Klimatyzator przenośny to wybór podyktowany często potrzebą chwili – gdy upał staje się nie do wytrzymania, klimatyzacji stacjonarnej z różnych względów nie można zamontować, mobilne klimatyzatory przynoszą upragnioną ulgę praktycznie od razu. Zwłaszcza, że wiele z nich dostępnych jest od ręki, a montaż możemy zrobić bardzo łatwo we własnym zakresie. Jak jednak należy dbać o klimatyzator przenośny, bo służył jak najdłużej? Co ile należy go czyścić lub uzupełniać czynnik chłodzący?

1. Jak dbać o klimatyzator przenośny?

Klimatyzator przenośny jest urządzeniem stosunkowo prostym w eksploatacji. Warto jednak pamiętać o kilku aspektach.

●      Przegląd 2 razy w roku

Wielu sprzedawców zaleca przeprowadzenie przeglądu urządzenia przez profesjonalny serwis 2 razy w roku – przed zbliżającym się sezonem oraz pod koniec, gdy wiemy, że już niedługo przestaniemy używać sprzętu. Serwisant sprawdzi wówczas szczelność systemu, ciśnienie i temperaturę obiegu chłodniczego, zużycie oleju oraz szczelność wszystkich układów.

●      Czyszczenie zbiornika, parownika i skraplacza

Warto okresowo przepłukać zbiornik na skropliny, parownik, skraplacz, jak również turbiny wentylatora i powierzchnie wymiany filtra

●      Czyszczenie filtrów

Przy regularnej eksploatacji min. co 2 tygodnie.

●      Czyszczenie obudowy

Razem z filtrami warto co jakiś czas przetrzeć również obudowę

2. Jak czyścić klimatyzator przenośny?

Czyszczenie klimatyzatora przenośnego nie jest specjalnie trudne. Większość modeli posiada siateczkowy filtr wstępny, który odkurzamy co najmniej 2 razy w miesiącu.

W tym celu: odłącz urządzenie od zasilania i zdejmij kratkę przednią oraz filtry i dokładnie, ale delikatnie umyj je niewielką ilością płynu czyszczącego oraz preparatu bakteriobójczego. Umyte i osuszone elementy umieść w urządzeniu. Następnie przetrzyj obudowę ściereczką z mikrofibry. Pamiętaj, aby czynności te powtarzać co około 2 tygodnie.

Są jednak również modele, jak np. Fersk Vind 2 HEPA WiFi,  które posiadają filtr HEPA, wyłapujący drobne mikrozanieczyszczenia, jak pyłki, zarodniki pleśni, grzybów czy roztocza. Filtra HEPA nie należy czyścić. Podlega on bowiem okresowej wymianie (z reguły co roku).

Oprócz tego warto zdezynfekować parownik. W tym celu należy spłukać go, np. preparatem grzybobójczym w sprayu, tak by preparat miał szansę dotrzeć do tacy skroplin i spłynąć przed rurkę odprowadzającą skropliny. W ten sposób wszystkie części zostaną oczyszczone.

3. Co ile należy uzupełniać czynnik chłodzący?

Nabijanie czynnika chłodzącego to praktyka znana z klimatyzatorów stacjonarnych. Dobra wiadomość jest taka, iż w przypadku klimatyzatorów przenośnych nie ma potrzeby uzupełniania czynnika. Klimatyzator przenośny posiada bowiem hermetyczny układ, niewymagający nabijania.

W przypadku klimatyzatorów typu split należy regularnie wymieniać czynnik chłodzący. W tym celu musimy jednak skorzystać z pomocy wykwalifikowanego serwisanta. W zależności od modelu producenci zalecają sprawdzenie szczelności układu chłodzącego i wymianę czynnika 1-2 razy do roku.


Bądź na bieżąco i zostań jednym z ponad 14 tysięcy naszych obserwujących!

zostaw odpowiedź

Please enter your comment!
Please enter your name here