Świadomość dotycząca istoty zdrowia psychicznego w społeczeństwie wciąż rośnie, dlatego zapotrzebowanie na specjalistów z dziedziny psychologii nieustannie wzrasta. Sprawia to, iż psychologia jako kierunek studiów cieszy się popularnością. Wiąże się to jednak z niemałą konkurencją na rynku pracy – jak się wyróżnić i znaleźć pracę w psychologii po studiach?

Pierwszy krok do sukcesu: planowanie kariery

Warto zastanawiać się nad preferowaną ścieżką kariery już podczas pierwszych lat studiów psychologicznych. Zrozumiałym jest, że na tym etapie towarzyszy nam wiele wątpliwości, dlatego w takiej sytuacji warto skontaktować się z Biurem Karier na swojej uczelni. Pozwoli nam to na spotkanie z doradcą zawodowym, który nakieruje nas na właściwe tory, co przyniesie wiele korzyści. Jeśli posiadamy zaufanego prowadzącego na studiach, również warto zasięgnąć jego rady – taka konwersacja, podczas której opowiemy o swych zainteresowaniach, a prowadzący podzieli się swymi doświadczeniami, może zaowocować pomocnymi wnioskami.

Należy również pamiętać, że studia psychologiczne nie są zawsze ostatnim etapem edukacji, jaki należy ukończyć, by pracować w danej dziedzinie. Przykładem jest praca związana z psychologią kliniczną – aby ją wykonywać, należy ukończyć kolejne szkolenia czy studia. Zdecydowanie warto sprawdzić wymagania, które są niezbędne do tego, abyśmy mogli osiągnąć nasze cele zawodowe.

Planowanie kariery obejmuje także analizę tego, jaka mieszkanka umiejętności, wiedzy i innych cech będzie nam niezbędna do podjęcia pracy w danym zawodzie. Zdajemy sobie sprawę jednak z tego, że wizja planowania kariery na tak wczesnym etapie może budzić niemały niepokój – jeśli wciąż nie mamy pewności, w jakiej dziedzinie chcemy się rozwijać, powinniśmy dać sobie czas. Każdy odkrywa swe zainteresowania we własnym tempie, dlatego nie należy porównywać się do innych. W tym czasie warto poznawać kolejne zagadnienia z psychologii, aż wreszcie odnajdziemy coś idealnego dla siebie.

Samorozwój: uczęszczanie na kursy psychologiczne

Dzięki studiom psychologicznym rozwijamy swe holistyczne zrozumienie ludzkich postaw, a także zdobywamy umiejętność interpretacji badań czy analitycznego myślenia. Studia pozwalają nam zgłębić się w pewne zagadnienia, jednak warto pamiętać, że do pracy w zawodzie niezbędne jest nieustanne podnoszenie swoich kwalifikacji.

Aby zdobyć nową wiedzę i umiejętności, warto uczestniczyć w kursach psychologicznych. Na szczególną uwagę zasługują spotkania prowadzone w formie wykładowo-warsztatowej, gdyż pozwalają nam one zapoznać się z nowymi zagadnieniami oraz zgłębić techniki pracy, aby następnie wykorzystać je w praktyce.

Postaw na swój rozwój i sprawdź kursy psychologiczne oferowane na www.psychostart.pl!

Co ważne, kursy i szkolenia pozwalają nam pozyskać cenne kontakty. Mogą się one okazać przydatne w przyszłości! Podczas takich spotkań nawiązujemy nowe znajomości z osobami, które również studiują lub niedawno zakończyły edukację, dlatego dobrze jest zapytać o ich doświadczenia w poszukiwaniach pracy. Ponadto, szkolenia umożliwiają nam nawiązanie relacji ze specjalistami, praktykami – warto zapytać o ich doświadczenia i rady.

Niektóre szkolenia psychologiczne umożliwiają nam zdobycie jeszcze jednej cennej rzeczy: certyfikatu. Dzięki takiemu dokumentowi nie tylko udowadniamy naszą chęć rozwoju i zgłębiania wiedzy, ale i zyskujemy przewagę na rynku pracy!

Jak znaleźć pracę po studiach psychologicznych?

Kiedy rozpoczynamy poszukiwania pracy, niezbędne jest sprawdzenie ofert dostępnych w Internecie. Znajdziemy je na stronach z ogłoszeniami, a także na stronach internetowych firm bądź instytucji. Trzeba się przy tym uzbroić w niemałą cierpliwość – nawet jeśli kolejne złożone CV nie przyniosło efektu w postaci zaproszenia na rozmowę kwalifikacyjną, nie powinniśmy tracić nadziei.

Jeśli poszukujemy pracy, zdecydowanie warto skorzystać z kontaktów, które zdobyliśmy na studiach czy podczas odbywania szkoleń oraz praktyk. Jak wspomnieliśmy wcześniej, specjaliści być może udzielą nam kilku porad co do wkraczania na rynek pracy.

Jeśli chodzi o inne podstawowe kwestie, warto zadbać o estetyczne CV, które zawiera wszelkie istotne informacje dotyczące kursów psychologicznych oraz praktyk. Możemy pochwalić się certyfikatem? Powinniśmy to koniecznie uczynić! W CV warto także wspomnieć o dodatkowych językach obcych, jak i umiejętności miękkich. Niekiedy warto także wysyłać listy motywacyjne – potwierdzają one nasze zainteresowanie danym stanowiskiem.

Chociaż stawianie pierwszych kroków na ścieżce zawodowej nie należy do łatwych zadań, mamy nadzieję, że nasze wskazówki będą stanowić wsparcie w poszukiwaniu pracy związanej z pasjonującą Was dziedziną psychologii. Życzymy powodzenia!


Bądź na bieżąco i zostań jednym z ponad 14 tysięcy naszych obserwujących!

zostaw odpowiedź

Please enter your comment!
Please enter your name here