Blog w sklepie internetowym może nie tylko zwiększyć przywiązanie do marki i służyć jako dodatkowa wartość dla potencjalnych klientów. To również sposób, aby dotrzeć do nowych klientów poprzez wyszukiwarkę i wypozycjonować skutecznie markę. Prowadzenie bloga firmowego w sposób, który jednocześnie jest atrakcyjny dla konsumentów i wyszukiwarki pozwala na maksymalizowanie wyników stosunkowo małym kosztem. Mało tego, działania te są długoterminowe i służą za solidny fundament w kreacji marek o szerokim zasięgu.

Prowadzenie bloga firmowego – Po co to robić? 

Po co komu prowadzenie bloga firmowego? Czy nie wystarczy, aby dokładnie i szczegółowo opisać produkty i kategorie w sklepie internetowym? Czego jeszcze chcą użytkownicy, aby częściej dokonywać zakupu w witrynie? Wbrew pozorom odpowiedzi jest dużo, a wykorzystując je przy tworzeniu nowych treści mamy szansę na zwiększenie zasięgów długoterminowo. Celem stosowanie tego rodzaju content marketingu w firmie może być: 

  • – Zwiększenie świadomości na temat produktów – Blog w sklepie internetowym może uświadamiać potencjalnych klientów w zakresie produktów, które znajdują się obecnie w ofercie. Przykładowo sklep z akcesoriami elektronicznymi może rozpocząć tworzenie cyklu, w którym regularnie ktoś będzie opisywał swoje spostrzeżenia na temat poszczególnych telefonów lub akcesoriów. Jeżeli opowie o tym, co będzie w jakim przypadku najlepsze dla kogo, a także o wspomni o funkcjach i wytrzymałości, jest znacznie większa szansa, że użytkownik poczuje się zainteresowany. Nie dość, że w ten sposób możemy dotrzeć przez wyszukiwarkę do osób, które poszukują recenzji na temat konkretnych produktów, możemy też po przeczytaniu sprzedać je zainteresowanym w sklepie. Znacznie łatwiejsze dla użytkownika będzie dokonanie zakupu w firmie, u której o nim przeczytał merytoryczną recenzję. 
  • – Rozległe korzyści marketingowe – Prowadzenie bloga firmowego daje nie tylko więcej pozytywnych doświadczeń użytkownikowi, lecz zwiększa szanse na budowanie naszych zasięgów. Pisząc bowiem o konkretnych produktach lub usługach możemy pozycjonować się już nie tylko na branżę, nazwę lub ogólne frazy związane z kategorią produktową. Zrobimy to nawet w taki sposób, który pozwoli na dotarcie do osób chcących kupić konkretną, jedną rzecz. Podobnie robi się to opisując dokładnie produkty w sklepie internetowym. Jeżeli produkt jest stosunkowo popularny, a my mamy zamiar sprzedawać go przez stały okres czasu, warto go wypozycjonować wśród potencjalnych klientów. 
  • – Edukacja klientów – Niekiedy spotykamy się z sytuacją, gdy dany sklep oferuje produkty i usługi niezrozumiałe dla potencjalnych klientów. Przykładem może być oferowanie produktów elektronicznych (np. kursy internetowe) lub opartych o nowoczesne technologie. Wtedy może on zrezygnować z zakupu tylko dlatego, że nie jest w stanie dowiedzieć się więcej o działaniu i korzyściach, jakie przyniesie mu taki produkt. Blog w sklepie internetowym może więc po prostu edukować konsumentów z danego zagadnienia budząc w nich pożądanie konkretnych produktów. Przykładem może być nawet edukacja w zakresie organizowania zabaw dla dzieci, gdzie w instrukcjach poszczególnych zabaw wtrącamy informacje o zabawkach sprzedawanych w sklepie. 
  • – Budowanie lojalności i społeczności na przestrzeni czasu – Jak zatrzymać klienta, który już raz kupił u nas produkt? Jakie treści mu oferować, by utrzymywanie relacji z firmą miało dla niego wartość? Przecież w przypadku, gdy będzie chciał ponownie dokonać zakupu, lepiej zadbać, aby o nas nie zapomniał. Zrobimy to oczywiście za pomocą wysokiej jakości treści serwowanych w ramach firmowego bloga. 

O czym pisać bloga w sklepie internetowym? – Inspiracje i pomysły 

Skoro wiesz już, że w sklepie internetowym zdecydowanie przydatny okazuje się blog, pewnie zastanawiasz się, o czym na nim pisać. Pewnie na początku przychodzi Ci ogromna ilość pomysłów i tematów, które można poruszyć. Szczęśliwie dla Ciebie nie powinny one skończyć się z czasem, gdyż opcji na kolejne wpisy jest nieskończona ilość. Przekonasz się o tym czytając poniższą listę. Przygotowaliśmy ją na wypadek, gdyby kiedykolwiek zabrakło Ci inspiracji i pomysłów. 

