W kościele katolickim podczas mszy św. i nabożeństw kapłan korzysta z wielu naczyń liturgicznych. Zastanawiasz się, do czego służą poszczególne naczynia i co symbolizują? Wyjaśniamy!

Czym są naczynia liturgiczne?

Naczynia liturgiczne to przedmioty, które są wykonane ze szlachetnych materiałów według ściśle określonych wzorców. Najczęściej są one bogato zdobione oraz poświęcone np. przez kapłana. Służą one do użytku sakralnego przez upoważnione osoby w trakcie mszy, nabożeństw, sakramentów. Warto wiedzieć, że wykorzystuje się je w dokładnie określony sposób. Co więcej, mają duże znaczenie symboliczne. W obrządku katolickim wyróżnić można wiele takich naczyń. Które z nich są najważniejsze i do czego służą?

Podstawowe naczynia liturgiczne

Kielich i patena

Jednymi z naczyń wykorzystywanych w kościele są patena i kielich mszalny. Warto wiedzieć, że muszą one być wykonane z metalu, który nie jest narażony na korozję. Kielich mszalny to naczynie przeznaczone do spożywania konsekrowanego wina. Natomiast patena kielichowa to talerzyk, który przeznaczony jest na komunikanty i konsekrowaną hostię. Zazwyczaj patena dostępna jest w zestawach z kielichami, ale można także kupić je oddzielnie.

Kustodie oraz monstrancje

Innymi ważnymi naczyniami używanymi podczas liturgii są kustodie i monstrancje. Warto wiedzieć, że służą one do przechowywania hostii. Kustodia to naczynie, które ma kształt puszki. Niekiedy jest także wyposażone w nóżkę. Zazwyczaj ma bogate piękne zdobienia. Kustodia jest wyciągana z tabernakulum przez księdza podczas adoracji Najświętszego Sakramentu. Wówczas umieszcza się hostię w monstrancji, która służy do demonstracji oraz adoracji Ciała Chrystusa. Monstrancja to bardzo charakterystyczne naczynie. Może przypominać słońce, serce, krzyż albo drzewo różane.

Puszka, lawetarz, waskulum

Innym często używanym naczyniem liturgicznym jest puszka, która wygląda jak kielich z wieczkiem. Służy ona do przechowywania komunikantów i rozdzielania ich wiernym podczas Komunii Świętej. Natomiast lawetarz i waskulum są przeznaczone do obmywania dłoni. Waskulum powinno znajdować się przy tabernakulum i być wypełnione wodą. Kapłan po udzieleniu Komunii Świętej ma możliwość umyć palce z ewentualnych okruchów hostii. Czynność ta nazywana jest ablucją. Z kolei lawetarz to dzbanek służący do oczyszczania dłoni przed i podczas trwania Mszy Świętej.

Jak widać, w kościele katolickim można wyróżnić wiele naczyń liturgicznych, a każde pełni określoną funkcję. Warto wiedzieć, czym różnią się poszczególne naczynia i do czego służą.


Bądź na bieżąco i zostań jednym z ponad 14 tysięcy naszych obserwujących!

zostaw odpowiedź

Please enter your comment!
Please enter your name here