Nowy podatek od plastikowych opakowań ma służyć głownie ograniczeniu stosowania jednorazowych przedmiotów plastikowych w celu ochrony środowiska naturalnego. Zobaczmy, jakie będą jego zasady.

Podatek od plastikowych opakowań

Unia Europejska w celu ograniczenia stosowania jednorazowych produktów, składających się z plastiku, przygotowała dyrektywę Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2019/904 z dnia 5 czerwca 2019 roku w sprawie zmniejszenia wpływu niektórych produktów z tworzyw sztucznych na środowisko. Zgodnie z nią, państwa członkowskie będą m.in. miały czas do 2029 roku, aby osiągnąć poziomu 90% recyklingu plastikowych butelek oraz czas do 2025 roku, aby wytwarzać butelki z materiałów pochodzących z przynajmniej 25% z recyklingu.

Wprowadzenie nowego podatku od opakowań plastikowych jest próbą wdrożenia przepisów znajdujących się w tej dyrektywie. Podatek ten ma na celu zniechęcenie konsumentów do nabywania opakowań jednorazowego użytku z tworzywa sztucznego na rzecz produktów z alternatywnych materiałów lub produktów wielokrotnego użytku. Dodatkowo, ma on ograniczyć ilość plastikowych odpadów, zwłaszcza tych zalegających w wodach morskich i oceanach.

Od kiedy?

Projekt noweli ustawy pojawił się na stronie Rządowego Centrum Legislacji w czwartek 1 kwietnia 2021 roku.  Został on przygotowany przez Ministerstwo Klimatu i Środowiska i skierowany do opiniowania. Zgodnie z planem ma wejść w życie od lipca 2021 roku.

Koniec z plastikowymi produktami

Nowela ustawy wprowadzi zakaz wprowadzania do obrotu jakichkolwiek produktów wykonanych z tworzyw sztucznych oksydegradowalnych, czyli takich, które nie nadają się do recyklingu.  Zakaz obejmie m.in. jednorazowe talerze i sztućce, słomki, mieszadełka do napojów, patyczki mocowane do balonów oraz patyczki higieniczne.

Ponadto, od 3 lipca 2021 roku część produktów będzie zawierała informacje o prawidłowym gospodarowaniu odpadów powstałych z tworzyw sztucznych, nienadających się do recyklingu. Takie informacje mają pojawić się na: podpaskach, tamponach, chusteczkach nawilżanych, na wyrobach tytoniowych z filtrami i kubkach na napoje.

Jeśli chodzi o przedsiębiorców wprowadzający do obrotu produktu jednorazowego użytku, to będą oni objęci rozszerzoną odpowiedzialnością producentów (ROP). Dodatkowo, będą oni ponosić koszty m.in. kampanii edukacyjnych, sprzątania i zagospodarowania odpadów powstałych z takich produktów. Projekt ustala też maksymalną kwotę opłaty na 5 groszy za każdą sztukę wprowadzanego na rynek opakowania plastikowego po napojach. Właściwe stawki zostaną określone w rozporządzeniu. Opłata ta ma być uiszczana co roku.

Zapłaci konsument

Jak to zwykle bywa w tego typu regulacjach, nowy podatek dotknie najbardziej  nie tyle wielkie koncerny odpowiedzialne za masową produkcje plastiku, a  zwyczajnego klienta sklepu czy restauracji. Okazuje się bowiem, że opłatę np. za jednorazowe opakowanie plastikowe do sałatki, będą pobierały sklepy, hurtownie lub lokale gastronomiczne. Opłata ta albo zostanie doliczona do ceny ustalonej przez punkt gastronomiczny albo będzie mogła stanowić całkowity koszt opakowania dla nabywcy.

W praktyce oznacza to, że dodatkowa opłata, zwana też opłatą produktową, zostanie przerzucona finalnie na konsumenta, który kupuje dania na wynos. Z informacji zamieszczonych na stronach Rządowego Centrum Legislacji projektu wynika, że będzie ona wynosić równo 1 zł za jedną sztukę opakowania jednorazowego użytku z tworzywa sztucznego i zostanie doliczona do ostatecznej ceny produktu.

Z projektu wynika również, że jednostki gastronomiczne, które zamierzają  sprzedawać swoje produkty w opakowaniach jednorazowych, będą musiały zapewnić swoim klientom alternatywne, wykonane z materiałów innych niż plastik opakowania wielokrotnego użytku.

Prowadzisz lokal i nie wiesz jak doliczyć do ceny koszt podatku od opakowań plastikowych? Pomoże doradca podatkowy. To osoba, która zna się na podatkach i wie, co zrobić żeby biznes był jak najtańszy i jednocześnie legalny. Doradca podatkowy pomoże nie tylko w zagadnieniach związanych z podatkiem od opakowań plastikowych, ale też w każdym innym.

zostaw odpowiedź

Please enter your comment!
Please enter your name here