Choć sprowadzanie aut z USA może z pozoru wydawać się prostym procesem, to w rzeczywistości jest to dosyć skomplikowane działanie. Osoba, która chce nabyć amerykański samochód, musi zwrócić uwagę na szereg absorbujących szczegółów, które bardzo często umykają uwadze. Im większa wprawa w sprowadzaniu samochodów z USA, tym cały proces przebiega szybciej i bezpieczniej. Na jakie problemy można się natknąć, gdy postanowimy importować auto bez pomocy osób trzecich? Okazuje się, że może pojawić się całkiem sporo kłopotów. Piszemy o nich poniżej.

Sprowadzanie aut z USA rozpoczyna się od wytypowania pojazdu

Służą do tego dedykowane portale aukcyjne, na których można znaleźć prawdziwe perełki. Niestety, część z nich jest płatna i będzie wymagała pełnego zarejestrowania się użytkownika. Ważne jest także posługiwanie się językiem angielskim – pozwoli to nie tylko zrozumieć lepiej ofertę sprzedażową, ale także dopytać sprzedającego o szczegóły w wiadomości prywatnej.

Każdy samochód z Ameryki, który wydaje nam się atrakcyjną propozycją, powinniśmy sprawdzić w ogólnodostępnej bazie CARFAX. Tym samym zyskamy wiedzę, czy dane auto nie ma wypadkowej historii. Możemy zlecić firmie zewnętrznej, aby zajęła się całym procesem za nas. Płacimy wówczas jedynie kaucję wynoszącą 10% wartości licytowanego pojazdu. Jeśli nie będziemy usatysfakcjonowani, to kaucja zostaje zwrócona na nasze konto.

Płatności i kwestie transportu pojazdu

Sprowadzanie samochodów z USA wymaga wcześniejszego opłacenia wygranej aukcji. Mamy na to tylko kilka dni, dlatego warto się spieszyć. Za wszelkiego rodzaju opóźnienia zapłacimy dodatkową opłatę. Jeśli wyszukujemy auto na własną rękę, to będziemy bardzo często zobligowani do zapłacenia dodatkowej opłaty stanowej.

Prowizja znika, jeśli wybierzemy firmę sprowadzającą auta z Ameryki, np USAImport.pl. Najbardziej problematyczną kwestią jest transport. Jego organizacja może przysporzyć bólu głowy – kupujący musi zadbać o przewóz samochodu do portu, wykupienie miejsca na statku i sprowadzenie auta z portu europejskiego pod adres docelowy. Dodatkowo należy uiścić także opłaty i podatki. To kolejny argument przemawiający za tym, że warto skorzystać z usług firm pośredniczących w imporcie.

Import aut z USA – aspekty techniczne i formalne

Po sprowadzeniu pojazdu do kraju docelowego musimy zadbać jeszcze o kwestie urzędowe, rejestracyjne i formalne. Auto będzie musiało zostać dostosowane pod kątem technicznym do polskich przepisów ruchu drogowego. Warto jeszcze na etapie szukania pojazdu celować w takie egzemplarze, które nie wymagają zbyt wielu poprawek technicznych. Unikniemy tym samym dodatkowych kosztów związanych z wymianą reflektorów, kierunkowskazów czy montażu nowych świateł przeciwmgielnych.


Bądź na bieżąco i zostań jednym z ponad 14 tysięcy naszych obserwujących!

zostaw odpowiedź

Please enter your comment!
Please enter your name here