Utrzymanie w czystości obiektów użyteczności publicznej wymaga dużego nakładu pracy i profesjonalnego podejścia. Niestety praca personelu sprzątającego nie zawsze daje oczekiwane rezultaty. Jesteś niezadowolony z poziomy czystości i higieny w swoim budynku? Sprawdź, na jakie niedopatrzenia ekipy sprzątającej warto zwrócić uwagę!

Brak wiedzy na temat profesjonalnego sprzątania

Sprzątanie uznaje się za jedną z najprostszych prac przeznaczoną dla osób niemających innych kwalifikacji. W rzeczywistości jest to jednak trudniejsze niż się wydaje – w szczególności jeśli chodzi o duże obiekty użytkowane przez setki lub nawet tysiące osób dziennie (np. biura, urzędy, szkoły itp.). Wymagana jest wiedza na temat:

  • – standardów czystości,
  • – doboru i zastosowania środków czystości,
  • – użytkowania profesjonalnego sprzętu wykorzystywanego do sprzątania,
  • – ochrony i prawidłowej pielęgnacji różnych typów powierzchni,
  • – doboru odpowiednich metod czyszczenia do różnych rodzajów zabrudzeń,
  • – właściwej organizacji pracy.

Optymalnym rozwiązaniem są szkolenia przeprowadzane zarówno tuż po przyjęciu pracownika, jak i regularnie na dalszym etapie współpracy. Ich realizację można zlecić zewnętrznej firmie. Pieczę nad ekipą sprzątającą powinien też sprawować odpowiednio przeszkolony zwierzchnik.

Brak lub nieprzestrzeganie standardów czystości

Odpowiednia jakość sprzątania może być zapewniona również tylko wtedy, gdy personel zna standardy, do jakich powinien dążyć. Opracowanie klarownego zestawu wymagań i wytycznych dotyczących sprzątania jest więc niezbędne. Należy je opracowywać na podstawie przepisów i norm obowiązujących dla danego przeznaczenia obiektu lub też standardów branżowych.

Co zrobić, gdy standardy czystości są znane, ale nieprzestrzegane? Powodem może być m.in. nadmierne obciążenie personelu sprzątającego pracą lub jej niewłaściwa organizacja. Należy również upewnić się, że wytyczne są łatwo dostępne, zrozumiałe i przekazywane każdemu nowemu pracownikowi.

Niewłaściwa organizacja pracy

Personel jest wyposażony w odpowiednie narzędzia i wiedzę, a mimo to standardy sprzątania nie są dotrzymywane? Być może powodem jest niewłaściwa organizacja pracy. Brak priorytetów i odpowiedniej struktury może prowadzić m.in. do:

  • – nieefektywnego zarządzania czasem,
  • – niepotrzebnego powtarzania pewnych czynności, a pomijania innych,
  • – nadmiernego przeciążenia pracą i zmęczenia,
  • – stresu, frustracji i obniżania zaangażowania pracowników,
  • – braku systematyczności,
  • – niewłaściwego wykorzystania dostępnych środków i sprzętu.

Rozwiązaniem w tym przypadku będzie oczywiście opracowanie właściwego systemu pracy. Pomóc w tym mogą profesjonalne szkolenia.

Powody niewłaściwego sprzątania mogą być również inne, ale wymienione wyżej niedopatrzenia mają miejsce najczęściej. Ich wyeliminowanie z cała pewnością pomoże Ci poprawić jakość rezultatów!

Autor: Bartosz Wiśniewski, właściciel firmy Haerson, instruktor w Akademii Profesjonalnego Sprzątania.


Bądź na bieżąco i zostań jednym z ponad 14 tysięcy naszych obserwujących!

zostaw odpowiedź

Please enter your comment!
Please enter your name here