Pinczer miniaturowy, yorkshire terrier, pudel toy, szpic miniaturowy i chihuahua to najbardziej popularne rasy psów miniaturek. Czy każde z nich są tak łagodne, na jakie wyglądają? Czy dostosują się do każdych warunków? Jakie cechy posiadają konkretne psy miniaturki?

Pinczer miniaturowy – mały krzykacz

Zobacz: https://zwierzaki.pl/pinczer-miniaturowy

Rasa po raz pierwszy została uznana w Niemczech w 180 roku. Dawniej pinczer miniaturowy był towarzyszem bogatych ludzi i często przebywał na tzw. salonach. Nieprofesjonalnie można powiedzieć, że był typową maskotką. Noszony na rękach, sadzany na meblach, a czasami nawet przy stole mimo małej postury przyciągał uwagę. Poza tym wykorzystywany do przeganiania szczurów. Dzięki niewielkim rozmiarom i silnemu głosowi szybko udawało mu się pozbyć intruzów.

Obecnie pinczer miniaturowy stał się po prostu psem domowym. Mimo tego, że jest malutki, wykazuje się sporą odwagą i umie walczyć o swoje, szczególnie jeśli chodzi o uwagę opiekuna. Uwielbia się też bawić, pod warunkiem, że dostanie zabawkę dopasowaną do jego wzrostu.

Z reguły są to psy przyjazne, jednak nie każdy przedstawiciel rasy będzie dobrze czuł się w towarzystwie dzieci.

Pinczer miniaturowy stosunkowo wolno się przywiązuje i jest dość nieufny wobec obcych osób. Swoje niezadowolenie często pokazuje bardzo głośnym szczekaniem.

Te psy miniaturki nie przekraczają 30 centymetrów wzrostu i kilku kilogramów ciała.

Yorkshire terrier – śmiały skoczek

Yorkshire terrier (https://zwierzaki.pl/yorkshire-terrier) wszystkim znany bardziej jako york to jeden z najmniejszych psów na świecie. Pochodzi z Wielkiej Brytanii z hrabstwa Yorkshire. Podobnie jak pinczer miniaturowy był ozdobą salonów, ale też psem do przeganiania szczurów. Co więcej, nierzadko brały też udział w polowaniach. Z czasem jednak użyteczność terrierów jako myśliwych znacząco zaczęła maleć i stały się po prostu psami towarzyszącymi człowiekowi.

Jeśli chodzi o charakter, to na pierwszy rzut oka można zobaczyć słodkiego, ułożonego maluszka często z kokardką na głowie. Jednak to tylko pozory. Yorkshire terrier ma bardzo silną osobowość i potrafi domagać się tego, na czym mu zależy. Ma także niekończące się pokłady energii, z których chętnie korzysta. Uwielbia się bawić, skakać i biegać. Na spacerach i w towarzystwie obcych osób jest bardzo czujny i gdy poczuje się zagrożony, to warczy lub głośno szczeka.

Choć ma dominujące usposobienie, to nauka przychodzi mu z łatwością i bez protestów bierze udział w ćwiczeniach.

Yorkshire terrier waży średnio 3 kg i ma zaledwie około 20 cm wzrostu.

Pudel toy – wierny loczek

Historia pudla toy (https://zwierzaki.pl/pudel-toy) sięga XVII wieku. W tym okresie często chcieli je mieć i chwalić się nimi arystokraci. Podobnie jak inne psy miniaturki pudla mogły posiadać tylko osoby zamożne. Na początku nazwa pudel oznaczała psa lubiącego bawić się w wodzie. Również toy nie boi się zmoczyć, zwłaszcza jeśli coś przyciągnie jego uwagę.

Dziś pudel toy to wspaniały towarzysz dnia codziennego. Rezolutny maluch potrafi skraść serce nawet największego twardziela. Bardzo chętnie spędza czas z człowiekiem na zabawach, pieszczotach, czy spacerach. Szybko się przywiązuje i jest bardzo lojalny.

Pudle toy to psy miniaturki niezwykle inteligentne, chętne do nauki i wspólnych ćwiczeń. Nie wykazują się upartością i agresją. Choć czasem wobec obcych osób mogą być nieufne i podchodzić z dużą rezerwą.

Dobrze reagują na dzieci w rodzinie i aktywnie uczestniczą w zabawie.

Pudel toy nie przekracza 35 cm wzrostu i 7 kg wagi.

Szpic miniaturowy – żywiołowa kulka

Więcej o szpicu miniaturowym: https://zwierzaki.pl/szpic-miniaturowy

Bliskimi krewnymi szpica miniaturowego są psy zaprzęgowe. Mimo że on sam jest niewielkich rozmiarów. Rasa najprawdopodobniej została zapoczątkowana w Niemczech w XIX wieku. Dużą popularnością szpice zaczęły się cieszyć w Wielkiej Brytanii po tym, jak zainteresowała się nimi królowa Wiktoria i sama miała pupila właśnie tej rasy. Szpic miniaturowy to malutki wulkan energii. Wszędzie jest go pełno i często kręci się pod nogami. Ma wielkie serce i szybko przywiązuje się do opiekuna. Ciężko mu zaakceptować kogoś obcego w swoim towarzystwie, ale z czasem przekonuje się do człowieka, jeśli nie ma on złych zamiarów.

Z ogromną przyjemnością będzie towarzyszył opiekunom w każdej sferze życia. Niezależnie od tego, czy będzie to zabawa w domu, czy może spacer w parku.

Jeśli od małego zostanie odpowiednio przygotowany, to będzie też akceptował inne zwierzęta.

Szpic miniaturka powinien ważyć około 3 kg i mierzyć zaledwie 20 cm.

Chihuahua – szybki kompan

Chihuahua to rasa mająca krewnych żyjących jeszcze w czasach Azteków. Dokładne pochodzenie ciężko jednak ustalić, ponieważ powielane jest wiele historii, jednak nie mają one żadnego potwierdzenia.

Chihuahua jest psem niewielkim, ale bardzo charakternym. Jak na tak małe ciałko wykazuje się ogromną odwagą i ciekawością świata. Wbrew błędnym przekonaniom nie jest typem kanapowca, czy psem do noszenia na rękach. Zabawa, spacery i zamieszanie wokół siebie to jego żywioł. Uwielbia pieszczoty i kontakt z człowiekiem. Po wysiłku fizycznym chętnie utnie sobie drzemkę na jego kolanach lub w domowych pieleszach.

W stosunku do innych zwierząt próbuje pokazać swoją dominację i często je zaczepia.

Z łatwością uczy się sztuczek i komend, chętnie je też wykonuje.

Chihuahua nie waży więcej niż 3 kg i nie przekracza 14 cm wzrostu.


Bądź na bieżąco i zostań jednym z ponad 14 tysięcy naszych obserwujących!

zostaw odpowiedź

Please enter your comment!
Please enter your name here