Niektóre osoby nigdy nie były u ortopedy, ponieważ nie miały one takiej potrzeby. Niestety, kiedy pojawiają się określone dolegliwości, to wtedy wizyta u takiego lekarza specjalisty jest nieunikniona. Jak ona wygląda i w jaki sposób się do niej przygotować?

Jak przygotować się do wizyty u ortopedy?

O ile jest to możliwe, to postaraj się przygotować na taką wizytę. Jeżeli posiadasz informacje o historii naszej choroby czy wyniki badań obrazowych i laboratoryjnych to koniecznie zabierz je ze sobą.

Oczywiście, w przypadku kiedy wizyta u tego specjalisty dotyczy nagłego bólu bądź urazu, to udaj się na nią jak najszybciej. W takich sytuacjach jak złamanie, czy skręcenie trudno jest o wcześniejszą dokumentację medyczną.

W przypadku kiedy udajesz się na wizytę do ortopedy bez przygotowanej wcześniej dokumentacji medycznej, to postaraj ułożyć sobie w głowie chronologicznie przebieg wydarzenia, które doprowadziło do bólu lub urazu – ułatwi to przeprowadzenie wywiadu lekarskiego.

Jak wygląda wizyta u ortopedy?

Najpierw lekarz zbierze od Ciebie podstawowe informacje, które mogą dotyczyć m.in.:

  • – części ciała, której dotyczy problem,
  • – kiedy problem się pojawił,
  • – czy przyjmujesz jakieś leki, a jeśli tak to w jakiej dawce i w jakich porach,
  • – czy kiedykolwiek miałeś przeprowadzane jakieś zabiegi chirurgiczne,
  • – czy cierpisz na jakiekolwiek choroby przewlekłe. 

To podstawowe pytania, które lekarz zadaje podczas wywiadu. Bardziej precyzyjne i szczegółowe dotyczą Twojego stylu życia czy aktywności fizycznej. 

Druga część wizyty polega na przeprowadzeniu przez lekarza badania fizykalnego. W zależności czego dotyczy Twój problem, to ortopeda poprosi Cię o odsłonięcie danej części ciała. Dobrze więc ubrać się na taką wizytę komfortowo, czyli w taki sposób, by lekarz mógł przeprowadzić badania. 

Niektóre przypadki wiążą się z koniecznością zdjęcia obuwia czy rozegraniem się do bielizny – nie należy się jednak tym przejmować. Lekarz nie patrzy na Twój wygląd tylko na problem, z którym się do niego zgłosiłeś. 

Badanie fizykalne polega na ocenieniu przez specjalistę Twój sposób poruszania się czy ułożenie kończyn. Może on również poprosić Cię o wykonanie jakiejś czynności czy zadać dodatkowe pytania, które mają na celu lepsze ocenienie problemu. 

Po badaniu lekarz przygotowuje konkretne zalecenia, które mogą zawierać np. prośby o badania uzupełniające, opinie innych specjalistów czy skierowanie do rehabilitanta. Poda on także orientacyjną datę kolejnej wizyty i zapyta, czy masz do niego jakieś pytania. Jeżeli je faktycznie posiadasz to nie bój się ich zadać. 

Twój ortopeda w Wołominie – Klinika Chorób Cywilizacyjnych MAK-MED! 

Poszukujesz dobrego i sprawdzonego ortopedy w Wołominie i okolicach? Zgłoś się do Kliniki Chorób Cywilizacyjnych MAK-MED! Pracuje tam doświadczony zespół lekarski, który posiada profesjonalne podejście. 

Sprawdź również naszą ofertę rehabilitacji: 

https://www.mak-med.com.pl/uslugi/rehabilitacja/

https://www.mak-med.com.pl/uslugi/rehabilitacja/fizjoterapia-pediatryczna/

https://www.mak-med.com.pl/uslugi/rehabilitacja/fizjoterapia-uroginekologiczna/


Bądź na bieżąco i zostań jednym z ponad 14 tysięcy naszych obserwujących!

zostaw odpowiedź

Please enter your comment!
Please enter your name here