Branża pralnicza niewątpliwie należy do sektorów usług dobrze rokujących na przyszłość. Pomimo utrudnień związanych z pandemią większości pralni udało się przejść przez kryzys obronną ręką. Ponadto analiza zachowań konsumenckich udowadnia, że z roku na rok zwiększa się zapotrzebowanie na usługi profesjonalnego czyszczenia odzieży. Właściciele firm działających w obszarze odświeżania wyrobów tekstylnych nie mogą narzekać na brak zainteresowania. Wyspecjalizowane pralnie wodne i chemiczne nie mają problemów z pozyskaniem klientów, a nowe zakłady powstają jak grzyby po deszczu w kolejnych lokalizacjach. Wszystko to sprawia, że prowadzenie własnej pralni może być bardzo atrakcyjne.

O czym trzeba wiedzieć otwierając pralnię?

Pralnie wodne i chemiczne można obecnie znaleźć praktycznie w każdym mieście. Z oferowanych przez nie usług korzysta dziś bardzo wiele osób. Zwolennicy takiego rozwiązania na pierwszym miejscu stawiają wygodę, oszczędność czasu i pieniędzy, a także dużą skuteczność działania. Rosnąca popularność prania „na mieście” sprawia, że coraz więcej przedsiębiorców interesuje się inwestycjami w tym obszarze. Aby otworzyć pralnię wodną lub chemiczną na terenie naszego kraju nie są potrzebne żadne specjalne koncesje czy pozwolenia. Formalności sprowadzają się w zasadzie do założenia działalności gospodarczej, wyboru formy opodatkowania w Urzędzie Skarbowym oraz zgłoszenia do Zakładu Ubezpieczeń Społecznych. Choć nie są wymagane żadne formalne zezwolenia, przed lokalem, w których ma znajdować się pralnia, są jednak stawiane określone wymagania. Wybór miejsca na pralnię nie może być przypadkowy. Lokal musi być przede wszystkim zgodny z przepisami stawianymi przez Sanepid oraz zgodny z wymogami BHP. W przypadku pralni chemicznej trzeba spełnić kilka dodatkowych formalności. Lokal, w którym ma odbywać się czyszczenie chemiczne, powinien być określonej wielkości, musi mieć powierzchnię nie mniejszą niż 50m2), a jego wysokość nie może być mniejsza niż 3,3 metra.

Innowacje w obszarze usług pralniczych

Kluczem do sukcesu każdej pralni jest właściwie dobrany park maszynowy, który pozwala świadczyć najwyższej jakości usługi. W zależności od tego, jaką metodę czyszczenia stosuje się w danej placówce, lokal będzie wymagał innego wyposażenia. Klasyka w pralni wodnej to oczywiście pralnica przemysłowa – wytrzymała, niezawodna i mocno rozbudowana maszyna łącząca w sobie wszystkie etapy prania na mokro. Technologia stosowana w pralniach wodnych opiera się na odświeżaniu wyrobów odzieżowych na mokro, czyli w wodzie z dodatkiem detergentów. O tym, jaki sprzęt powinien znaleźć się w pralni wodnej, można przeczytać na przykład tu: https://www.sovrana.pl/pranie-wodne/. Funkcjonowanie współczesnych pralni wodnych, zwłaszcza tych, które kierują swoją ofertę do klienta instytucjonalnego, w dużej mierze opiera się na urządzeniach najnowszej generacji. Doskonałym przykładem może być zastosowanie supernowoczesnego tunelu pralniczego (www.kannegiesser.pl/maszyny/tunele-pralnicze/). To bez wątpienia najbardziej zaawansowana maszyna do prania wodnego. Dzięki zastosowaniu specjalnej modułowej konstrukcji czyszczenie odbywa się tu w systemie zamkniętym, co pozwala utrzymać najwyższe standardy jakościowe. Ogromną zaletą tuneli pralniczych jest wygodna i prosta obsługa. Cały proces technologiczny odbywa się automatycznie, a udział obsługi ogranicza się zazwyczaj do pomocy w załadowaniu maszyny, wybraniu odpowiedniego programu i uruchomieniu urządzenia. Dzięki coraz bardziej zaawansowanym technologiom można prać szybciej, skuteczniej i w sposób bardziej przyjazny dla środowiska. Na rynku profesjonalnych pralni chemicznych coraz częściej funkcjonuje określenie „pralnie ekologiczne”. Do suchego czyszczenia coraz częściej zamiast czterochloroetylenu stosuje się w pełni nietoksyczne środki, np. GreenEarth czy Sensene. Ich skuteczność jest równie wysoka, a negatywnie oddziaływanie na środowisko znacznie mniejsze.


Bądź na bieżąco i zostań jednym z ponad 14 tysięcy naszych obserwujących!

zostaw odpowiedź

Please enter your comment!
Please enter your name here