Palniki propan-butan to proste i niezwykle przydatne narzędzia. Składają się z butli lub pojemnika na gaz, który zostaje zassany do komory mieszania. Następnie pod wpływem powietrza powstaje ogień, którego płomień jest emitowany przez nasadkę. Zastanawiasz się, do czego wykorzystać takie urządzenia? Do jakich prac są potrzebne palniki na propan butan? Sprawdź zastosowanie tych akcesoriów!

Jak można wykorzystać palnik propan butan tlen?

Palnik propan butan jest zasilany gazem i powietrzem atmosferycznym. Pod ich wpływem powstaje płomień o temperaturze do 1 000°C. Dzięki temu to akcesorium można wykorzystać do:

  • – lutowania miękkiego i twardego,
  • – opalania,
  • – lutowania cyklonowego,
  • – lutownicy płomieniowej, za pomocą której można wykonywać połączenia blacharsko-dekarskie,
  • – obkurczania płomieniowego,
  • – cięcia i spawania metalu,
  • – podgrzewania drobnych elementów.

A zatem palnik jest niezbędny w pracy każdego majsterkowicza, a także osób, które wykonują różne zadania w warsztatach, czy w zakładach metalowych lub metalurgicznych. Przydaje się także tym, którzy pracują na budowie. Za pomocą tego urządzenia można np. podgrzać papę i wykonać prace dekarskie.

Gdzie palnik propan butan jest przydatny?

Wbrew pozorom urządzenie, które emituje ogień o wysokiej temperaturze, jest potrzebne nie tylko w zakładach zajmujących się obróbką metali. Po palnik warto sięgnąć, np. podczas pracy:

  • – z kamieniem i z betonem — ciepło jest niezbędne do naprawy pęknięć i ubytków w kamieniach;
  • – przy domu — palnik do cięcia propan butan przyda się w pracach przydomowych, np. do dzielenia metalowych rurek podczas montażu instalacji wodnej;
  • – w ogrodzie — wysoka temperatura świetnie sobie radzi z wszelkimi niepożądanymi chwastami, które porastają np. kostkę;
  • – w trakcie renowacji domu — palnik propan tlen idealnie się sprawdzi do usuwania starej farby, np. z drewnianych framug czy drzwi.

To urządzenie może okazać się przydatne, jeśli podczas zimy zdarza się, że zamarzają rury np. z wodą. Ciepło emitowane przez palnik pomoże rozpuścić lód, dzięki czemu zapobiegniesz uszkodzeniu całej instalacji.

Warto jednak pamiętać, że sposób wykorzystania urządzenia różni się w zależności od zastosowanych dyszy.

Czym zasilić palnik propan butan?

Palniki dostępne, np. w ofercie Perun, są zasilane gazem. Może on pochodzić z dużej butli np. 11 kg. Urządzenia są zazwyczaj połączone z nią za pomocą długiego węża, dzięki czemu nie trzeba nosić pojemnika ze sobą. Jednak taki przewód rodzi pewne ograniczenia. Jeśli chcesz zmienić swoje położenie, trzeba przenieść całą butlę ze sobą. Zatem palniki butlowe sprawdzają się głównie, jeśli się pracuje cały czas przy jednym stanowisku.

Jeśli zależy Ci na dużej mobilności, warto wyposażyć się w modele zasilane na kartusze. Te pojemniki dokręca się do palnika, dzięki czemu można swobodnie nimi operować. Nie trzeba się martwić o ciężką butlę.  Jednak pamiętaj, że kartusze maja mała pojemność, a więc gaz dość szybko się wyczerpie.

Palniki propan butan mogą być przydatne zarówno w zakładach pracy, jak i w domowym użytku. To uniwersalne urządzenia, które sprawdzają się w wielu sytuacjach! Przekonaj się w praktyce.


Bądź na bieżąco i zostań jednym z ponad 14 tysięcy naszych obserwujących!

zostaw odpowiedź

Please enter your comment!
Please enter your name here