Płytki z cegły to rozwiązanie, zyskujące na popularności, zwłaszcza wśród wielbicieli industrialnych wnętrz, które swoim wyglądem nawiązują do starych fabryk przepełnionych niesamowitym klimatem. Doskonale łączą się one zarówno z surową stalą, jak i tradycyjnym bądź egzotycznym drewnem. Jakie zalety mają płytki z cegły? Gdzie można je wykorzystać?

Płytki z cegły – właściwości

Płytki wykorzystywane są w aranżacji wnętrz oraz elewacji budynków, a sposób ich pozyskiwania z cegły rozbiórkowej sprawia, że każda przestrzeń nabiera autentyczności. Materiał wykazuje dużą odporność na czynniki zewnętrze oraz uszkodzenia mechaniczne, a przy tym wygląda on elegancko i niekonwencjonalnie. Płytki z cegły wprowadzają do pomieszczenia loftowy charakter, doskonale pasując do stalowych mebli urozmaiconych dekoracjami vintage. Ich świetne parametry sprawiają, że można je kłaść we wszystkich pomieszczeniach – łazience, salonie, a nawet sypialni. Nie trzeba przy tym zatrudniać specjalistów, gdyż każdy z łatwością poradzi sobie z montażem okładziny. W jaki sposób pozyskuje się materiał? Retro cegły pochodzą z rozbiórki starych domów i fabryk. Poddaje się je dokładnemu czyszczeniu z zaprawy, a następnie obróbce, dzięki której powstają odpowiedniej wielkości płytki. Kolejnym etapem jest usunięcie nadmiernego pyłu przy użyciu wysokociśnieniowej maszyny. Na koniec płytki umieszczane są w specjalnej suszarni. Cała technologia produkcji oparta jest na sprawdzonych i nowoczesnych rozwiązaniach. Dzięki naturalnemu pozyskiwaniu powstałe płytki nie są cegłopodobne. Okładzina z płytek ceglanych swoją formą i pochodzeniem wprowadza do wnętrza niepowtarzalną nostalgię, a zastosowana w formie elewacji – przeobraża prosty budynek w dom z autentyczną historią. 

Płytki ceglane – z czym łączyć?

Płytki ceglane ze względu na swój unikalny design idealnie pasują do drewnianych mebli. Co ciekawe, ich opis nie koncentruje się na kolorystyce i wymiarach. Płytki tworzone są w taki sposób, by nawiązywały one swoją estetyką do wnętrz fabryk bądź loftów z konkretnego okresu historycznego. Niektóre kolekcje, jak np. Lico Gotyckie, pomimo swojej uniwersalności, inspirowane są zabytkowymi budowlami, dzięki czemu wpisują się one w charakter eleganckich i luksusowych aranżacji, w których dominuje kamień i inne naturalne materiały. Warto pamiętać, że płytki z cegły doskonale wyglądają w kontrastowych zestawieniach. Ich geometryczna, prostokątna forma ożywi nowojorski styl, w którym najczęściej stosuje się meble o opływowych kształtach. Charakterystyczny kolor cegły ożywi dodatkowo wnętrze, wypełniając je ciepłem i odrobiną nostalgii. 

Stare cegły – jak położyć?

Cegła ozdobna z odzysku zazwyczaj stosowana jest do wykończenia ścian albo elewacji. Świetnie prezentują się one również w formie dekoracji kominka, czy też kolumny w salonie. Choć montaż nie powinien sprawić dużego problemu, firmy zajmujące się obróbką cegieł, oferują swoim klientom profesjonalne położenie płytek. Decydując się na samodzielne wykonanie prac, należy pamiętać o zagruntowaniu ściany. Płytki powinny być kładzione od góry do dołu, gdyż w przeciwnym razie konieczne będzie dodatkowe cięcie, psujące estetykę cegły. Po wyliczeniu średniej wysokości płytek i fug można narysować poziome linie, ułatwiające montaż.  Kiedy proste zostaną wyznaczone, należy ostrożnie przymocować płytki przy użyciu specjalnego kleju. Po wykonaniu fugowania (na mokro bądź pół-sucho) cegła jest gotowa do zaimpregnowania.

Choć na rynku dostępne są również płytki cegłopodobne czy tapety przedstawiające wzór starej poniemieckiej cegły, to jednak prawdziwa stara cegła zamontowana na ścianie, kolumnie bądź elewacji, stworzy niepowtarzalny efekt wizualny. Warto zatem skorzystać z oferty firmy, produkującej tego typu płytki, by dom swoją aranżacją oddawał autentyczność domowników.


Bądź na bieżąco i zostań jednym z ponad 14 tysięcy naszych obserwujących!

zostaw odpowiedź

Please enter your comment!
Please enter your name here