Część osób po szkole zawodowej chciałaby kontynuować edukację – na przykład ze względu na fakt, że w trakcie nauki w zawodówce zmieniły decyzję dotyczącą wyboru ścieżki zawodowej. Do jakiej szkoły można iść bez matury i czy dalsze kształcenie w ogóle jest możliwe?

Jaka szkoła po zawodówce dla dorosłych?

Nauka w szkole zawodowej ma na celu przygotowanie do wykonywania konkretnego zawodu, takiego jak np. kucharz, mechanik czy elektryk. Zdarza się jednak, że niektóre osoby, jeszcze w trakcie nauki lub po jej zakończeniu, chcą zmienić swoją ścieżkę zawodową – i przebranżowić się. Absolwenci zawodówki mogą oczywiście uczestniczyć w różnego rodzaju kursach i szkoleniach, ale nie zawsze jest to wystarczające.

Jaka szkoła po zawodówce wchodzi zatem w grę? Aby móc kontynuować edukację, absolwenci zawodówki muszą najpierw zdobyć co najmniej wykształcenie średnie. To z kolei możliwe jest, jeśli zdecydują się na naukę w liceum dla dorosłych. Liceum ogólnokształcące dla dorosłych prowadzi m.in. Żak. Co istotne – liceum jest zaoczne, co oznacza, że słuchacze mogą bez przeszkód pracować zawodowo. Nauka trwa 3 lub 4 lata.

Szkoły po zawodówce: jak wygląda nauka w liceum dla dorosłych?

W liceum dla dorosłych prowadzonym przez Żaka zajęcia prowadzone są zgodnie z podstawami programowymi MEN. Tym samym słuchacze uczęszczają m.in. na zajęcia z języka polskiego, języka obcego, matematyki, fizyki, geografii, chemii, biologii, WOS-u, Historii i społeczeństwa, informatyki czy podstaw przedsiębiorczości.

Po zakończeniu nauki w liceum dla dorosłych słuchacz może przystąpić do egzaminu maturalnego – zarówno na poziomie podstawowym jak i rozszerzonym.

Kto może zapisać się do liceum dla dorosłych?

Aby zapisać się do liceum dla dorosłych wystarczy mieć ukończone 18 lat – każda pełnoletnia osoba, niezależnie, czy ma wykształcenie podstawowe, gimnazjalne czy ukończyła szkołę zawodową, może podjąć naukę w liceum zaocznym – i to bez egzaminów wstępnych.

Po ukończeniu szkoły absolwenci otrzymują świadectwo ukończenia szkoły średniej i – w przypadku zdania egzaminu maturalnego – świadectwo maturalne. To z kolei umożliwia im podjęcie dalszej edukacji.

Artykuł sponsorowany.


Bądź na bieżąco i zostań jednym z ponad 14 tysięcy naszych obserwujących!

zostaw odpowiedź

Please enter your comment!
Please enter your name here