Praca logistyka jest coraz chętniej wybieraną śnieżką zawodową. Daje możliwość na satysfakcjonujące zarobki oraz rozwój. Jeżeli zastanawiasz się, czy jest to zawód dla Ciebie, zapoznaj się z kilkoma faktami na jego temat.

Na czym polega praca w logistyce?

Praca w logistyce polega na nadzorowaniu procesów zachodzących w firmie. Przede wszystkim skupia się na produktach lub surowcach, którymi zajmuje się firma. Począwszy od planowania ich przepływu, przez nadzorowanie obrotu, aż po realizację umowy, logistyk czuwa żeby trafiły we właściwe miejsce.

Cały proces musi przebiegać sprawnie oraz efektownie, w taki sposób żeby klient był zadowolony ze współpracy. Jakość usług będzie się bezpośrednio odbijać na wizerunku firmy.

We wszystkim bardzo ważne jest umiejętne planowanie produkcją tak by nic nie zalegało w magazynach oraz została zachowana ciągłość przesyłek. Bez tego obroty firmy spadną. Logistyk jest odpowiedzialny za optymalizację różnych procesów ze szczególnym nastawieniem na sektor transportu, produkcji oraz magazynowania.

Kolejnym ważnym zadaniem zawodu logistyka jest otrzymywanie właściwych kontaktów wewnętrznych oraz zewnętrznych. Do kontaktów wewnętrznych należy zarządzanie kadrami oraz bezpośrednia współpraca z zarządem. Mówiąc o kontaktach zewnętrznych rozumie się przede wszystkim utrzymywanie odpowiednich relacji biznesowych z klientem oraz współpracującymi z przedsiębiorstwem firmami.

Koordynacja w firmie połączona jest z ciągłym i aktywnym działaniem, przez co zawód wymaga wielozadaniowego podejścia do pracy.

Cechy dobrego logistyka

Zawód logistyka, ze względu na odpowiedzialność w decyzjach, wymaga pracowników, którzy już posiadają pożądany zakres wiedzy w branży. Ważne jest wcześniejsze wykształcenie oraz doświadczenie np. poprzez praktyki lub staże.

Wykształcenie logistyczne w Polsce możemy uzyskać poprzez ukończenie technikum lub liceum kierunkowego. Warto jest rozwinąć poziom swoich kompetencji na studiach logistycznych lub pokrewnych np. ekonomicznych, czy zarządzaniu. Dla części firm, jest to warunek konieczny.

Kandydat na logistyka powinien być samodzielny i mieć umiejętności organizacyjne na wysokim poziomie. Musimy pamiętać, że stanowisko odpowiada za bardzo dużą część funkcjonowania firmy, dlatego niezbędna jest odporność na stres oraz łatwość nawiązywania kontaktów.

Znajomość podstaw prawnych, gospodarki oraz branży będą dużym atutem podobnie jak umiejętne posługiwanie się językami obcymi. 

Rozwój na stanowisku

W zawodzie logistyka karierę rozpoczynamy od stanowiska młodszego specjalisty. Wraz z nabywaniem kolejnych umiejętności możemy piąć się wyżej w hierarchii firmy, ponieważ zyskujemy nowe kompetencje pozwalające nam wejść w kolejny zakres zarządzania.

W zależności od naszych umiejętności, zmieniać się będzie też nasze wynagrodzenie. Im więcej zyskamy doświadczenia tym stanie się ono bardziej satysfakcjonujące. Zawód logistyka jest sektorem, który gratyfikuje postęp zawodowy pracowników, ponieważ to on pozwala na właściwą organizację wewnętrzną firmy.

Praca w obszarze logistyki daje bezpieczne warunki zatrudnienia. Kraków, Gdańsk, Wrocław, czy Warszawa, umowa o pracę jest w zasięgu Twojej ręki. Zainwestuj w siebie wybierając zawód, który pozwoli Ci się rozwijać.


Bądź na bieżąco i zostań jednym z ponad 14 tysięcy naszych obserwujących!

zostaw odpowiedź

Please enter your comment!
Please enter your name here