Pożary występują coraz rzadziej, przyczyniają się do tego instalowane Systemy Sygnalizacji Pożaru, trudno zapalne materiały z jakich budowane są nasze budynki czy wnętrza czy coraz wyższa świadomość ludzi na temat rozprzestrzeniania się ognia. Większość osób nigdy nie uczestniczyła przy gaszeniu czy wybuchu pożaru, jak więc wybrać odpowiedni sprzęt gaśniczy, który będzie skuteczny w razie pożaru?

Jaką gaśnice wybrać?

Najpopularniejszym typem gaśnicy jest gaśnica proszkowa. Działa ona na zasadzie odcięcia tlenu ogniu, przez pokrycie go proszkiem. Gaśnice proszkowe najczęściej umożliwiają gaszenie pożarów z grup ABC. Ten typ gaśnic jest tani w zakupie jednak posiada wadę, w postaci konieczności czyszczenia gaszonych przedmiotów oraz terenu blisko pożaru. Proszek gaśniczy jest trudny w uprzątnięciu, ponieważ jego gramatura jest bardzo drobna. Gaśnice proszkowe polecane są do garaży, warsztatów czy miejsc gdzie usunięcie proszku będzie możliwe a inne przedmioty na skutek zapylenia nie ulegną uszkodzeniu.

Innym rodzajem gaśnic są gaśnice pianowe. Są one mniej popularne od gaśnic proszkowych, natomiast są również bardzo skuteczne. Gaśnica pianowa jako środek gaśniczy wykorzystuje piane gaśniczą. Piana gaśnicza jest to woda połączona ze środkiem pianotwórczym. Ten rodzaj gaśnicy z powodzeniem może być wykorzystywany do gaszenia pożarów w domach czy firmach. Po zakończonej akcji gaśniczej woda odparowuje a miejsce gdzie gasiliśmy pożar i miejsce nie wymaga sprzątania. Ich cena jest nieznacznie wyższa od gaśnic proszkowych.

Gaśnice wodne mgłowe gastronomiczne służą do gaszenia tłuszczy czy innych pożarów żywności. Działają bazując na substancji gaśniczej jaka jest mgła wodna, czyli bardzo drobnych cząsteczkach wody rozpylonych pod dużym ciśnieniem. Ten rodzaj gaśnicy idealnie sprawdzi się w kuchniach czy restauracjach oraz magazynach spożywczych. Dodatkowo taką gaśnicą możemy również gasić ubrania na człowieku bez obaw o uszczerbek na zdrowiu.

Następnym rodzajem gaśnic są gaśnice śniegowe CO2. Używane są one głównie w serwerowniach czy biurach gdzie istnieje obawa o uszkodzenie sprzętu elektronicznego. Środkiem gaśniczym jest dwutlenek węgla, który sprzężony jest w butli pod dużym ciśnieniem. Wylatujący dwutlenek węgla z specjalnej dyszy posiada bardzo niską temperaturę, która razem z mocnym podmuchem tłumi ogień. Sprzątanie po zakończonej akcji gaśniczej nie jest konieczne.

Inny sprzęt pożarowy, który będzie przydatny

Koce gaśnicze od lat cieszą się dużą popularnością za sprawa ich uniwersalności. Umożliwiają one gaszenie pożaru tuż po jego rozpoczęciu. Działają na zasadzie odcięcia tlenu, dzięki czemu ogień gaśnie. Mogą być wielokrotnie wykorzystywane. Wybierając koc gaśniczy zwróćmy uwagę na jego wymiary. Koce gaśnicze są bardzo proste w użyciu jednak nie nadają się do użycia, kiedy ogień rozprzestrzenił się już na większy obszar. Koce gaśnicze znajdują się również na każdej stacji benzynowej, ponieważ z dużą skutecznością gaszą pożary paliw.

Mówiąc o sprzęcie gaśniczym warto wspomnieć również o akcesoriach do gaśnic. W sklepach ppoż dostępne są szafki na gaśnice, które uniemożliwiają usunięcie gaśnicy z miejsca gdzie zawsze powinna się znajdować. Stojaki na gaśnice dają nam oszczędność miejsca, oraz wizualnie poprawiają wygląd wnętrza biura. Przy zakupie gaśnicy warto wyposażyć się w wieszak na gaśnice. Umożliwia on montaż gaśnicy na ścianie, dając na oszczędność miejsca, oraz sprawia, że gaśnica jest dobrze widoczna.

Podsumowując, na rynku znajdziemy wiele rodzajów gaśnic. By odpowiednio dobrać ją do naszego wnętrza powinniśmy zastanowić się nad jej przeznaczeniem, do gaszenia jakich pożarów będzie służyła, oraz w jakich warunkach będzie używana. Kupując gaśnice pomyślmy też o akcesoriach, które mogą okazać się bardzo pomocne. Jeśli nadal mamy wątpliwości powinniśmy zasięgnąć porady specjalisty w sklepie ze sprzętem przeciwpożarowym.


Bądź na bieżąco i zostań jednym z ponad 14 tysięcy naszych obserwujących!

zostaw odpowiedź

Please enter your comment!
Please enter your name here