Prowadzenie własnego sklepu internetowego to możliwość rozkręcenia własnego biznesu, ale jednocześnie wiele obowiązków i formalności. Chodzi tu między innymi o te związane z kwestiami finansowymi i rachunkowymi. Jaka księgowość dla sklepu internetowego będzie najlepsza? I czy każda firma z branży e-commerce musi prowadzić księgowość? Na te pytania odpowiadamy w poniższym artykule.

Księgowość dla sklepu internetowego – czy jest obowiązkowa?

Zacznijmy od kwestii podstawowej, czyli odpowiedzi na pytanie, czy księgowość e-commerce jest w ogóle konieczna? Odpowiedź może być tylko jedna: oczywiście, że tak. Prowadzenie księgowości to zgodnie z polskim prawem obowiązek każdego przedsiębiorstwa: nie tylko międzynarodowych korporacji i dużych firm, ale także przedsiębiorstw średnich i małych oraz przedsiębiorstw funkcjonujących jako jednoosobowe działalności gospodarcze.

Podsumowując: każdy sklep internetowy musi rejestrować wydarzenia finansowe zgodnie z obowiązującymi przepisami i dbać o przejrzystość finansów.

Księgowość e-commerce: uproszczona czy pełna?

Zasadniczo, księgowość dla sklepu internetowego może mieć jedną z dwóch form: uproszczoną lub pełną. To, która z nich będzie dla Ciebie lepsza, zależy od wielu czynników, między innymi rozmiaru i złożoności firmy czy osobistych preferencji (jednocześnie nie można zapomnieć o krajowych wymogach podatkowych):

  • Księgowość uproszczona: tutaj do wyboru jest ryczałt ewidencjonowany lub księga przychodów i rozchodów. Taka forma jest mniej skomplikowana, dlatego łatwiej ją prowadzić i zrozumieć. Mówiąc w skrócie, jest to forma księgowości idealna do małego sklepu internetowego oraz takiego, który notuje niski obrót (może to dotyczyć np. sklepów dopiero wchodzących na rynek). Takie usługi księgowe są często mniej czasochłonne i bardziej opłacalne;
  • – Pełna księgowość: jest to forma obowiązkowa dla spółek komandytowych, komandytowo-akcyjnych, akcyjnych i spółek z ograniczoną odpowiedzialnością, a także dla innych, które zanotowały roczny przychód równy lub wyższy 2 000 000 euro. Prowadzenie pełnej dokumentacji finansowej jest bardziej czasochłonne, szczegółowe i wymaga większego zaangażowania. Jeśli Twój sklep internetowy ma duży obrót i przeprowadza skomplikowane transakcje finansowe, pełna forma księgowości może być bardziej odpowiednia. Warto też zwrócić uwagę na fakt, że pełna księgowość dla sklepu internetowego daje możliwość lepszego planowania kolejnych inwestycji.

Biuro rachunkowe Solidna Księgowa – najlepsze usługi księgowe

Jak widzisz, zarówno uproszczona, jak i pełna księgowość dla sklepu internetowego ma pewne zalety i wady. Dlatego kluczem do sukcesu jest odpowiednie biuro rachunkowe, które nie tylko ma doświadczenie w prowadzeniu obu typów księgowości, ale które też doradzi Ci, co będzie najlepsze dla Twojej firmy, biorąc pod uwagę jej status na rynku czy specyfikę branży. Przykładem takiego biura może być Solidna Księgowa: https://solidnaksiegowa.com/.

Więcej informacji na temat działalności tego biura znajdziesz na stronie internetowej https://solidnaksiegowa.com/oferta/ksiegowosc-sklepu-internetowego/.


Bądź na bieżąco i zostań jednym z ponad 14 tysięcy naszych obserwujących!

zostaw odpowiedź

Please enter your comment!
Please enter your name here