Cicha i romantyczna ceremonia ślubna na łonie natury to marzenie wielu par, które pragną przypieczętować swój związek. Wiele osób wychodzi z mylnego założenia, jakoby organizacja ślubu w plenerze miała być bardzo skomplikowanym przedsięwzięciem. Owszem, planowanie ślubu i przyjęcia weselnego na świeżym powietrzy może wymagać nieco więcej zaangażowania niż standardowy ślub cywilny czy kościelny z weselem na sali, ale z pomocą profesjonalistów wszystko jest możliwe! Sprawdź, jak zorganizować bajkowy ślub w plenerze!

Interesuje Cię organizacja ślubu cywilnego w plenerze w okolicach Warszawy? Nie wiesz z jakimi procedurami wiążę się organizacja ślubu w plenerze? Jak zorganizować ceremonię oraz przyjęcie weselne, aby przeżyć niezapomniane chwile? Czytaj dalej, a dowiesz się wszystkiego, jak zorganizować plenerowy ślub, z jakimi formalnościami będziecie musieli się zmierzyć i sprawić, aby ten dzień stał się najważniejszym dniem w Waszym życiu!

Organizacja ślubu w plenerze – kościelny czy cywilny?

Jedną z podstawowych kwestii, którą Państwo Młodzi muszą uzgodnić wspólnie, jest charakter ceremonii. Z uwagi na uwarunkowania kulturowe, ogromna część ślubów w Polsce przyjmuje charakter wydarzeń religijnych, a konkretnie – śluby organizowane są głównie w kościele. Jest jednak spora grupa zwolenników ceremonii bez jakichkolwiek duchowych dodatków. Osoby te najczęściej decydują się na skromną uroczystość w Urzędzie Stanu Cywilnego, w którym podpisują stosowe dokumenty zatwierdzające fakt zawarcia małżeństwa.

Organizacja obu typów uroczystości wiąże się z koniecznością sprostania wielu sprawom formalnym. O ile w przypadku ceremonii cywilnej, organizacja całego przedsięwzięcia jest stosunkowo łatwym wyzwaniem, o tyle zaplanowanie ceremonii kościelnej w plenerze jest znacznie trudniejszym zadaniem. Chcesz wiedzieć jak wygląda strona formalna tego typu przedsięwzięć? Czytaj dalej!

Ślub w plenerze a wymogi formalne

Zgodnie z przepisami wynikającymi z ustawy o aktach stanu cywilnego, formalna opłata za ślub w plenerze nie może wynieść więcej niż 50% aktualnego średniego wynagrodzenia. Uznaje się, że załatwienie spraw urzędowych to kwestia rzędu około 1000 złotych.

Organizacja cywilnego ślubu w plenerze nie jest skomplikowanym procesem. Zgodnie z ustawą, jedynym warunkiem jest wybranie miejsca, które nie zakłóca powagi i dostojności ceremonii. Wymaga się także, aby organizatorzy zapewnili bezpieczeństwo wszystkim uczestnikom zgromadzenia.

Ślub kościelny w plenerze to wydarzenie, które jest regulowane przepisami prawa kanonicznego. Przepisy mówią o tym, że religijna ceremonia zaślubin nie może się odbyć na terenie, który nie jest uświęcony. Oczywiście od tej reguły zdarzają się wyjątki, ale przedstawiciele kościoła bardzo rzadko zgadzają się na organizację ślubu poza murami świątyni.

Jeśli naprawdę zależy Wam na organizacji ślubu kościelnego w plenerze, musicie udać się osobiście na spotkanie z biskupem. Niestety, wydanie decyzji może trwać nawet rok, przy czym nikt nie da Wam gwarancji, że zostanie ona rozpatrzona pomyślnie. Czy jest jakieś rozwiązanie? Owszem opcją pośrednią pomiędzy plenerem a kościołem jest znalezienie kapliczki – na polanie, w górach lub parku, wokół której będziecie mieli możliwość organizacji ceremonii.


Bądź na bieżąco i zostań jednym z ponad 14 tysięcy naszych obserwujących!

zostaw odpowiedź

Please enter your comment!
Please enter your name here