Z pewnością każdy pracownik interesuje się tym, ile dni i godzin pracy występuje w danym roku kalendarzowym. Te wartości mogą być różnorodne, co wiąże się z przypadającymi dniami wolnymi od pracy, świętami i innymi ważnymi datami. To sprawia, że zastanawiamy się nad szczegółowym czasem pracy w 2023 roku. Ile godzin pracy występuje w ciągu dnia według przepisów prawnych? Co warto wiedzieć o dniach wolnych od pracy? O czym mówi kodeks pracy?

Czas pracy

Ile godzin pracy w ciągu dnia musi wykonać pracownik? Kodeks pracy jasno wskazuje, że maksymalny czas pracy wynosi osiem godzin dziennie w 5 dniowym tygodniu pracy. To z kolei oznacza, że mamy do czynienia z czterdziestogodzinnym tygodniem pracy w maksymalnie dwunastomiesięcznym okresie rozliczeniowym. Nie bez znaczenia jest to, że każde świętą wypadające w taki dzień wpływa na obniżenie czasu naszej pracy o 8 godzin. Ile zatem wynosi czas pracy w 2023 roku? Przykładowo w styczniu mieliśmy 168 godzin pracy, 21 dni roboczych i 10 dni wolnych. W grudniu z kolei będziemy mieli 152 godziny pracy w ciągu miesiąca, 19 dni pracy i aż 12 dni wolnych. Jest to oczywiście związane z przypadającymi świętami w tym miesiącu. 

W 2023 roku występuje 2008 godzin pracy, które liczone są jako 250 dni pomnożone przez 8 roboczogodzin za każdy dzień. Te wyliczenia dotyczą pracowników, którzy są zatrudnieni na pełny etat. Jeśli mamy do czynienia z umową na część etatu, wymiar czasu pracy jest ustalany w sposób proporcjonalny. Co jeszcze warto wiedzieć? Dla pracowników spore znaczenie mają dni wolne, pozwalające na odpoczynek. W 2023 mamy 115 dni wolnych od pracy. Więcej informacji na ten temat znajdziemy z łatwością w serwisie Poradnik Przedsiębiorcy

Co warto wiedzieć o czasie pracy?

Czym jest czas pracy? Okazuje się, że jest to jeden z najważniejszych przedmiotów regulacji prawa pracy. Pozwala bowiem wyznaczać granice czasowe, w ramach których pracodawca ma możliwość żądania od pracowników gotowości do wykonywania pracy. Co znajdziemy w przepisach odnoszących się do czasu pracy? Dotyczą one między innymi:

  • – Okresów odpoczynku tygodniowego i dobowego
  • – Norm czasu pracy
  • – Sposobów obliczania czasu pracy w danym okresie rozliczeniowym
  • – Rozkładów, systemów i okresów rozliczeniowych czasu pracy
  • – Zasad rekompensowania i polecania pracownikom pracy nadliczbowej
  • – Ograniczeń odnośnie pracy w porze nocnej i zasad rekompensowania
  • – Dopuszczalności i zasad rekompensowania pracy w święta i niedziele
  • – Zasad rekompensowania pracy w dni wolne wynikające z rozkładu czasy pracy w pięciodniowym tygodniu pracy

Najprościej rzecz ujmując, czas pracy jest to czas, w którym pracownik pozostaje w dyspozycji pracodawcy w danym miejscu pracy. Pozostawanie do dyspozycji obejmuje głównie faktyczną pracę i okres nieświadczenia pracy w sytuacji, gdy pracownik pozostaje w gotowości do pracy w konkretnym miejscu. Istotne jest to, że do czasu pracy wliczamy nie tylko okresy faktycznego wykonywania zadań przez pracownika. Co jeszcze trzeba mieć na uwadze? Nie należy pomijać obowiązkowej przerwy w pracy, czasu zwolnienia w związku z przeprowadzeniem badań u ciężarnej kobiety, czasu przeprowadzenia okresowych badań lekarskich, czasu szkolenia BHP, przerwy na karmienie dziecka piersią itp. Jeśli chodzi o osoby pracujące przy ekranie komputera, im dodatkowo przysługują dodatkowe przerwy, także wliczane do czasu pracy. 

Jak widzimy, ilość godzin pracy jest szczegółowo wskazana w kodeksie pracy. Każdy pracownik i pracodawca powinien dokładnie zapoznać się z tymi informacjami. 


Bądź na bieżąco i zostań jednym z ponad 14 tysięcy naszych obserwujących!

zostaw odpowiedź

Please enter your comment!
Please enter your name here