Zastosowanie styropianu podczas budowy

0

Styropian jest powszechnie używany na budowach ze względu na bardzo dobre właściwości izolacyjne. Przyjrzyjmy się bliżej temu materiałowi. 

Jak wygląda budowa styropianu?

Styropian, czyli polistyren ekspandowany, to materiał izolacyjny. Jest bardzo lekki, dzięki czemu jego montaż nie przysparza problemów. 

Komórki, z którego się składa wypełnione są pianką polistyrenową. Każda komórka jest zamknięta i łączy się z pozostałymi tworząc niewielkie puste przestrzenie. Materiał produkowany jest w formie dużych bloków, które są następnie cięte do różnych wielkości i grubości. 

Płyty styropianowe są stosowane w izolacji podłóg, ocieplenia ścian oraz sufitów. Pamiętajmy jednak, że styropian ekspandowany występuje w różnych rodzajach i w zależności od danego typu będzie zmieniał się współczynnik przewodzenia ciepła. Dlatego przed zakupem należy dowiedzieć się specyfikacji danego materiału. 

Styropian fasadowy, czy styropian podłogowy?

Styropian podłogowy chroni przed uciekaniem ciepła z pomieszczeń. Jego najważniejszą cechą jest duży współczynnik termoizolacji, ale również ze względu na umiejscawianie go musi wykazywać się trwałością. Ciągły nacisk nie może powodować pęknięć na jego powierzchni, ponieważ w takich sytuacjach traci już na swoich właściwościach.  

Podczas wyboru styropiany podłogowego warto jest rozważyć typ akustyczny, który chroni przed przedostawaniem się dźwięków oraz wygłusza kroki.  

W przypadku styropianów fasadowych najważniejsze jest dobranie odpowiedniej grubości, ona zapewni właściwe ocieplenie domu, a co za tym idzie również wpłynie na warunki funkcjonowania oraz zaoszczędzenie kosztów ogrzewania. Podczas zakupu warto sprawdzić jego odporność na uszkodzenia mechaniczne oraz warunki atmosferyczne. Ze względu na zewnętrzny montaż, warstwa styropianu będzie częściej wystawiana na próbę wytrzymałościową.  

Można również wyróżnić trzeci typ jakim jest styropian fundamentowy, który kładzie się podczas budowy. Podobnie jak podłogowy dba o jak najmniejsze uciekanie ciepła z budynku.  

Styropian grafitowy

Mimo tego, że pojawił się na rynku stosunkowo niedawno, cieszy się dużą popularnością zarówno ze względu na kolor, który mniej się brudzi oraz właściwości. 

Opracowano go za pomocą lepszej technologi, dzięki czemu w swoich możliwościach przewyższa styropian biały. Przede wszystkim ma zwiększoną termoizolacje ciepła. Skutkuje to możliwością wykorzystania dużo cieńszych warstw do izolacji. 

Stosuje się go w elewacjach, podłogach, ścianach oraz sufitach. Możemy go spotkać również w budownictwie przy zabezpieczaniu różnego rodzaju rur oraz newralgicznych elementów.


Bądź na bieżąco i zostań jednym z ponad 14 tysięcy naszych obserwujących!

zostaw odpowiedź

Please enter your comment!
Please enter your name here