BMI – czym jest i jak obliczyć Body Mass Index?

0

Można być szczupłym i mieć odstający brzuch lub nadmiar tkanki tłuszczowej w innych częściach ciała. Niektóre osoby nawet nie zdają sobie sprawy z tego, że stopniowo przybierają na wadze. Otyłość i nadwaga to poważne problemy, z którymi boryka się coraz więcej osób. Trzeba jednak wiedzieć, że są to jednostki chorobowe, które wymagają leczenia. W przeciwnym razie trzeba liczyć się z wystąpieniem szeregu groźnych powikłań. Nie trzeba chyba nikomu powtarzać wielokrotnie, że nadprogramowe kilogramy nie stanowią powodu do dumy i powinny zostać jak najszybciej zniwelowane. Nadmiar tkanki tłuszczowej ma bardzo szkodliwy wpływ na pracę narządów.

Czego dotyczy BMI?

Body Mass Index, w skrócie BMI, jest wskaźnikiem masy ciała. Za jego pomocą można stwierdzić, czy dana osoba ma zaburzenia odżywiania i jest niedożywiona lub może cierpi na otyłość, boryka się z nadwagą. BMI oblicza się za pomocą prostego wzoru, który został opracowany już wiele lat temu przez matematyka i astronoma. Kierował się on stosunkiem masy ciała do wzrostu. Oczywiście nie można traktować wskaźnika BMI jako idealnego narzędzia do sprawdzania tego, czy ktoś jest niedożywiony lub otyły. Będzie to jednak pomocna baza, która pozwala na znalezienie pewnych nieprawidłowości, które skłaniają do pogłębienia diagnostyki. Warto od razu zaznaczyć, że za pomocą BMI nie można sprawdzić, jaki jest stosunek masy mięśniowej do tkanki tłuszczowej. W tym celu trzeba przeprowadzić analizę składu ciała.

Podczas obliczania BMI powinno się mieć na uwadze wiek i płeć, aby uzyskać miarodajny wynik. Body Mass Index będzie pomocnym narzędziem do ustalenia tego, czy dana osoba prowadzi właściwy tryb życia, stosuje dobrze zbilansowaną dietę i nie stroni o ruchu. Jeśli jej BMI będzie zawyżone, to jest to jasny sygnał, że dotychczasowe nawyki powinny zostać zmienione. Spostrzeżenia Adolfa Queteleta doprowadziły go do wysunięcia stwierdzenia, że wraz ze wzrostem masy ciała zwiększa się także wzrost. Jest to oczywiście zgodne z prawdą. Wyższe osoby mają wyższe BMI. Początkowo BMI było wykorzystywane wyłącznie w przypadku osób dorosłych, ale obecnie można posiłkować się nim także w przypadku dzieci i nastolatków. Do wyliczenia BMI służy gotowy wzór matematyczny, wystarczy podstawić konkretne wartości w poszczególnych miejscach lub skorzystać z kalkulatora online.

W jaki sposób oblicza się BMI?

Obecnie wyliczenie BMI jest niezwykle proste. W Internecie dostępne są rozmaite strony z kalkulatorami BMI online. Wystarczy wpisać w odpowiednie rubryki konkretne wartości, a system na ich podstawie oszacuje, czy ktoś ma problem z nadprogramowymi kilogramami lub niedożywieniem. Trzeba zaznaczyć płeć, wpisać aktualną wagę i wzrost. Wystarczy to do tego, aby wyświetliła się konkretna liczba. Można dokonać obliczeń samodzielnie, służy do tego następujący wzór: BMI = masa ciała (kg)/wzrost 2(m). Istotne jest to, aby podać wagę i wzrost w odpowiednich jednostkach. Wagę wyraża się w kilogramach a wzrost w metrach. Oczywiście na podstawie BMI nie można sprawdzić, jak dużo ktoś ma tkanki tłuszczowej, jaki jest procent masy mięśniowej. Nie są brane pod uwagę kości ani woda. W przypadku wskaźnika BMI obowiązują pewne normy, na podstawie których można stwierdzić, jaki jest konkretny stan pacjenta. Zgodnie z tabelą opracowaną przez WHO należy kierować się następującymi normami: <16,0 wygłodzenie; 16,0-16,9 wychudzenie, 17,0-18,4 niedowaga; 18,5-24,9 waga prawidłowa; 25,0-29,9 nadwaga; 30,0-34,9 I stopień otyłości; 35,0-39,9 II stopień otyłości; 40,0 III stopień otyłości. Wskaźnik BMI nie bierze pod uwagę płci ani wieku, dlatego należy traktować go tylko jako pomocną wskazówkę.

Źródło: BMI – Medyk Online


Bądź na bieżąco i zostań jednym z ponad 14 tysięcy naszych obserwujących!

zostaw odpowiedź

Please enter your comment!
Please enter your name here