O tym, że w budynkach powinny znajdować się systemy oddymiania, mówi nawet Rozporządzenia Ministra Infrastruktury. To jeden z podstawowych elementów systemów ewakuacyjnych. Jak wybrać odpowiedni system oddymiania dla konkretnego budynku?

Co to jest system oddymiania?

System oddymiania to instalacja składająca się z wielu elementów połączonych ze sobą. Zadaniem całego systemu jest umożliwienie bezpiecznej i skutecznej ewakuacji w wypadku pożaru. Urządzenia sprawiają, że drogi ewakuacyjne są oczyszczone z dymu, dzięki czemu można się nimi wydostać z budynku.

Elementami składającymi się na system oddymiania są: czujniki dymu, centrala oddymiania, czujniki pogodowe, przyciski oddymiania, klapy dymowe, napędy do klap drzwi i okien, czujniki zasysające, centrale przewietrzania, a także systemy ryglowania i zamykania drzwi.

Za uruchomienie systemu odpowiadają czujniki, które jako pierwsze wychwytują rozprzestrzeniający się dym. Od nich sygnał o pożarze wędruje do centrali, której zadaniem jest kontrolowanie całego systemu i sterowanie nim. Uruchamia się wtedy system wentylacji, dzięki czemu dym przedostaje się na zewnątrz budynku.

Na co zwrócić uwagę przy wyborze systemu oddymiania?

System oddymiania musi być odpowiednio dopasowany do specyfiki budynku. Na początku trzeba podjąć decyzję, czy wybiera się system grawitacyjny, czy mechaniczny. Pierwszy z nich działa w taki sposób, że dym ucieka poprzez klapy zamontowane przy dachach budynków, a od dołu napędza je czyste powietrze wdrażane przez otwarte okna i drzwi. Drugi natomiast stosuje się zdecydowanie rzadziej, a działa on z wykorzystaniem wentylatorów wyciągowych.

Poszczególne elementy systemu muszą mieć świadectwo dopuszczenia CNBOP. Trzeba je też dopasować do wielkości i wysokości budynku. Każdy zespół urządzeń oddymiających musi przechodzić regularne kontrole i konserwacje, które zapewnią mu sprawne działanie przez długie lata. Przy montażu systemu należy się upewnić, że firma zajmująca się ulokowaniem urządzeń ma specjalne certyfikaty potwierdzające umiejętności.

System oddymiania – zalety

Największą korzyścią systemów oddymiania jest to, że w trakcie zagrożenia pozwalają ludziom w bezpieczny sposób wydostać się z budynku. To może doprowadzić nawet do ocalenia życia mieszkańców czy pracowników danej nieruchomości. Systemy są bardzo minimalistyczne i nie przeszkadzają w ogóle w codziennym użytkowaniu budynku. Ponadto są mało awaryjne i nie trzeba ich często naprawiać.


Bądź na bieżąco i zostań jednym z ponad 14 tysięcy naszych obserwujących!

zostaw odpowiedź

Please enter your comment!
Please enter your name here