Jakiego rodzaju księgowość wybrać podczas zakładania firmy?

0

Najważniejszą sprawą w trakcie zakładania działalności jest rodzaj księgowości. Od wyboru dokonanego podczas zakładania firmy zależy, jakie stawki podatkowe i zasady ewidencji księgowej będą obowiązywały przedsiębiorcę. Dzisiaj zdobędziesz wiedzę o tym, jaka forma będzie najkorzystniejsza dla Twojej działalności.

Rodzaje prowadzenia księgowości

Dostępne dla przedsiębiorców rodzaje księgowości można podzielić na dwie zasadnicze kategorie.

  • – Księgowość pełna – dotyczy ksiąg rachunkowych. Polega na ewidencjonowaniu operacji gospodarczych pod względem finansowym. Bazując na tych informacjach, księgowy ustala, jak wysokie zaliczki i podatki trzeba zapłacić, a także przygotowuje sprawozdania finansowe.
  • – Księgowość uproszczona – dotyczy ryczałtu od ewidencjonowanych przychodów oraz PKPiR (Podatkowa Księga Przychodów i Rozchodów). Karta podatkowa jest wliczana do tego rodzaju księgowości od początku 2022 roku.
  • – Ta forma księgowości jest dostępna jedynie dla tych firm, których właściciele zdecydowali się na nią, zanim przepisy uległy zmianie.

 Jak dopasować rodzaj księgowości do typu prowadzonej działalności?

Forma prawna prowadzonej przez nas firmy wpływa znacząco na kwestię dotyczącą tego, jakiego rodzaju księgowość będziemy wykorzystywać. Profesjonalną pomoc w księgowości znajdziesz na: https://www.ifirma.pl/ksiegowosc-online.

Osoby prowadzące JDG, spółkę cywilną, jawną albo partnerską:

  • – Z uproszczonej księgi przychodów i rozchodów można skorzystać, jeżeli przychody nie wynoszą więcej niż 2 000 000 euro w konkretnym roku rozliczeniowym. Przekroczenie tej kwoty obliguje przedsiębiorców do przejścia na pełną księgowość oraz do prowadzenia ksiąg przychodów i rozchodów.
  • – Wybranie podatku liniowego lub skali podatkowej sprawia, że możliwe jest zastosowanie księgi przychodów i rozchodów. W przypadku dochodów, które nie przekraczają pierwszego progu podatkowego (obecnie 120 000 zł) skala podatkowa jest opłacalnym rozwiązaniem. Opłaca się wówczas podatek wynoszący 12%.
  • W przypadku podatku liniowego mówimy o jednolitej stawce wynoszącej 19% – to rozwiązanie bardziej opłacalne, jeżeli przekraczasz drugi próg podatkowy.
  • – Spełniwszy kryteria ustanowione w Ustawie z 1998 roku o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne, możesz wybrać taki właśnie sposób rozliczeń oparty o ryczałt od ewidencjonowanych przychodów. Stawki to 2%, 3%, 5,5%, 8,5%, 10%, 12%, 14%, 15% lub 17%. Wysokość składki uzależniona jest od typu prowadzonej działalności. Najbardziej opłacalne są stawki poniżej 12%. Warto wybrać ten rodzaj księgowości, gdy nie ponosi się znacznych kosztów prowadzenia działalności.

Osoby posiadające spółkę komandytową, komandytowo-akcyjną, z ograniczoną odpowiedzialnością, akcyjną lub prostą spółkę akcyjną mają dodatkowe obowiązki:

  1. 1. Prowadzona księgowość musi być pełna. Niezbędne jest sporządzanie sprawozdań finansowych oraz przedstawianie wykazów dotyczących stanu pasywów oraz aktywów firmy.
  2. 2. Taki rodzaj prowadzenia księgowości jest wymagany w przypadku wszystkich form działalności gospodarczej, jeżeli generują one przychody na poziomie przekraczającym 2 000 000 euro w skali roku obrotowego. Właściciele firm generujących niższe przychody mają swobodny wybór w kwestii formy prowadzenia księgowości.

Każdy początkujący przedsiębiorca musi mierzyć się z wieloma formalnościami i wymaganiami, które mogą wydawać się przytłaczające. Najwięcej problemów może spowodować u początkującego przedsiębiorcy pełna księgowość – jest znacznie bardziej skomplikowana od uproszczonej. Dzięki fachowej pomocy Ifirma można zmniejszyć obciążenie stresem oraz uniknąć konsekwencji prawnych związanych z niedopełnieniem obowiązków. Doświadczeni księgowi z wieloletnim stażem pomogą ci w wypełnieniu wszystkich zobowiązań. 

Chcesz uzyskać profesjonalną pomoc w rejestracji działalności? Zajrzyj na: https://www.ifirma.pl/rejestracja-firmy

Rozliczenie płatników VAT a rodzaje księgowości

Firmy ewidencjonujące zakup i sprzedaż objętą podatkiem VAT mogą prowadzić ewidencję pełną lub uproszczoną. Firmy zwolnione z przedmiotowego podatku VAT mogą prowadzić ewidencję uproszczoną. W takim przypadku przychód za ubiegły rok nie może przekroczyć 200 000 zł – jest to warunek konieczny. Nawet w przypadku prowadzenia uproszczonej ewidencji niezbędne jest prowadzenie rejestru VAT. Pozwala to ustalić moment, w którym kwota zostanie przekroczona, co jest równoznaczne z koniecznością zmiany sposobu ewidencji.

Czynni płatnicy podatku VAT są zobowiązani do prowadzenia pełnej ewidencji podatkowej. Prowadzone przez nich elektroniczne rejestry sprzedaży i zakupu muszą uwzględniać podatek VAT. Jest to baza do rozliczeń z Urzędem Skarbowym. Ewidencja musi zawierać szereg informacji: wartość podatku VAT, dane faktury – w tym numer, datę wystawienia oraz dane kontrahentów – oraz numery wpisów.

Korzystając z rejestrów VAT, niezbędne jest wypełnienie odpowiednich deklaracji podatkowych. VAT-7 w sytuacji, gdy rozliczasz się miesięcznie albo VAT-7K, gdy rozliczasz się kwartalnie. Wykorzystanie odpowiedniego oprogramowania pozwala znacznie uprościć całą procedurę.


Bądź na bieżąco i zostań jednym z ponad 14 tysięcy naszych obserwujących!

zostaw odpowiedź

Please enter your comment!
Please enter your name here