Remonty mieszkań – jedni je kochają, dla innych są nieprzyjemną koniecznością. Kojarzą się z kurzem, zamieszaniem i wydatkami. Czasem jednak remont jest niezbędny nie tylko ze względów estetycznych – tak jak w przypadku podłogi. Kiedy trzeba ją wymienić, a kiedy wystarczy cyklinowanie? Sprawdź!

Cyklinowanie podłogi – co to jest?

Termin ten słyszymy często, jednak mało kto wie, na czym dokładnie ten zabieg polega. Cyklinowanie podłogi to nic innego, jak zdarcie wierzchniej powłoki drewna – aż do podstawowej faktury, którą pokrywa się specjalnymi preparatami zabezpieczającymi, nadającymi połysk i przede wszystkim chroniącymi drewno przed zarysowaniami oraz innymi śladami użytkowania.

Jak przygotować się do cyklinowania podłogi?

Zabieg cyklinowania podłogi wymaga odpowiedniego przygotowania pomieszczenia, w którym będziemy odnawiać parkiet lub innego typu nawierzchnię. Pokój musi być bowiem opróżniony ze wszystkich mebli i sprzętów. Należy zdemontować również listwy przypodłogowe. Przede wszystkim trzeba jednak zadbać o specjalisty sprzęt. Jeśli cyklinowanie będziemy przeprowadzać samodzielnie, musimy się zaopatrzyć w cykliniarkę, której sposób pracy opiszemy poniżej. Warto dodać, że do renowacji trudno dostępnych miejsc, np. rogów lub powierzchni pod kaloryferem, przyda się cykliniarka krawędziowa. Na pewno pod ręką musi się znaleźć odkurzacz, by na bieżąco odpylać podłogę a także pędzle do nakładania preparatów zabezpieczających drewno na kolejne lata użytkowania.  

Renowacja parkietu przy użyciu cykliniarki

Mechaniczne zeszlifowanie powłok malarskich lub/i lakierniczych odbywa się za pomocą cykliniarki. To specjalna maszyna, która odpowiada za renowację powierzchni. Nakłada się na nią papier ścierny o specjalnej gramaturze. Istotny jest odpowiedni kąt kierowania maszyny – 45 stopni. Później, by pozbyć się śladów po szlifowaniu, zmienia się gradację papieru i kąt. Przy wykończeniu również dochodzi do zmiany papieru i kierunku pracy.

Ekipa czy szwagier – kogo wybrać?

Przygotowując się do odświeżenia podłogi, warto rozważyć zatrudnienie fachowca. Obsługa specjalistycznego sprzętu tylko pozornie wydaje się prosta, a jego niewłaściwe użycie, zamiast do renowacji, może doprowadzić do trwałego uszkodzenia drewnianej nawierzchni. W rezultacie konieczna będzie wymiana podłogi, co będzie kosztować więcej niż dniówka dobrej ekipy remontowej. Jeśli dobrze zabezpieczone, lśniące drewno na podłodze może nam służyć kilkadziesiąt lat, dlaczego by nie zainwestować?

Kiedy i co ile powinno się cyklinować podłogę?

Na to pytanie nie można udzielić jednoznacznej odpowiedzi. Wszystko zależy od stanu drewnianej podłogi. Fachowcy zalecają, by zabieg cyklinowania przeprowadzać co 10-12 lat. Zabieg można powtarzać nawet pięciokrotnie – zatem dobrze zadbana i zabezpieczona podłoga wystarczy na kilkadziesiąt lat eksploatowania! Jeśli jednak zarysowania i uszkodzenia pojawią się wcześniej, nie wolno zwlekać. Mocno uszkodzona podłoga może bowiem nie dać się naprawić i, podobnie jak w przypadku źle przeprowadzonego zabiegu, konieczna będzie jej wymiana.

Należy podkreślić, że równie ważny co częstotliwość, jest także termin cyklinowania. Zaleca się, by renowacji podłogi dokonywać w miesiącach letnich. Dlaczego? Ze względu na wysoką wilgotność powietrza. Zimą jest ona niższa, w rezultacie powstają szpary w nawierzchni, których przecież cyklinowanie ma się pozbyć. Warto dodać, że samo cyklinowanie trwa od 2 do 7 dni. Wszystko zależy od rozmiaru powierzchni i stopnia uszkodzenia.

Czy ogrzewanie podłogowe wyklucza cyklinowanie? Sprawdź!

Cyklinowanie podłogi kojarzy się przede wszystkim z parkietem lub klasycznymi drewnianymi deskami, jednak nie jest to jedyny rodzaj nawierzchni w naszych domach i mieszkaniach, który możemy poddać renowacji. Cyklinowanie sprawdzi się również w przypadku paneli – zarówno tych układanych w jodełkę, jak i tych będących osłoną dla ogrzewania. Ogrzewanie podłogowe nie jest bowiem przeciwwskazaniem do przeprowadzenia zabiegu. Dobrze przeprowadzone w żaden sposób nie wpłynie na działanie systemu grzewczego w domu lub mieszkaniu.


Bądź na bieżąco i zostań jednym z ponad 14 tysięcy naszych obserwujących!

zostaw odpowiedź

Please enter your comment!
Please enter your name here