Roczna kwota podatku od nieruchomości stanowi koszt uzyskania przychodu – wydatek ten można zaksięgować w KPiR. Ze względu jednak na specyfikę tego wydatku, przedsiębiorcy nieraz mają wątpliwości m.in. co do momentu poniesienia kosztu czy dokumentu stanowiącego jego podstawę. Sprawdź, jak zrobić to prawidłowo!

Czy podatek od nieruchomości jest kosztem?

Podatek od nieruchomości jest kosztem pośrednim – niemożliwe jest powiązanie go z konkretnym przychodem, ale jest niezbędny do prowadzenia działalności gospodarczej. Ponadto jego uregulowanie stanowi wywiązanie się podmiotu gospodarczego z obowiązków wynikających z przepisów prawa. Zgodnie z przepisami ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, podatnicy prowadzący księgę przychodów i rozchodów za dzień poniesienia kosztu uznają dzień wystawienia faktury lub innego dokumentu, który stanowi podstawę do ich zaksięgowania. 

Dokumentem takim w przypadku podatku od nieruchomości jest decyzja o wymiarze podatku wydana przez organ podatkowy. Warto przypomnieć, iż nabycie jakiejkolwiek nieruchomości wymaga złożenia w urzędzie miasta lub gminy informacji IN-1 (osoby fizyczne). Dla osób prawnych obowiązuje deklaracja DN-1. Na podstawie takiego dokumentu organ podatkowy ustala wymiar podatku i informuje o tym podatnika (osobę fizyczną) drogą listowną. 

Przedsiębiorcy mający wątpliwości co do dnia poniesienia kosztu, nieraz księgują podatek od nieruchomości w dacie jego zapłaty. Nie jest to jednak prawidłowe. Żadne przepisy nie uzależniają prawa do zaliczenia podatku od nieruchomości do kosztów od faktycznej jego zapłaty. Datą poniesienia kosztu jest więc data wydania decyzji o wymiarze podatku.

Podatek od nieruchomości należy ująć w kolumnie 13 KPiR – Pozostałe wydatki.

Obowiązek podatkowy w podatku od nieruchomości

Podatek od nieruchomości muszą płacić osoby fizyczne, osoby prawne oraz jednostki organizacyjne nieposiadające osobowości prawnej, które nabyły, przyjęły w dzierżawę wieczystą itp. grunt, budynek lub budowlę związaną z prowadzoną działalnością gospodarczą. Obowiązek podatkowy powstaje do pierwszego dnia miesiąca następującego po miesiącu, w którym zaistniały okoliczności uzasadniające jego powstanie (np. zakupiono grunt, lokal itp.).

W przypadku zakończenia budowy, obowiązek podatkowy powstaje od początku roku następującego po roku, w którym ukończono budowę lub nastąpiło rozpoczęcie użytkowania nieukończonego budynku. 

Na złożenie informacji IN-1 lub deklaracji DN-1 podatnik ma 14 dni, licząc od dnia nabycia, przyjęcia w dzierżawę wieczystą itp. nieruchomości. Należy wybrać urząd właściwy według miejsca położenia przedmiotu podatkowania – miasta lub gminy. Obecnie posiadacze nieruchomości mogą składać wymagane dokumenty na trzy różne sposoby: tradycyjnie w urzędzie, drogą pocztową lub za pośrednictwem środków komunikacji elektronicznej.

Wypełnienie i wysyłka druków IN-1 i DN-1 to zadanie szybsze i prostsze, gdy korzystamy z systemów takich jak np. PrzyjazneDeklaracje. Kreator przeprowadza użytkownika przez wszystkie wymagane punkty, a gdy tylko jest to możliwe – podpowiada, jakie dane powinny znaleźć się w dokumencie. Złożenie druków online oszczędza czas i pozwala unikać kolejek w urzędach czy na poczcie.


Bądź na bieżąco i zostań jednym z ponad 14 tysięcy naszych obserwujących!

zostaw odpowiedź

Please enter your comment!
Please enter your name here