Ile trwa scalanie działek

Scalanie działek to przeprowadza się, gdy chcemy połączyć dwie lub więcej sąsiadujących ze sobą działek w jedną większą. Jest to popularna praktyka wśród właścicieli nieruchomości, którzy chcą powiększyć swoje posiadłości lub poprawić ich układ przestrzenny. Choć sam proces scalania może wydawać się prosty, wymaga on przestrzegania odpowiednich procedur prawnych i administracyjnych, które różnią się w zależności od kraju i regionu. W tym artykule omówimy zasady i kroki niezbędne do skutecznego scalania działek oraz podpowiemy, na co należy zwrócić uwagę podczas tego procesu.

Co potrzebne jest do podziału nieruchomości

Podział nieruchomości to proces, który polega na podzieleniu jednej nieruchomości na mniejsze, odrębne jednostki, które nazywamy działkami. Jest to procedura, która może być przeprowadzona w celu umożliwienia sprzedaży części nieruchomości lub dokonania zmian w jej własności. W Polsce, podział nieruchomości reguluje ustawa o gospodarce nieruchomościami, która określa, co jest potrzebne do tego procesu.

Podstawowym wymogiem jest wydzielenie nowych działek ewidencyjnych. Działka ewidencyjna to po prostu działka gruntowa, która została wydzielona z nieruchomości macierzystej. Proces ten odbywa się poprzez dokładne określenie granic obszarów określonych w planie podziału nieruchomości oraz wydzielenia działek gruntu.

Kolejnym ważnym krokiem jest określenie szczegółów podziału nieruchomości, w tym powierzchni i kształtu każdej z działek. Należy również wziąć pod uwagę istniejące uwarunkowania terenowe oraz warunki zabudowy, które mogą mieć wpływ na rozmiar i kształt działek. Szczegółowy podział nieruchomości musi być zatwierdzony przez odpowiednie organy administracyjne.

Scalanie działek jest z kolei procesem przeciwnym do podziału, polegającym na łączeniu kilku działek w jedną większą. W tym przypadku również wymagane jest zatwierdzenie procesu przez odpowiednie organy administracyjne, a także dokładne określenie działki w granicach obszarów określonych przy np. wydzieleniu nowych działek ewidencyjnych.

Podział i scalanie działek to skomplikowane procesy, wymagające od właścicieli nieruchomości precyzyjnego określenia swoich potrzeb oraz znajomości odpowiednich przepisów. Warto zwrócić uwagę na wszystkie wymagane procedury, aby uniknąć nieprzyjemnych niespodzianek w trakcie procesu. Warto określać szczegóły podziału nieruchomości we wczesnych fazach zakupu, co później ułatwi nam proces rozlokowania np. domu lub garażu.

Warto posiłkować się artykułami w sieci, które pomogą w procesie budowy domu i ewentualnych problemów, które możemy napotkać w trakcie tworzenia „naszego” nowego miejsca na ziemi: budujemy.pl

Czy scalenie działek to trudny proces?

Przede wszystkim, przed przystąpieniem do scalenia nieruchomości, warto upewnić się, że działka jest objęta warunkami zagospodarowania przestrzennego. Warto również sprawdzić, czy zastosowanie planu zagospodarowania przestrzennego pozwala na dokonanie scalenia, czy też może wymagane są dodatkowe zgody i pozwolenia.

Następnie, właściciel nieruchomości musi złożyć wniosek o scalenie działek wraz z wymaganymi dokumentami. W dokumencie tym należy podać m.in. dokładny opis działek, które mają zostać scalone, oraz sposób łączenia tych działek. W tym momencie warto sprawdzić również czy scalenie gruntów jest w intencji użytkowników wieczystych nieruchomości. 

Warto zaznaczyć, że proces scalenia może być różny w zależności od lokalizacji nieruchomości oraz od wymagań miejscowych władz. W niektórych przypadkach może być wymagane przeprowadzenie specjalnych badań geodezyjnych, a także uzyskanie zgody sąsiadów na dokonanie scalenia i podziału. 

Podobnie jak w przypadku scalenia, podział nieruchomości także wymaga przestrzegania określonych procedur. Właściciel nieruchomości musi przede wszystkim uzyskać stosowne pozwolenia oraz dokładnie określić granice działek oraz ich powierzchnię. Nieruchomości objęte scaleniem mogą bowiem okazać się problematyczne w przyszłości np. w przypadku, gdy miasto będzie prowadziło poszerzenie dróg istniejących w okolicy działek budowlanych.

Miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego – krok po kroku

Miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego (MPZP) to dokument, który określa zasady i warunki zabudowy i zagospodarowania terenu na określonym obszarze. MPZP zawiera m.in. informacje o przeznaczeniu działek, ich zagospodarowaniu oraz ochronie przyrody i krajobrazu. Poniżej opisujemy kroki, które trzeba podjąć w przypadku tego dokumentu.

  1. 1. Inicjatywa

Pierwszym krokiem jest podjęcie inicjatywy przez organ wykonawczy gminy, radę gminy, grupę mieszkańców lub inny podmiot uprawniony do złożenia wniosku. Wniosek powinien zawierać obszar, na którym plan ma zostać opracowany oraz określone cele i zadania planu.

  1. 2. Przygotowanie projektu

Następnie powoływana jest specjalna komisja, która zajmuje się przygotowaniem projektu MPZP. W ramach tego etapu przeprowadza się analizy i badania terenowe, zbiera się opinie i uwagi mieszkańców oraz specjalistów, a także opracowuje się założenia programowe i koncepcję zagospodarowania terenu.

  1. 3. Opinie i konsultacje społeczne

Po przygotowaniu projektu, organ wykonawczy gminy wystawia opinie do projektu. Następnie projekt poddawany jest konsultacjom społecznym, w ramach których mieszkańcy i zainteresowane strony mogą zgłaszać swoje uwagi i propozycje.

  1. 4. Uchwalenie planu

Po przeprowadzeniu konsultacji społecznych i uzyskaniu wszystkich wymaganych opinii, organ wykonawczy gminy przekazuje projekt MPZP do uchwalenia przez radę gminy. Rada gminy po zapoznaniu się z projektem, może wprowadzić zmiany lub poprawki, a następnie uchwala plan.

  1. 5. Ogłoszenie planu

Po uchwaleniu planu, organ wykonawczy gminy dokonuje jego ogłoszenia w Dzienniku Urzędowym Województwa oraz na tablicy ogłoszeń w miejscowości, na terenie której plan został opracowany.

  1. 6. Wykonanie planu

Ostatnim etapem jest wykonanie planu. W ramach tego etapu organ wykonawczy gminy wydaje pozwolenia na budowę, a także dokonuje kontroli i nadzoru nad realizacją planu.


Bądź na bieżąco i zostań jednym z ponad 14 tysięcy naszych obserwujących!

zostaw odpowiedź

Please enter your comment!
Please enter your name here