Pokarmy i napoje, które włączasz do swojej diety, mają wpływ na stan Twoich zębów i dziąseł. Podczas gdy niektóre pokarmy i napoje sprzyjają zdrowiu zębów i dziąseł, inne mogą prowadzić do próchnicy, erozji i rozwoju chorób jamy ustnej.

Napoje dietetyczne i napoje słodzone

Napoje słodzone, takie jak napoje gazowane, słodzone napoje kawowe i napoje energetyczne, mają szereg negatywnych skutków dla zdrowia. Nie jest więc zaskoczeniem, że napoje słodzone są również szkodliwe dla zębów i dziąseł. Napoje te wpływają na zęby na dwa szkodliwe sposoby: są one kwaśne i stanowią pożywkę dla bakterii powodujących powstawanie ubytków. Bakterie powodujące powstawanie ubytków, żywią się cukrem i wytwarzają kwasy, które demineralizują lub niszczą szkliwo zębów.

Cukier, słodycze i inne źródła cukru dodanego

Jak wspomniano powyżej, cukier stanowi pożywkę dla szkodliwych bakterii w jamie ustnej, co prowadzi do wytwarzania kwasów niszczących szkliwo zębów. Z tego powodu spożycie cukru dodanego w diecie jest uważane za najważniejszy czynnik ryzyka wystąpienia ubytków. Należy pamiętać, że nie wykazano, aby naturalne cukry zawarte w takich produktach, jak owoce i produkty mleczne, w znaczący sposób przyczyniały się do powstawania ubytków w zębach. Dzieje się tak dlatego, że naturalne cukry dostarczają związków ochronnych, takich jak błonnik i minerały, oraz stymulują wydzielanie śliny w jamie ustnej, co pomaga chronić zęby i dziąsła.Więcej ciekawych informacji odszukasz na meridiasprzedam.plom.pl

Słodzone płatki śniadaniowe i ciastka

Wiele osób zaczyna dzień od miski przesłodzonych płatków śniadaniowych lub pączka pokrytego lukrem. Te produkty nie tylko sprawiają, że po godzinie czujesz się głodny z powodu braku białka i innych ważnych składników odżywczych, ale także zawierają duże ilości cukru i rafinowanych węglowodanów, które nie są dobre dla Twoich zębów. Niektóre płatki śniadaniowe i słodkie wypieki zawierają kilka łyżeczek cukru w porcji, co może przyczyniać się do erozji zębów i chorób dziąseł.

Białe pieczywo i żywność zawierająca skrobię rafinowaną

Rafinowane produkty węglowodanowe, takie jak białe pieczywo i biały ryż, oraz niektóre pokarmy zawierające skrobię, takie jak chipsy, mogą przyczyniać się do pogorszenia stanu zdrowia jamy ustnej. Podobnie jak w przypadku dodawania cukru, bakterie w jamie ustnej szybko fermentują cukry zawarte w węglowodanach takich jak białe pieczywo i chipsy, co powoduje wytwarzanie kwasu niszczącego szkliwo. Spożywanie dużej ilości tego typu produktów wiąże się ze zwiększonym ryzykiem powstawania ubytków.


Bądź na bieżąco i zostań jednym z ponad 14 tysięcy naszych obserwujących!

zostaw odpowiedź

Please enter your comment!
Please enter your name here