Głównym celem drzwi wewnętrznych jest wyznaczenie i ochrona przestrzeni osobistej. Jednak poza funkcjami praktycznymi drzwi pełnią również funkcję pomocniczą – dekoracyjną. Wybór koloru oraz projektu drzwi jest często trudny i martwi każdego, kto decyduje się na zaprojektowanie swojego domu.

Wybierając, nie ma potrzeby przestrzegania żadnych granic: surowych zasad, które określają użycie określonego odcienia lub modelu. Musisz tylko zdecydować o jakości, wpisując w wyszukiwarce „drzwi producenci”, a następnie zrozumieć, co jest dla Ciebie odpowiednie. Nie trzeba przestrzegać standardów, najważniejsza jest fantazja i wyczucie stylu.

Materiał bazowy

Wytrzymałość i trwałość drzwi wewnętrznych zależy od materiału skrzydła (podstawy). Z reguły na płótno stosuje się lite drewno, płytę wiórową, MDF, PCV, HDF lub szkło.

Drzwi z litego drewna to najmocniejsza i najtrwalsza opcja. Wykonane są z dębu, buku, orzecha włoskiego, sosny, świerku lub modrzewia. Ekskluzywne modele wykonane są z mahoniu. Drzwi z litego drewna mają dobrą izolację akustyczną dzięki dużej gęstości. Naturalne drewno jest oczywiście przyjazne dla środowiska, piękne i ekskluzywne. Ale weź pod uwagę miejsce, w którym będzie się znajdować. Jeśli jest to łazienka, wybierz drzwi wewnętrzne, które są bardziej odporne na wilgoć. Do wad można zaliczyć również duży ciężar (należy o tym pamiętać przy wyborze zawiasów) oraz wysoki koszt.

Płyta wiórowa to płyta wykonana z wiórów drzewnych gatunków o niskiej wartości, co tłumaczy ich niski koszt. Drzwi z płyty wiórowej są łatwe w obróbce, więc można do nich zastosować dowolne okucia. Ponadto materiał ten jest odporny na zmiany wilgotności, co pozwala na montaż wykonanych z niego drzwi w łazienkach. Główne wady: kruchość (mała gęstość i niejednorodność struktury) i nieekologiczne (wióry i trociny są przetwarzane za pomocą żywic syntetycznych).

MDF to zaawansowana płyta wiórowa, do której produkcji wykorzystywane są wióry i trociny, rozdrobnione do stanu włókien drzewnych. Dzięki temu po sprasowaniu płyty MDF mają gęstą, jednolitą strukturę. Drzwi wykonane z MDF mają dobrą izolacyjność akustyczną, wytrzymują zmiany temperatury i wilgotności. Do ich obróbki, w przeciwieństwie do płyt wiórowych, nie stosuje się żywic syntetycznych, dzięki czemu materiał jest również przyjazny dla środowiska.

HDF to płyta MDF o wysokiej wytrzymałości, którą uzyskuje się dzięki jeszcze większej gęstości materiału. W przeciwnym razie cechy MDF i HDF są takie same.

PVC oznacza polichlorek winylu. Drzwi wykonane z niego są trwałe, odporne na wilgoć, mają estetyczny wygląd i wytrzymują ekstremalne temperatury. Nie wysychają i są niedrogie. Jednak izolacja akustyczna drzwi z PCV jest słaba.

Szkło jest delikatnym materiałem, ale wykonane z niego drzwi są mocne, dzięki specjalnej produkcji i utwardzeniu materiału. Szklane drzwi są odporne na wilgoć i temperaturę, dlatego montuje się je w łazienkach i łaźniach parowych. Często stosuje się je również do małych pomieszczeń, ponieważ optycznie powiększają przestrzeń. Wady obejmują skomplikowaną instalację, słabą izolację akustyczną i łatwe zanieczyszczenie.

