Niestety smog jest palącym problemem, z którym zmagamy się w Polsce. Co roku zbiera śmiertelne żniwo, z uwagi na wyjątkowo szkodliwy wpływ na nasze zdrowie. Zła jakość powietrza uszkadza drogi oddechowe, zwiększając także ryzyko wystąpienia chorób nowotworowych krtani, płuc czy jamy ustnej. Zwłaszcza drobne cząsteczki smogu, czyli PM2,5, są niebezpieczne, ponieważ przenikają do krwiobiegu i mogą spowodować udar czy zawał serca. Smog wzmaga także objawy alergii czy astmy.

Wobec wszystkich zagrożeń, jakie generuje niska jakość powietrza w Polsce, warto jest sprawdzać i monitorować stan jego zanieczyszczenia. W poniższym artykule podpowiadamy, gdzie zaglądać, aby być na bieżąco z danymi dotyczącymi smogu.

Narzędzia do sprawdzania jakości powietrza w Polsce

Monitorowanie stanu jakości powietrza nie wymaga wcale żadnych zaawansowanych rozwiązań – możesz robić to wygodnie i szybko. Jedną z możliwości jest mapa Airly, która pokazuje jakość powietrza w Polsce w czasie rzeczywistym. Nie musisz specjalnie wyszukiwać na mapie twojej miejscowości – wystarczy, że skorzystasz z lokalizacji w telefonie, a mapa już wyświetli ci aktualne dane. Przedstawione wyniki uwzględniają dopuszczalne normy, dzięki czemu od razu zobaczysz, czy jakość powietrza jest średnia, czy może zła. 

Poza internetową mapą, możesz także skorzystać z aplikacji mobilnej Airly, która doskonale działa na smartfonach. Jeśli z kolei oglądasz telewizję, możesz natrafić na raporty smogowe, emitowane zazwyczaj wraz z prognozą pogody czy wiadomościami. Jednak musisz mieć na uwadze to, że takie dane zazwyczaj zakładają dopiero prognozy, a nie aktualną sytuację charakteryzującą powietrze w Polsce w danej chwili.

Powietrze w Polsce – gdzie jest najgorzej? 

Wiele polskich miast w sezonie zimowym zajmuje niechlubne wysokie miejsca, w rankingu najbardziej zanieczyszczonych miast na świecie. Często wśród nich pojawiają się największe polskie miasta, jak Kraków, Wrocław czy Warszawa. To właśnie w centralnej Polsce oraz na południu wskaźniki najczęściej przekraczają normy. 

Teraz odwróćmy sytuację – gdzie jakość powietrza w Polsce jest najlepsza? Z uwagi głównie na bliskość morza i silny wiatr, który od niego wieje, najlepsza jakość powietrza jest zazwyczaj w północnej Polsce. Wiatr wiejący na Pomorzu odpowiada za zdecydowanie lepszą cyrkulację powietrza w tym regionie, dzięki czemu smog występuje tam naprawdę rzadko.

Jak uchronić się przed smogiem i czy jest to możliwe?

Wiele osób zastanawia się, co tak naprawdę może zrobić, aby zminimalizować negatywny wpływ smogu na zdrowie. Najprostszym sposobem jest monitorowanie i sprawdzanie, jak wygląda jakość powietrza w Polsce i w twojej okolicy, a następnie unikanie wychodzenia na zewnątrz w tym czasie. Oczywiście nie zawsze jest to możliwe, jednak jeśli zobaczysz, że normy są znacznie przekroczone, zakładaj maskę antysmogową. 

Dobrym rozwiązaniem są także oczyszczacze powietrza, dzięki którym chociaż w domu oddychamy świeżym i czystym powietrzem.


Bądź na bieżąco i zostań jednym z ponad 14 tysięcy naszych obserwujących!

zostaw odpowiedź

Please enter your comment!
Please enter your name here