Podstawowym prawem osoby oskarżonej podczas postępowania karnego jest prawo do obrony. Choć wiele osób decyduje się na samodzielną obronę przed sądem, należy wiedzieć, że nie będzie ona równie skuteczna co pomoc doświadczonego adwokata. Przed sądem należy bowiem nie tylko przedstawić swoje racje, ale i udowodnić, że przepisy prawa są po naszej stronie – to zaś wymaga gruntownej ich znajomości. Z tego też powodu w przypadku jakiejkolwiek sprawy karnej warto sięgnąć po profesjonalną pomoc specjalisty.

Kiedy pomoże profesjonalna kancelaria adwokacka?

Kancelaria adwokacka specjalizująca się w prawie karnym to dobry wybór zawsze wtedy, gdy bliska nam osoba (lub my sami) zostanie oskarżona o popełnienie jakiegoś przestępstwa. Bardzo ważne jest jednak to, aby profesjonalną pomoc prawną wdrożyć tak szybko, jak to tylko możliwe. Najlepiej aby oskarżony, lub też podejrzany, miał zapewnione takie wsparcie już przy pierwszych kontaktach z organami ścigania. 

Dobry adwokat od prawa karnego jest w stanie pomóc przy bardzo różnego rodzaju przestępstwach – zarówno tych bardziej, jak i mniej poważnych. Może on bronić zarówno osoby oskarżone o morderstwo, gwałt, czy rozbój, jak i posiadanie narkotyków, czy jazdę pod wpływem alkoholu. Jego pomoc jest zawsze kompleksowa i uzależniona od indywidualnego charakteru sprawy. W sprawach o pobicie, dla przykładu, weryfikuje on ustalenia lekarza biegłego co do stopnia uszkodzenia ciała, w sprawach o groźby karalne – ustala czy dana groźba rzeczywiście mogła budzić uzasadnioną obawę jej spełnienia, a w sprawach o spowodowanie wypadku analizuje dotychczasowy materiał dowodowy oraz poszukuje nowych dowodów, które mogą świadczyć na korzyść oskarżonego. Zadaniem adwokata jest także dotarcie do świadków, których zeznania mogłyby pomóc jego klientowi korzystnie zakończyć proces.

Profesjonalny adwokat od prawa karnego zapewnia zarówno ochronę prawną na etapie przygotowania do sprawy i czynności przed organami ścigania, jak i podczas samego procesu sądowego. Reprezentuje on klienta przed policją, prokuraturą i sądem, bierze udział w jego przesłuchaniach i składa w jego imieniu wnioski. 

Warto podkreślić, że adwokat od prawa karnego może reprezentować nie tylko oskarżonego, ale również poszkodowanego.

Czy adwokat może odmówić reprezentowania klienta?

Zgodnie z zapisami artykułu 28 Prawa o Prokuraturze, adwokat może w określonych sytuacjach nie zgodzić się na obronę klienta. Musi on jednak mieć w tym ważny dla siebie powód, o którym musi poinformować klienta. Wszelkie wątpliwości co do odmowy udzielenia pomocy prawnej (lub nawet pojedynczej porady) powinna rozstrzygnąć Okręgowa Rada Adwokacka.

Nieco inaczej jest w przypadku, gdy adwokat wyznaczony został z urzędu – w takiej sytuacji decyzję o jego odwołaniu podjąć może tylko organ, który wcześniej wyznaczył go do danej sprawy.

W jakiej więc sytuacji adwokaci najczęściej odmawiają przyjęcia sprawy? Wbrew pozorom nie chodzi tutaj o osobiste pobudki, jak np. niechęć do oskarżonego, czy też nawet o charakter sprawy. W większości przypadków adwokat zdecyduje się zrezygnować z obrony danego klienta wtedy, gdy uzna, że naruszałoby to zasady etyki zawodowej. Oczywiście możliwa jest także sytuacja, gdy adwokat odmówi reprezentowania danej osoby z uwagi na personalne konotacje z przeszłości. 

Minimalne i maksymalne kary w zależności od wybranych rodzajów przestępstw

Oczywiście, głównym celem, jaki stawia przed sobą dobra kancelaria adwokacka od spraw karnych, jest doprowadzenie do całkowitego oczyszczenia klienta z zarzutów. Nie zmienia to jednak faktu, iż istnieją takie sytuacje, gdy wina tegoż klienta jest bezsporna. W takich przypadkach odpowiednio poprowadzona obrona może doprowadzić do znacznego skrócenia wyroku, lub też orzeczenia jego warunkowego zawieszenia na konkretny okres czasu. 

  • – Zabójstwo zagrożone jest karą nawet dożywotniego pozbawienia wolności – pomoc doświadczonego specjalisty może pomóc zredukować wyrok do 8 lat więzienia, przy odpowiednich okolicznościach sprawy.
  • – Kradzież majątku o wartości powyżej 500 złotych zagrożona jest karą do 5 lat pozbawienia wolności. Pomoc kancelarii adwokackiej może zmniejszyć wyrok do zaledwie 3 miesięcy pozbawienia wolności.
  • – W przypadku rozboju maksymalna kara zasądzona przez sąd może wynieść nawet 12 lat, karą minimalną jest zaś pozbawienie wolności na 2 lata.
  • – Osoba, która wzięła udział w bójce, w następstwie której doszło do ciężkiego uszczerbku na zdrowiu drugiej osoby musi liczyć się z karą wynoszącą do 8 lat więzienia. Najniższa kara, jaką może wywalczyć adwokat, to okres 6 miesięcy pozbawienia wolności.

Jak więc widać – postawienie na profesjonalnego adwokata opłaca się niezależnie od charakteru przestępstwa. Jeśli nawet nie uda się bowiem udowodnić niewinności klienta,  możliwe jest drastyczne skrócenie jego wyroku, a w przypadku wielu przestępstw – także doprowadzenie do zawieszenia jego wykonania na odpowiedni okres próby.


Bądź na bieżąco i zostań jednym z ponad 14 tysięcy naszych obserwujących!

zostaw odpowiedź

Please enter your comment!
Please enter your name here