Wykonywanie otworów w twardych materiałach budowlanych może być nie lada wyzwaniem. Oprócz wyboru odpowiednio przystosowanego do tych czynności sprzętu budowlanego niezbędne jest także wyposażenie się w wiedzę. Korzystanie z wierteł koronowych ma bowiem swoją specyfikę. Jak zatem prawidłowo wykonywać specjalistyczne otwory w twardych materiałach?

Czym wiercić w twardych materiałach budowlanych?

Nie w każdej ścianie można wywiercić otwór za pomocą tradycyjnych elektronarzędzi. Na placach budów korzysta się w tym celu ze specjalistycznych rozwiązań, takich jak np. wiertnice koronowe do betonu. Wiertnice mogą posiadać napęd elektryczny, hydrauliczny, spalinowy lub pneumatyczny. Przeznaczone są do najbardziej zaawansowanych zadań – m.in. tworzenia równych odwiertów w stali, stali hartowanej czy betonie zbrojonym. Aby było to możliwe, muszą mieć ogromną moc, kilkustopniową skrzynię biegów, a także odpowiednie wiertła. Najczęściej stosowane są koronowe wiertła diamentowe, które wbrew pozorom są niezwykle uniwersalne – oprócz wskazanych powyżej materiałów doskonale poradzą sobie także z naturalnym kamieniem, ceramiką budowlaną czy asfaltem.

Przygotowanie do wykonywania specjalistycznych odwiertów

Kluczem do sukcesu jest prawidłowe przygotowanie narzędzi. Dotyczy to przede wszystkim prędkości obrotowych. Granit 4. i 5. klasy twardości powinien być drążony z prędkością 2-4 m/s. Dla granitu o twardościach plasujących się w trzech pierwszych klasach, a także dla marmuru naturalnego, zalecana prędkość obrotów mieści się w przedziale 3-5 m/s. Otwory w piaskowcu należy robić przy wyższej prędkości obrotów – 6 m/s. Z kolei wiertnice koronowe do betonu powinny pracować z prędkością obrotów ok. 4 m/s. Odpowiedni dobór prędkości obrotów wpływa bezpośrednio na rezultat prac: jakość i precyzję wykonania, stopień zużycia wierteł oraz łączny czas operacji.

Przystępując do wiercenia otworów za pomocą wiertnic specjalistycznych, na samym początku należy jak najdokładniej zbadać przestrzeń, na której będzie się operowało. To szczególnie istotne w przypadku betonu komórkowego i materiałów o niejednolitej strukturze. Przed uruchomieniem wiertnicy należy też zadbać o jej stabilne przymocowanie – tak, aby zapewnić bezpieczeństwo i maksymalnie ograniczyć występowanie wstrząsów. Warto także sprawdzić jakość ostrza oraz zweryfikować działanie wszystkich biegów.


Bądź na bieżąco i zostań jednym z ponad 14 tysięcy naszych obserwujących!

zostaw odpowiedź

Please enter your comment!
Please enter your name here