Psycholog, psychoterapeuta, a także psychiatra wykonują zawody wiążące się z dziedziną poświęconą ludzkiej psychice. Profesje te różnią się jednak od siebie – warto mieć tego świadomość, aby w razie potrzeby udać się do odpowiedniego specjalisty. W tym artykule omawiamy różnice między tymi trzema zawodami.

Psycholog – co warto o nim wiedzieć?

Aby zyskać prawo do wykonywania zawodu psychologa, niezbędne jest uzyskanie wpisu na regionalną listę psychologów. Zanim jednak to nastąpi, dana osoba musi ukończyć pięcioletnie studia psychologiczne oraz zaliczyć staż zawodowy przeprowadzony pod nadzorem doświadczonego psychologa. Ponadto, konieczne jest posiadanie zdolności do czynności prawnych i władanie językiem polskim na odpowiednim poziomie zarówno w piśmie, jak i mowie.

Czym zajmuje się psycholog?

Psycholog kliniczny posiada uprawnienia do przeprowadzania diagnozy psychologicznej, opiniowania i świadczenia psychologicznej pomocy. Wśród kompetencji tego specjalisty znajduje się diagnozowanie problemów przy wykorzystaniu oceny procesów poznawczych i dyspozycji społecznych czy pogłębionej diagnostyki osobowości.

Kiedy iść do psychologa?

Psycholog to odpowiedni specjalista, jeśli potrzebujemy wsparcia psychologicznego, konsultacji psychologicznych bądź interwencji kryzysowej. Ten specjalista oferuje pomoc psychologiczną i wsparcie psychospołeczne, dlatego zdecydowanie warto się do niego zgłosić, jeśli doświadczamy psychicznego kryzysu czy mamy trudności w radzeniu sobie z problemami czy stresem, co utrudnia nasze codzienne funkcjonowanie. Co ważne, chociaż psycholog nie prowadzi psychoterapii i nie zleca leczenia farmakologicznego, w razie takiej potrzeby przekieruje nas do odpowiednich specjalistów w tym zakresie.

Psychoterapeuta – najważniejsze informacje

Osoby chcące wykonywać zawód psychoterapeuty zobowiązane są do ukończenia jednego z medycznych, społecznych bądź humanistycznych kierunków studiów, aby następnie odbyć specjalistyczne, podyplomowe szkolenie. Zazwyczaj trwa ono 4 lata, a kończy się certyfikacyjnym szkoleniem. Co więcej, w ramach szkolenia z psychoterapii dana osoba powinna przejść własną terapię, uczęszczać na superwizje, zaliczyć zajęcia teoretyczno-praktyczne i odbyć staż kliniczny.

Czym zajmuje się psychoterapeuta?

Profilaktyka oraz leczenie zaburzeń znajdują się wśród kompetencji wykwalifikowanego psychoterapeuty. Praca tego specjalisty opiera się na prowadzeniu psychoterapii, podczas której oferuje on pacjentowi wsparcie w pokonywaniu trudności. Co istotne, psychoterapeuci prowadzą terapię w oparciu o nurt terapeutyczny – nurty mogą się mieszać, ale zwykle jeden z nich jest dominujący.

Kiedy zgłosić się do psychoterapeuty?

Wizytę u psychoterapeuty warto rozważyć, jeśli doświadczamy zaburzeń psychicznych, takich jak stany depresyjne czy lękowe, zaburzenia odżywiania lub uzależnienia. Psychoterapia może okazać się pomocna również wtedy, gdy doświadczamy życiowych kryzysów, mamy problemy w kształtowaniu relacji czy kontrolowaniu emocji. Należy jednak zaznaczyć, że do psychoterapeuty możemy się zgłosić również wtedy, gdy chcemy się rozwijać i kształtować dobre nawyki, które pozwolą nam poprawić jakość naszego życia.

Dowiedz się więcej o psychoterapii oferowanej przez specjalistów pracujących w nurcie poznawczo-behawioralnym: https://cpp.swidnica.pl/psychoterapia/.

Psychiatra – co powinniśmy o nim wiedzieć?

Lekarz, który ukończył studia medyczne ze specjalizacją w dziedzinie psychiatrii to psychiatra. Specjalista ten może prowadzić własną praktykę lub pracować w szpitalu.

Czym zajmuje się psychiatra?

Do kompetencji psychiatry należy diagnoza i leczenie chorób oraz zaburzeń psychicznych. Specjalista ten posiada uprawnienia do stosowania farmakoterapii. Podczas wizyt wyjaśnia kwestie związane z zaburzeniami i farmakoterapią, a także może zaproponować psychoterapię – równolegle lub wtedy, gdy stan pacjenta ulegnie poprawie. Psychiatra może również wystawiać zwolnienia oraz skierowania do szpitala psychiatrycznego lub oddziału odwykowego.

Kiedy iść do psychiatry?

Wizyta u psychiatry jest wskazana, jeśli zmagamy się ze stanami depresyjnymi czy lękowymi utrudniającymi funkcjonowanie, doświadczamy zaburzeń snu czy zauważamy przedłużające się problemy z koncentracją lub pamięcią. Warto iść do psychiatry również po przeżyciu silnego stresu czy traumatycznej sytuacji. Co ważne, z wizytą nie należy zwlekać, jeśli mamy myśli samobójcze.

Zawód psychologa, psychoterapeuty i psychiatry różnią się od siebie. Mamy nadzieję, że dzięki naszym wskazówkom każdy odnajdzie specjalistę, od którego otrzyma odpowiednią pomoc.


Bądź na bieżąco i zostań jednym z ponad 14 tysięcy naszych obserwujących!
Śledź profil Redakcja Elubaczow na Facebooku.

zostaw odpowiedź

Please enter your comment!
Please enter your name here