Odpowiedzialność za długi bliskiej osoby, która zmarła, to trudny temat. Dla wielu rodzin jednak spadek nie oznacza korzyści materialnych, tylko właśnie kłopoty z zadłużeniem. Warto więc znać swoje prawa jako spadkobiercy. Należy do nich bowiem możliwość odrzucenia spadku i uniknięcia odpowiedzialności za cudze długi. Trzeba jednak zachować odpowiednią kolejność dziedziczenia oraz pilnować formalności. W zaplanowaniu działań spadkobierców, w tym siostry zmarłego brata, pomoże niniejszy artykuł. Zapraszamy do lektury.

Kolejność dochodzenia do dziedziczenia

Na początek należy podkreślić, że dziedziczenie odbywa się w ustalonej przez Kodeks cywilny kolejności. A zatem możliwość przyjęcia bądź odrzucenie spadku po zmarłym przechodzi na kolejne osoby. Pierwszymi w kolejce są zawsze najbliżsi – a zatem żona i dzieci, o ile zmarły brat posiadał taką rodzinę. Po nich – o ile spadku nie przyjmą – do dziedziczenia dochodzą (żyjący) rodzice. Dopiero w następnej kolejności czas na decyzję ma rodzeństwo – siostry i bracia zmarłego.

Jeżeli ktoś wcześniej spadek przyjmie – następni krewni nie będą mieli okazji zastanowić się nad dziedziczeniem, bo do niego po prostu nie przystąpią. Odrzucanie spadku przez kolejne osoby powoduje jednak przechodzenie tego prawa na następne. Możliwość odrzucenia spadku jest więc okazją do uniknięcia odpowiedzialności za cudze długi. Trzeba jednak zrobić to w odpowiednim terminie, aby nasza decyzja była wiążąca.

Zobacz też: Dziedziczenie długów po bracie

Czas na odrzucenie spadku

Każdy spadkobierca ma swój określony czas na odrzucenie (lub też decyzję o przyjęciu) spadku. Wynosi on sześć miesięcy od momentu powołania do dziedziczenia. Dla pierwszych spadkobierców chwilą tą zwykle jest moment śmierci bliskiego. Dla kolejnych – dzień dowiedzenia się, że poprzednicy spadek odrzucili. Wszyscy więc muszą trzymać się terminu półrocznego – choć rozpoczynającego się w różnych momentach. Mówi o tym art. 1015 § Kodeksu cywilnego.

Aby zachować termin, przed jego upłynięciem należy złożyć oświadczenie o odrzuceniu spadku z długami. Składa się je u notariusza bądź w sądzie. Procedura notarialna jest znacznie szybsza i sprawa przebiega sprawnie (jednak koszt jest większy). Należy pamiętać, by wziąć ze sobą akt zgonu. Warto też wziąć pod uwagę, że odrzucenie spadku przez siostrę spowoduje przejście tej sprawy na jej dzieci. I one także muszą odrzucić zadłużenie. Jeżeli są niepełnoletnie, dokonują tego ich rodzice w ich imieniu – jednak za zgodą sądu opiekuńczego.

Zobacz też: https://www.spadek.info/odpowiedzialnosc_za_dlugi,3,k.html

Odrzucenie spadku w imieniu niepełnoletnich dzieci

Odrzucenie spadku po krewnym przekracza tzw. zakres zwykłego zarządu majątkiem dziecka, dlatego rodzic musi mieć na to zgodę sądu. Aby ją uzyskać, składa wniosek do sądu rodzinnego opłacony kwotą 40 zł. We wniosku należy określić, dlaczego odrzucenie spadku będzie korzystne dla dziecka. Powinno się przytoczyć argumenty i podać dowody, że spadek zawiera długi, a więc nie przysporzy dziecku żadnych korzyści – a wręcz przeciwnie.

Jeżeli czas mija i decyzji nie ma, a zbliża się termin na odrzucenie spadku, trzeba to zrobić – zaznaczając, że sprawa w sądzie rodzinnym jest w toku. Da nam to dłuższy czas na te formalności.

Jak wynika z przytoczonych przepisów, siostra nie musi odpowiadać za długi brata po jego śmierci. Warto, by pilnowała jednak terminów i sprawdzała, czy pozostali krewni (i w jakich terminach) ów spadek odrzucają. Wtedy uda się bez problemów, w odpowiednim czasie taki spadek z długami odrzucić.

Źródło: Spadek.info


Bądź na bieżąco i zostań jednym z ponad 14 tysięcy naszych obserwujących!

1 komentarz

zostaw odpowiedź

Please enter your comment!
Please enter your name here