  1. 1. Posty mające zainteresować z wyliczeniami, np. 10 telefonów poniżej 2000 pln, na które warto zwrócić uwagę.
  2. 2. Wypowiedź specjalisty w Twojej branży na temat zastosowania konkretnych produktów. Przykładem może być poproszenie o współtworzenie artykułu kosmetologa, który wypowie się na temat kosmetyków oferowanych w sklepie internetowym.
  3. 3. Poradniki, w których krok po kroku pokazujemy swój produkt i jego użycie. Możemy to zrobić zarówno z produktami elektronicznymi (np. dronem), w którym pokazujemy poradnik użytkowania i kosmetycznymi (np. szminką), gdzie pokazujemy jak nakładać ją na usta. Tego rodzaju artykuły napiszemy bez względu na branżę, w której oferujemy swoje produkty. 
  4. 4. Recenzja filmu lub książki, które mają pewien związek z branżą, w której działasz i prowadzić firmę sprzedając produkty. 
  5. 5. Artykuł z celami i planami dotyczącymi wprowadzania danych produktów lub usług w sklepie. Użytkownicy w tym wypadku mogą poczuć większą więź, gdy udostępnimy im możliwość wtrącenia swoich propozycji. Słuchajmy konsumentów, aby z czasem zapewniając im to, czego oczekują, zamienić ich w stałych klientów. 
  6. 6. Historie klientów i czytelników – Ludzie kochają historie bez względu na status społeczny i wiek. Prowadzenie bloga firmowego w sklepie internetowym może być też dzieleniem się od czasu do czasu historiami klientów, którzy skorzystali z oferty. Przedstawimy w ten sposób zarówno proces zamówienia, działanie produktu i sposobu, w jaki zmienia na lepsze życie klienta. Wszystko składa się na wzrastającą wiarygodność w oczach potencjalnych klientów w przyszłości i upewnienie się w podjęciu dobrej decyzji przez tych obecnych. 

Tematyka artykułów na blogu – Co wziąć pod uwagę? 

Tematyka artykułów na blogu, szczególnie w przypadku sklepu internetowego, powinna być związana z produktami i branżą. Prowadzenie bloga, który nie spełnia celów biznesowych firmy może mijać się z celem, działać myląco na klientów (którzy mogą postrzegać nas jako stronę z newsami zamiast sklepu) lub przepalać istotną część budżetu (który okazałby się przydatny w innych aspektach działalności). Nie powinniśmy więc odbiegać od treści, które bezpośrednio lub pośrednio zaczepiają tematy produktowe. Najlepiej bowiem, aby były z nimi na tyle związane, aby móc linkować wewnętrznie w blogu do sklepu internetowego. 

Drugim aspektem, który bez względu na wszystko powinniśmy wziąć pod uwagę, jest nasz klient. To dla niego tworzymy treści w blogu na sklepie internetowym. Jeżeli nie wiemy, czy dana tematyka zainteresuje potencjalnych klientów, których chcielibyśmy pozyskać, zróbmy wywiady środowiskowe. Pomoże nam to długoterminowo obniżyć koszty zwiększając jednocześnie szanse na odniesienie spektakularnego sukcesu. 

Podsumowanie – Sklep internetowy i blog 

Blog w sklepie internetowym może wesprzeć sprzedaż i działać w formie uzupełnienia naszej strategii content marketingowej. Jeżeli dodatkowo posiadamy wiedzę z zakresu copywritingu SEO i potrafimy w sposób odpowiedni dobrać anchor teksty linkując do produktów lub kategorii, możemy wiele zdziałać. Profesjonalny blog może bowiem znacznie powiększyć ilość osób, które znajdować nas będą w wyszukiwarce. Następnie tylko krok dzieli nas od zamiany użytkownika witryny w stałego klienta, który wracał będzie wraz z mijającym czasem. Powodzenia w rozpoczęciu zorganizowanych działań! 

Kluczowa natomiast jest w tym przypadku regularność dodawania nowych treści i pomysł na nie. Nie powinno się prowadzić bloga po to, aby w pewnym momencie przestać i pokazać przerwę np. roczną. Warto na przestrzeni czasu zarówno polepszać jakość obecnych wpisów, myśleć nad dodaniem wideo i tworzyć nowe treści, które w sposób profesjonalny odpowiadają na potrzeby rynku.

Przeczytaj również: Integracja sklepu z system Baselinker.


Bądź na bieżąco i zostań jednym z ponad 14 tysięcy naszych obserwujących!

zostaw odpowiedź

Please enter your comment!
Please enter your name here