Cechy konstrukcyjne: skrzydła i rama

Cechy konstrukcyjne drzwi wewnętrznych decydują o ich wygodzie, niezawodności i izolacji akustycznej. Oto niektóre cechy różnych rodzajów projektów drzwi:

  • – Drzwi ramowe: Ten typ drzwi posiada ramę drewnianą, najczęściej wykonaną z drewna sosnowego. Pustki między elementami ramy są wypełnione strukturą plastra miodu lub lekkim materiałem izolacyjnym. W razie potrzeby można zainstalować szklane wstawki. Otwory pod uchwyty i okucia są dodatkowo wzmocnione. Drzwi panelowe to klasyczna i niezawodna opcja.
  • – Drzwi panelowe: W tego typu drzwiach puste przestrzenie w ościeżnicy są wypełnione panelami — specjalnymi płytami dekoracyjnymi, które często posiadają rzeźbienia lub inne zdobienia. Drzwi panelowe Boki group mają zwiększoną wytrzymałość i lepszą izolację akustyczną w porównaniu do drzwi ramowych.
  • – Drzwi boczne: W drzwiach bocznych puste przestrzenie w ościeżnicy są wypełnione poziomymi deskami z drewna, zwanymi drzwiami bocznymi. W niektórych modelach boki występują naprzemiennie ze szkłem. Taka konstrukcja zapewnia wytrzymałość i niezawodność drzwi, ale takie drzwi mogą być dość ciężkie.
  • – Drzwi profilowane: Rama drzwi profilowanych składa się z dwóch bocznych pionowych szerokich szyn, pomiędzy którymi montowane są szklane lub nieprzezroczyste panele. Drzwi formowane mają elegancki wygląd, są trwałe, ale mogą mieć niewystarczającą izolację akustyczną.

Wybierając projekt drzwi wewnętrznych, należy wziąć pod uwagę nie tylko ich cechy dekoracyjne, ale także wymagania dotyczące wytrzymałości, izolacji akustycznej i funkcjonalności, które odpowiadają Twoim potrzebom i warunkom pomieszczenia.

Jak dopasować drzwi do aranżacji? 

Wraz ze wzrostem asortymentu drzwi, wymagania dotyczące wyglądu i koloru drzwi zaczęły odgrywać przewodnią rolę w doborze. Wybierając drzwi wewnętrzne, należy kierować się dominującym stylem domu lub mieszkania. Tak więc:

  • – W mieszkaniach, w których pokoje są inaczej urządzone, wybierając kolor drzwi, zalecamy kierować się stylem salonu (przedpokoju), można również skupić się na projekcie korytarza lub przedpokoju. 
  • – Drzwi w naturalnym, naturalnym kolorze są odpowiednie we wszystkich stylach. 
  • – Ciepłe odcienie zawsze wprowadzają do pomieszczenia przytulność i dlatego będą szczególnie odpowiednie we wnętrzach etnicznych. 
  • – Ciemne drewno (na przykład w kolorze „wenge”) będzie świetnie wyglądać w surowej oprawie. 
  • – Neutralny odcień jest odpowiedni we wszystkich wnętrzach.

Wybierając drzwi do klasycznego wnętrza, lepiej postawić na jasne lub bardzo ciemne odcienie. We wnętrzach wiejskich (country) stawiają drzwi antyczne iw naturalnych kolorach. Idealnie wpasowują się w ogólny wygląd pomieszczenia i nadają mu indywidualny charakter. We wnętrzach utrzymanych w duchu minimalistycznym odpowiednie są drzwi w zimnych odcieniach oraz ciemne drzwi wewnętrzne bez wykończenia (na przykład w kolorze wenge).

W nowoczesnych wnętrzach drzwi wewnętrzne wykonane z ciemnego drewna, a także malowane: czerwony, czarny, niebieski itp. będą wyglądać szczególnie nie na miejscu.

Jeśli masz ciemne podłogi, dobrze będą wyglądać z nimi błyszczące lub lakierowane białe / jasne drzwi, bez wystających i ostrych detali, prawie zlewających się ze ścianami. 

Kolor drzwi może, ale nie musi pasować do koloru mebli. Kolor drzwi nie musi pasować do koloru podłogi. Egzotyczny kolor drzwi można zastosować, jeśli występuje on w innych elementach wnętrza, takich jak stolarka okienna, listwy przypodłogowe czy opaski.

Kolor drzwi wewnętrznych i ram okiennych może być taki sam, aby stworzyć jednolity styl pomieszczenia.

Drzwi szklane lub drzwi ze szklanymi wstawkami szczególnie dobrze sprawdzają się w pomieszczeniach o ograniczonym dostępie naturalnego światła, lub małych oknach, gdzie potrzebne jest dodatkowe oświetlenie sztuczne.


Bądź na bieżąco i zostań jednym z ponad 14 tysięcy naszych obserwujących!

zostaw odpowiedź

Please enter your comment!
Please enter your name here