Jedną z decyzji, jakie rodzice muszą podjąć przed narodzinami dziecka, jest wybór idealnego wózka. Następnie pojawia się pierwsze podstawowe pytanie, wózek głęboki i spacerówka, wózek 2w1, a może 3w1. Na co zwrócić uwagę przy wyborze? Jakie parametry są szczególnie ważne?

Wybór pierwszego wózka

Na początek dla niemowlęcia w wieku do około 6 miesięcy niezbędny jest wózek głęboki dziecięcy, który pozwoli dziecku położyć się i zasnąć lub obrócić się na brzuszek. Po około 6 miesiącach, kiedy dziecko zaczyna siadać, potrzebuje wózka. W nim dziecko będzie siedzieć i oglądać świat, ale czasem potrzebuje też drzemki. Dlatego dobrze, że oparcie tego wózka jest regulowane. Jeśli dziecko jest starsze, biega i spaceruje, a potrzebuje tylko sporadycznych przerw, można kupić lekki wózek spacerowy np. typu parasolka.

Wózki dziecięce – na co zwrócić uwagę?

Najważniejszymi cechami wszystkich wózków pod względem wygody i komfortu jazdy są:

  • – Stelaż. Aluminium jest najlżejsze, ale może nie być tak trwałe, jak inne materiały. Podczas zakupu dokładnie sprawdź, czy wszystkie połączenia  wyglądają na bezpieczne i „pracują” pod ciężarem. Warto wziąć pod uwagę stelaże wykonane z innych tworzyw lub metali. Rama małych i lekkich wózków parasolowych jest bardzo lekka, ale nie jest też zbyt wytrzymała, ponieważ często się rozkład.  Wózki są wygodniejsze i z łatwością rozłożysz je jedną ręką, gdy zastosowano dodatkowe systemy, na przykład system sprężyn gazowych.
  • – Waga. Teoretycznie im cięższy wózek dziecięcy głęboki, tym będzie stabilniejszy. Średnia waga wózka gondoli wynosi od 12 do 19 kg. Pamiętaj jednak, że z maluchem i dodatkowymi akcesoriami będzie cięższy! Zastanów się również, gdzie będzie przechowywany wózek, jeśli musisz zabrać go do mieszkania na górę, lepszym wyborem będzie lekki wózek. Waga wózka spacerowego im mniejsza tym lepiej, warto wybrać model który waży od 6kg do 12kg, ponieważ ciągnięcie ciężkiego wózka może być męczące, gdy dziecko podrośnie i zacznie chodzić na własnych nogach.
  • – Hamulce w wózku dziecięcym powinny działać delikatnie, a nie z użyciem zbyt dużej siły. Jeżeli wózek posiada regulowane rączki, hamulce powinny być zamontowane po obu stronach zgodnie z normami europejskimi.

Ostatnia kwestia to kółka. Duże pompowane kółka, są cięższe, ale łatwiej pokonują nierówności i nie zagrzebią się w piasku czy śniegu. Dodatkowo amortyzują wstrząsy, a dziecko będzie się tylko przyjemnie kołysać po wybojach. Małe, sztywne kółka są zazwyczaj dość zwinne i przydają się, gdy najczęściej jeździ się wózkiem po mieście i równych alejka. Na leśne szlaki, górskie spacery warto kupić wózek z dużymi kołami.


Bądź na bieżąco i zostań jednym z ponad 14 tysięcy naszych obserwujących!

2 komentarze

  1. Najlepiej kupić wózek 2w1, od razu gondola i potem wersja spacerowa. Wózeczek będzie służył od noworodka do kilkulatka, aż przestanie z wózka korzystać. Co do tego jaki wózek najlepszy to Riko Nesa ma bardzo dobre opinie. Sprawdza się na każdej nawierzchni, dziecko ma w nim wygodnie, można spokojnie pozbywać się plam z tapicerki. Wózek miękki, amortyzacja jest tu ogromną zaletą.

zostaw odpowiedź

Please enter your comment!
Please enter your name here