W Polsce nie brakuje osób, którym marzy się przyszła praca w architekturze. Szeroki zakres obowiązków i specjalizacji powoduje, że ciężko tutaj o nudę i brak nowych wyzwań. Architekci zarabiają przy okazji spore pieniądze, co wynagradza lata nauki i trud włożony w skomplikowane projekty. Jak można zostać architektem w Polsce? Czym różnią się między sobą różne specjalizacje? 

Jak można rozpocząć swoją pracę w biurze architektonicznym? 

Praca jako architekt najczęściej wykonywana jest po studiach. Biuro architektoniczne Poznań raczej nie zdecyduje się na zatrudnienie kogoś bez odpowiedniego dyplomu. Studia kierunkowe bywają bardzo wymagające, gdzie przyjmuje się jedynie najzdolniejsze osoby. Każde miejsce na wydziale jest mocno oblegane i przypada na nie zazwyczaj kilkunastu studentów, zwłaszcza w tak dużych miastach jak Poznań albo Warszawa. Architektem można zostać po studiach I stopnia, choć zaleca się skończenie również studiów magisterskich – zwiększy to szansę zatrudnienia u przyszłego pracodawcy. 

Samo skończenie uczelni nie gwarantuje zostania dobrym architektem. Musi on posiadać dodatkowe umiejętności oraz kilka cech osobowości, które przydadzą mu się w przyszłej pracy. Przykładem może tu być cierpliwość oraz brak panikowania w stresujących sytuacjach. Niektóre projekty wymagają szybkiego działania, gdzie jednak nie można popełniać błędów. Przydaje się umiejętność ekspresowego liczenia oraz poczucie estetyki. Trzeba zatem posiadać umiejętności zarówno matematycznie, jak i plastyczne. Te drugie warto wykorzystać przy opanowywaniu programów architektonicznych, które wymagają umiejętności planowania w trójwymiarze. 

Na jakie specjalizacje mogą zdecydować się architekci? 

Architektura to dość szeroki dział wiedzy na temat projektowania i konstruowania budowli. Dzieli się na takie specjalizacje jak:

  • – architektura mieszkalna
  • – urbanistyka i planowanie przestrzenne
  • – architektura sakralna 
  • – architektura industrialna i komercyjna
  • – architektura pożytku publicznego    

Studenci najczęściej decydują się na dwa pierwsze kierunki. Architektura mieszkalna zajmuje się projektowaniem domów rodzinnych czy bloków, gdzie ważne jest odpowiednie planowanie wnętrz. To praca bardzo szczegółowa, w której trzeba uwzględnić każdy metr sześcienny budynku. Biuro architektoniczne Poznań pomoże dokładnie rozplanować wszystkie meble, gniazdka elektryczne i urządzenia elektroniczne w domu. Dzięki architektom ma się pewność, że do każdego pokoju dostanie się odpowiednia ilość światła i nie będzie problemów z przemieszczaniem się po pokojach. 

Z innymi zagadnieniami mierzy się urbanistyka, które obejmuje planowanie całych osiedli. Trzeba tu uwzględnić każdą ulicę i budynek w danym mieście, co powiązane jest z tworzeniem miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego. Studia z architektury krajobrazu są zazwyczaj trudniejsze niż w przypadku planowania wnętrz, ale daje to większe możliwości przy szukaniu pracy. 

Czy architekci w Polsce mogą liczyć na dobre zarobki? 

Architekci w Polsce mogą liczyć na wysokie zarobki, gdzie mediana przekracza 5000 złotych brutto. Jest to zatem jeden z bardziej opłacalnych zawodów w kraju. Doświadczone osoby mogą liczyć nawet na 7000 złotych. Wiele zależy też od wielkości miasta, gdzie biuro architektoniczne Poznań zagwarantuje wyższe zarobki niż w przypadku mniejszych miejscowości. Swoje robi również specjalizacja, gdzie architekci wnętrz zarabiają więcej niż specjaliści od krajobrazu. Najlepsi fachowcy mogą liczyć na ciekawe oferty za granicą. Można w ten sposób nawet potroić swoje miesięczne zarobki. 


Bądź na bieżąco i zostań jednym z ponad 14 tysięcy naszych obserwujących!

zostaw odpowiedź

Please enter your comment!
Please enter your name here