Pieśni religijne

0

Święta Bożego Narodzenia zbliżają się wielkimi krokami. Już niedługo wszyscy będziemy rozdawać prezenty, dzielić się opłatkiem, czuć zapach mandarynek w powietrzu oraz wspólnie śpiewać kolędy przy wigilijnym stole. Wiele osób jest fanami piosenek świątecznych, często anglojęzycznych, takich jak „Jingle Bells”, „Last Christmas” czy „Santa Baby”. Wszystkie te utwory są zdecydowanie bardzo przyjemne i wpadające w ucho, jednak większość Polaków uważa, że to jednak te polskie, tradycyjne kolędy wprowadzają najlepszy, świąteczny klimat. Jaka jest jednak ich historia, skąd się wzięły i dlaczego tak bardzo je wszyscy lubimy?

Polskie kolędy

Pierwsza zachowana polska kolęda pochodzi aż z XV wieku! Był to tytuł „Zdrów bądź, królu anielski” przetłumaczony z języka łacińskiego. Pierwsza kolęda napisana oryginalnie po polsku to dobrze dzisiaj znana „W żłobie leży”, a później „Bóg się rodzi”. Obecnie w Polsce zachowało się ponad 500 kolęd, pastorałek i piosenek świątecznych! 

Polskie kolędy to bardzo często wykonywane utwory, szczególnie w okresie Świąt Bożego Narodzenia. Wykonuje się je w kościołach, w szkołach i przedszkolach podczas jasełek, na wiejskich świetlicach, a przede wszystkim w każdym polskim domu. Często też organizowane są koncerty polskich kolęd transmitowane w telewizji. Wiele znanych zespołów czy wykonawców wydaje też albumy i płyty ze swoimi, autorskimi interpretacjami kolęd. Są to między innymi: Arka Noego, Edyta Bartosiewicz, Justyna Steczkowska czy Krzysztof Krawczyk.

Dwie z polskich kolęd szczególnie zasługują na podkreślenie, bo ich powstanie i historia wiąże się z wieloma ciekawostkami.

Lulajże Jezuniu

Lulajże Jezuniu to kolęda o charakterze i melodii przypominającej kołysankę śpiewaną dzieciom. Bardzo melancholijna, spokojna i skłaniająca do rozmyślań. Powstała w XVII wieku, najstarszy jej zapis znajduje się obecnie w Archiwum Archidiecezji poznańskiej. Co ciekawe, fragment tej kolędy zacytował w jednym ze swoich utworów sam Fryderyk Chopin. Kolejną ciekawostką może być fakt, iż pieśń ta zyskała popularność również za granicą. Została przetłumaczona na język francuski, a jej tytuł we Francji brzmi „Nuit de lumière”.

Przybieżeli do Betlejem

Przybieżeli do Betlejem to skoczna i bardzo wesoła kolęda, szczególnie uwielbiana przez dzieci. Pieśń powstała tak samo jak „Lulajże Jezuniu” w XVII wieku. Podejrzewa się, że jej autorem jest Jan Żabczyc, bo to właśnie w jego symfoniach znaleziono pierwszy zapis. Kolęda jednak przez lata była wielokrotnie zmieniana i modyfikowana. Tekst i melodia, które znamy obecnie i tak chętnie śpiewamy, został opracowany dopiero w XIX wieku przez ks. Jana Siedleckiego.

Polskie kolędy i pastorałki przez wielu zostały uznane za dumę narodową. Piękne melodie i teksty zdecydowanie wyróżniają nas na tle innych krajów. Bardzo łatwe do śpiewania, wpadają też w ucho, a każda z nich ma inny nastrój. Niektóre wesołe, a inne klimatyczne i melancholijne. Nic dziwnego, że wszyscy zaczynają je słuchać i wyśpiewywać już na początku grudnia. 


Bądź na bieżąco i zostań jednym z ponad 14 tysięcy naszych obserwujących!

zostaw odpowiedź

Please enter your comment!
Please enter your name here