Źródło: Materiały własne Domondo.pl

Rolety zewnętrzne to jedne z najskuteczniejszych osłon okiennych, jeśli chodzi o właściwości termoizolacyjne, akustyczne czy kwestie bezpieczeństwa. Choć wymagają dość dużej inwestycji finansowej, są coraz bardziej popularnym rozwiązaniem. Ich zakup łączy się z wieloma wyzwaniami zarówno pod względem montażu, jak i konserwacji. Jak o nie dbać? Jak przygotować je na chłodniejsze miesiące? Podpowiadamy!

Kiedy najlepiej przygotować rolety zewnętrzne do zimy?

Wiele osób zastanawia się, jak rolety zewnętrzne reagują na zmiany temperatur, burze, ulewy, śnieg, szron i inne negatywne czynniki atmosferyczne. Jest jedna ważna reguła, od której zaczniemy — podczas burzy, wichury czy innej niebezpiecznej pogody pancerz powinien być albo całkowicie opuszczony, albo zwinięty i schowany w skrzyni. Dzięki takim praktykom zapewnimy tym osłonom okiennym bezpieczeństwo i zniwelujemy ryzyko uszkodzeń.

Rolety zewnętrzne najwięcej korzyści przynoszą nam zimą — w prosty i skuteczny sposób odgradzają nas od niskich temperatur i jednocześnie zapobiegają uciekaniu nagromadzonego w mieszkaniu ciepła na zewnątrz. To znacznie wpływa na wysokość rachunków za ogrzewanie. Chcąc przez wiele lat cieszyć się tą funkcją, należy pamiętać o odpowiednim przygotowaniu ich do sezonu jesienno-zimowego. Najlepiej zrobić to, kiedy temperatura zaczyna spadać — optymalnym momentem będzie październik/listopad, ale spóźnialscy nie muszą się przejmować, jeśli termometr nie wskazuje wyniku poniżej zera.

Jak sprawdzić stan techniczny rolet zewnętrznych?

Proces dbania o rolety zewnętrzne może wydawać się skomplikowany, jednak to tylko pozory. Najważniejsza jest regularność i wybieranie wysokiej jakości produktów dedykowanych właśnie tym osłonom okiennym. Dlaczego to takie ważne? Te osłony okienne stoją na froncie — zbierają kurz i pył, zanieczyszczenia z samochodów czy zakładów produkcyjnych. O czym należy pamiętać, aby wydłużyć ich żywotność?

  • – Przed czyszczeniem modeli elektrycznych należy najpierw odłączyć je od prądu!
  • – Łożyska, wał nawojowy i uszczelka na dole pancerza rolety zewnętrznej powinny być smarowane raz, dwa razy do roku. To zapewni ich płynną pracę i zapobiegnie powstawaniu rdzy.
  • – Czyszczenie pancerza powinno powtarzać się co kilka miesięcy. Wystarczy pozbyć się brudu i wszelkich zanieczyszczeń, liści i śmieci. Do usunięcia plam wystarczy mokra szmatka z delikatnym detergentem — to bardzo ważne, gdyż silne środki mogą uszkodzić strukturę lamelek lub je odbarwić. Unikaj myjek wysokociśnieniowych!
  • – Nie zapominajmy o uszczelkach — do ich mycia i konserwacji najlepiej wykorzystać dedykowane środki.
  • – Po czyszczeniu czy ulewie pozostawmy pancerz całkowicie rozwinięty, aż do wyschnięcia.

Stan techniczny rolet zewnętrznych to podstawowa kwestia zapewniająca nie tylko odpowiednią pracę, lecz także nasze bezpieczeństwo. Jeżeli posiadasz roletę podtynkową lub elewacyjną z napędem silnikowym, warto co 2-3 lata wezwać specjalistę, który oceni ich formę i naprawi usterki. Jeśli posiadasz opcję ręczną lub chcesz samodzielnie sprawdzić osłony okienne, oprócz regularnego czyszczenia zwróć uwagę na to, czy:

  • – elementy ruchome poruszają się z lekkością i nie są brudne,
  • – prowadnice, przeguby i sam pancerz nie są pokryte rdzą,
  • – nie występują żadne wgniecenia czy uszczerbki na lamelkach pancerza,
  • – uszczelki są całe i w dobrym stanie (w razie potrzeby wymienić na nowe), oraz czy nie wymagają posmarowania środkiem konserwującym.

Czy należy myć rolety zewnętrzne przed zimą?

Tak jak wcześniej wspominaliśmy, rolety zewnętrzne powinny być czyszczone przy dodatnich temperaturach. Warto więc zaplanować to zadanie na miesiące wczesnojesienne. Jednak, gdy zima zadomowi się u nas na dobre, warto od czasu do czasu sprawdzić, jak mają się nasze osłony okienne. Niezwykle ważne jest, aby przed mrozami zabezpieczyć uszczelkę smarem — odpowiada ona za wyciszanie domknięcia pancerza do parapetu czy podłogi, zapobiega przymarzaniu i uszczelnia przepływ powietrza. Należy pamiętać także o zbieraniu z lamelek i ziemi nadmiaru śniegu. Najlepszym sposobem jest lekko uchylić roletę i wykorzystać do tego miękką szczotkę, nie zapominając o otworach wentylacyjnych.

Co, jeśli roleta przymarznie? Przede wszystkim zachowaj spokój — podnoszenie jej na siłę może uszkodzić mechanizm. W przypadku modeli z silnikiem należy przejść na tryb ręczny. Najlepszym sposobem jest uchylenie okna i pozwolenie ciepłemu powietrzu działać. Ważne jest także odśnieżenie. Jeżeli po kilkudziesięciu minutach lód nie puszcza, należy usunąć go mechanicznie, delikatnie w niego stukając — bądź ostrożny, gdyż skrobaczki i inne urządzenia mogą uszkodzić produkt.

Podsumowanie

Roleta zewnętrzna dużo kosztuje, ale ta inwestycja się opłaca. Warto dbać o nią regularnie i przygotowywać do zimowego sezonu odpowiednio wcześniej.

Artykuł został przygotowany przez redakcję bloga Domondo, marki produkującej wysokiej jakości rolety zewnętrzne i inne osłony okienne.


Bądź na bieżąco i zostań jednym z ponad 14 tysięcy naszych obserwujących!

zostaw odpowiedź

Please enter your comment!
Please enter your name here