Zagęszczarka to jedno z najbardziej niezbędnych narzędzi przy budowie. Dzięki niej możliwe staje się przygotowanie podłoża do stawiania fundamentów i konstrukcji. Zagęszczarki do ziemi w formie ubijaków powszechnie stosowane są także przy budowach i modernizacjach infrastruktury drogowej. Zobacz, jak działają te narzędzia i co warto o nich wiedzieć!

Zagęszczarki do gruntu – podstawa przygotowania budowy

Zagęszczarki to urządzenia stosowane do zwiększenia gęstości objętościowej podłoża. Składają się z układu wibrującego, napędzanego silnikiem elektrycznym lub spalinowym. Pod wpływem bardzo silnych wibracji, występujących zazwyczaj w modulowanym przez operatora zakresie, podłoże staje się gęstsze i bardziej zbite. Jednocześnie ziemia charakteryzuje się wówczas mniejszą przepuszczalnością wody i porowatością. Zagęszczarki stosowane są w trakcie pierwszej fazy przygotowywania gruntu pod zabudowę. Można ich używać zarówno do przygotowania podłoża pod budowę nieruchomości, jak i utwardzania nawierzchni pod budowę dróg.

Pominięcie zastosowania tego narzędzia może prowadzić do bardzo poważnych konsekwencji, w tym między innymi do obniżenia odporności mechanicznej konstrukcji i jej zawalenia się. Wynika to z tworzenia się usypów ziemi, która nie była dostatecznie zbita pod stawianie zabudowy. Osuwający się grunt wpływać będzie na parametry wytrzymałościowe fundamentów. W przypadku dróg niewykorzystanie zagęszczarki we właściwy sposób skutkować może także szybszym powstawaniem miejscowych ubytków, a nawet poważnych dziur asfaltowych, będących wynikiem osunięcia się zbyt luźnej ziemi leżącej pod nawierzchnią. 

Rodzaje zagęszczarek. Na co zwrócić uwagę przy zakupie?

Do dwóch najpopularniejszych rodzajów zagęszczarek należą urządzenia samoprzesuwne i ręcznie prowadzone. Popularną odmianą tych drugich są tzw. ubijaki, często spotykane w okolicach nowo położonych nawierzchni. Bardziej zaawansowane maszyny mogą mieć funkcje automatycznego nawracania, a większe odmiany występują w formie podłączanej do ciągników.

Przy wyborze zagęszczarki warto zwrócić uwagę na jej rodzaj i sposób działania. Istotny jest typ jednostki silnikowej – elektrycznej lub spalinowej. Dodatkowo do ważnych parametrów tych narzędzi zaliczymy masę urządzenia, wymiary płyty roboczej, częstotliwość wibracji i głębokość zagęszczania.


Bądź na bieżąco i zostań jednym z ponad 14 tysięcy naszych obserwujących!

zostaw odpowiedź

Please enter your comment!
Please enter your name here