, że nie jest on groźny, pod warunkiem zachowania koniecznych środków ostrożności. Niezbędna jest przede wszystkim odzież ochronna. Poza tym ciekłego azotu nie można przechowywać w zwykłych pojemnikach. Służą do tego tzw. naczynia Dewara. Znajdziesz je np. w ofercie cryogen.pl.

Jak widzisz, ciekły azot to bardzo przydatna substancja, która ma wiele zastosowań. Można wykorzystać ją w medycynie, przemyśle, a nawet gastronomii. Chcąc skorzystać z właściwości skroplonego azotu, nie zapomnij jednak, że konieczne jest jego odpowiednie przechowywanie i zachowanie ostrożności podczas pracy.


Bądź na bieżąco i zostań jednym z ponad 14 tysięcy naszych obserwujących!

zostaw odpowiedź

Please enter your comment!
Please enter your name here