Rodzaje obróbki metalu – na czym polegają różnice?

Obróbka metali to procesy, w których dochodzi do zmian parametrów materiału, między innymi jego kształtu czy właściwości fizycznych. Możemy wyróżnić kilka podstawowych rodzajów obróbki metali, każdy z nich opiszemy poniżej.

Obróbka skrawaniem – frezowanie i toczenie

Skrawanie metalu to bez dwóch zdań jeden z najpopularniejszych sposobów na jego obróbkę. Nadaje się wtedy materiałowi konkretną geometrię, narzędzie skrawające usuwa zbędną część metalu, aby stworzyć pożądany kształt, a także wymiary. Możemy tutaj wyróżnić dwie metody wykorzystywane w wielu branżach, mowa o frezowaniu oraz toczeniu. To pierwsze polega na kształtowaniu materiału poprzez stopniowe usuwanie z niego naddatku, w tym przypadku porusza się ostrze obrabiarki, a przedmiot obrabiany wykonuje ruch posuwowy. Toczenie z kolei także służy do usuwania nadmiaru materiału, jednak to przedmiot poddawany jest ruchowi.

Dłutowanie oraz rozwiercanie metali

Warto również wyróżnić dłutowanie jako metodę obrabiania metalu. Mamy tutaj do czynienia z nadawaniem kształtów nieobrotowych, takich jak uzębienia kół zębatych, dlatego też jest to metoda wykorzystywana najczęściej w motoryzacji. Podczas dłutowania narzędzie skrawające wykonuje ruch posuwisto-zwrotny. Rozwiercanie metali to obróbka stosowana do poprawiania dokładności wymiarowo-kształtowej wcześniej przygotowanych otworów w elementach metalowych. Tego rodzaju prace wykonują profesjonalne firmy zajmujące się technologią CNC od wielu lat. Kieruj się opiniami i doświadczeniami innych podczas wyboru konkretnego przedsiębiorstwa. Jednym z godnych uwagi wykonawców jest firma Arpol, do której odsyłamy tutaj: https://arpol-cnc.com/.

Wytaczanie i wiercenie – profesjonalna obróbka metali

Wytyczanie jest kolejną metodą obróbki metali. Wykorzystuje się ją do obrabiania powierzchni wewnętrznych brył obrotowych. Sposób ten doskonale sprawdza się w przypadku elementów wykorzystywanych w przemyśle. Polega on na powiększeniu średnicy wewnętrznej w celu osadzenia w niej części współpracującej takiej jak sworzeń, wał czy łożysko. Wytaczanie jest też sposobem na poprawienie kondycji powierzchni zużytych, wytartych, zarysowanych czy otworów o zdeformowanej geometrii. Taki stan współpracujących elementów cechuje się pogorszeniem warunków pracy a w konsekwencji wysoką awaryjnością. Kolejnym procesem obróbki skrawaniem w wersji wiórowej jest wiercenie. Narzędziem wykorzystywanym w tym procesie jest wiertło posiadające kanały odprowadzające skrawany wiór. Służy ono do uzyskiwania otworów o przekroju kołowym. Rozróżnia się następujące operacje wiertarskie: wiercenie, rozwiercanie, nawiercanie, pogłębianie oraz powiercanie.

Jak widzisz, możliwości jest mnóstwo, można stwierdzić, że dzięki temu można stworzyć naprawdę różne kształty, zawsze dopasowane do wymagań konkretnej branży.


Bądź na bieżąco i zostań jednym z ponad 14 tysięcy naszych obserwujących!

zostaw odpowiedź

Please enter your comment!
Please enter your name here