Zarówno w prywatnych klinikach, jak i placówkach publicznych – odzież medyczna musi spełniać nowoczesne standardy. W niniejszym artykule sprawdzamy więc, z czym wiążą się profesjonalne ubrania medyczne i dlaczego nie muszą być… nudne.

Ubrania medyczne na miarę XXI wieku

Przepisy bezpieczeństwa higieny pracy dotyczą niemal każdego sektora gospodarki. Służba zdrowia nie jest wyjątkiem. W gruncie rzeczy odzież medyczna podlega rygorom BHP nawet bardziej, niż to ma miejsce w przypadku większości branż. W związku z tym nie wszyscy producenci ubrań mogą wykonywać stroje medyczne i nie w każdym sklepie można je kupić. Polskie prawo wyraźnie precyzuje warunki obowiązujące w zakresie sanitarnego zabezpieczenia pomieszczeń oraz podmiotów wykonujących działalność leczniczą. Mówi o tym Rozporządzenie Ministra Zdrowia z 26 czerwca 2012 roku. Poza tym w naszym kraju obowiązuje norma EN 13795, która wynika z dyrektywy unijnej European Council Directive 93/42/EEC [MDD].

Wszystko po to, aby zapewnić pracownikom służby zdrowia należytą ochronę sanitarną. To, oczywiście, musi być połączone z komfortowym i efektywnym wykonywaniem pracy. Odporność na pewne uszkodzenia mechaniczne ma zatem znacznie. Istotne jest również szybkie rozpoznanie określonej funkcji, jaką dana osoba pełni w branży medycznej.

Modna odzież medyczna damska – czy to w ogóle możliwe?

Przepisy nie są tak restrykcyjne, aby mieć negatywny wpływ na estetykę spodni medycznych czy koszulek dla pań. W gruncie rzeczy moda we współczesnej medycynie jest bardzo wyraźna. I nie chodzi tu tylko o kolorowe mundurki medyczne w oddziałach dziecięcych. Profesjonalna odzież medyczna ma dzisiaj smukły, acz swobodny krój. Lekko wycięty dekolt też nie jest niczym nadzwyczajnym. Można nawet powiedzieć, że uniformy medyczne dzisiaj są dość eleganckie, ale nie brakuje im funkcjonalnej wygody. Lekarze, zespoły pielęgniarek czy laboranci muszą przede wszystkim czuć się swobodnie w pracy i to stanowi sedno mody branżowej w tym segmencie.

Profesjonalne obuwie medyczne

Buty są bardzo ważną częścią uniformu. W końcu pracownicy służby zdrowia całkiem sporo czasu spędzają na nogach, prawda? Ich obuwie musi więc być lekkie i przewiewne. Ważna jest także antypoślizgowa podeszwa i właściwości antybakteryjne z uwagi na miejsce korzystania z takiego obuwia. Jeśli chodzi zaś o styl, biel dominuje. Ale nic nie stoi na przeszkodzie, aby trzewiki posiadały interesujące wzornictwo, z czego zresztą często korzystają panie. Buty i fartuchy medyczne nie muszą więc być jednorodne jak kiedyś.


Bądź na bieżąco i zostań jednym z ponad 14 tysięcy naszych obserwujących!

zostaw odpowiedź

Please enter your comment!
Please enter your name here