Co to jest PKD i co zawiera?

0

PKD to Polska Klasyfikacja Działalności. Dzięki temu możliwe jest pogrupowanie typów działalności, a także branż oraz sektorów. Czytaj dalej, a dowiesz się, kto musi mieć kod PKD i jak wybrać ten odpowiedni.

PKD – co to?

Polska Kwalifikacja Działalności służy główne urzędom. Dokładna klasyfikacja w zakresie numerów PKD umożliwia bowiem tworzenie różnego rodzaju raportów zawierających informacje o sytuacji gospodarczej poszczególnych sektorów przedsiębiorstw. Jeśli chcesz zobaczyć efekty tych działań, możesz na przykład odwiedzić stronę internetową Głównego Urzędu Statystycznego i zapoznać się z raportami statystycznymi.

Jeśli jesteś osobą, która planuje założyć własną firmę, ważne jest, abyś znał odpowiednie kody PKD. Programista będzie ich potrzebował, aby prawidłowo opisać swoją działalność zawodową. Trzeba także mieć świadomość, że za wskazanie nieodpowiedniego kodu grożą konsekwencje takie jak kara pieniężna. Zastanawiasz się, jaki wskazać kod PKD? Programista chcący uzyskać informacje na ten temat, znajdzie je w kolejnych akapitach.

Jakie są kody PKD?

Każdy kod składa się z pięciu poziomów. Pierwszy oznacza sekcję, drugi dział, trzeci grupę, czwarty klasę i piąty podklasę. Oto przykładowe kody PKD:

  • – 01.11.Z – uprawa zbóż, roślin strączkowych i roślin oleistych na nasiona, z wyłączeniem ryżu.
  • – 35.14.Z – handel energią elektryczną.
  • – 46.47.Z – sprzedaż hurtowa mebli, dywanów i sprzętu oświetleniowego.

Pozostałe kody możesz znaleźć na internetowej stronie rządowej. Dostępne są tam również informacje na tego, jaki kod powinien nadać swojej działalności programista. PKD kody znajdą tam także osoby działające w obszarze branży IT. Oto kilka przykładów:

  • – 62.01.Z – działalność związana z oprogramowaniem. Obejmuje wszystko to, co związane z pisaniem, modyfikowaniem, badaniem dokumentowaniem oraz wspomaganiem oprogramowania.
  • – 72.19.Z – badania naukowe i prace rozwojowe w dziedzinie pozostałych nauk przyrodniczych i technicznych. Mogą być to badania prowadzone w zakresie nauk przyrodniczych, technicznych, medycznych, rolniczych.

We wpisie https://podatkiprogramisty.pl/programista-jakie-pkd-dla-dzialalnosci-gospodarczej/ znajdziesz więcej przydatnych informacji na temat kodów PKD.

Kody PKD – ile można wpisać do CEIDG?

Odpowiedni kod PKD należy wpisać do CEIDG. Czy jeden kod wystarczy? Jest to tak naprawdę kwestia indywidualna. W przypadku niektórych działalności może okazać się, że będzie potrzebnych kilka kodów. Dzieje się tak wówczas, gdy właściciel firmy chce określić dokładnie swoją działalność i jeden kod nie wystarcza. Gdy rejestrujesz swoją działalność w CEIDG, podajesz jeden kod dla głównej działalności, czyli tej, która generuje największe przychody ze sprzedaży lub świadczenia usług. Dodatkowo, możesz podać wiele kodów dla pozostałych działań, które wykonujesz jako przedsiębiorca, ale nie stanowią one głównej części twojej działalności.

Ważne jest, aby w swoim wpisie w CEIDG umieścić tylko te kody PKD, które dokładnie opisują to, co robisz. Nie wpisuj kodów na wszelki wypadek – listę kodów możesz zmieniać w dowolnym momencie. Jeśli profil twojej działalności się zmieni, masz obowiązek w ciągu 7 dni od zmiany wskazać nowe kody PKD lub usunąć te, które już cię nie dotyczą.

Jeśli jesteś programistą, musisz wybrać odpowiednie kody PKD związane z twoją branżą. Na szczęście łatwo znaleźć te informacje na odpowiedniej stronie internetowej. Pamiętaj jednak, aby korzystać tylko ze sprawdzonych źródeł, ponieważ tylko tam znajdziesz wiarygodne informacje.


Bądź na bieżąco i zostań jednym z ponad 14 tysięcy naszych obserwujących!

zostaw odpowiedź

Please enter your comment!
Please enter your name here