Analiza porównawcza – czym jest?

0

Analiza porównawcza od 2019 roku stała się obowiązkowym elementem lokalnej dokumentacji cen transferowych. Polega ona na weryfikacji warunków transakcji, na których są one zawierane z podmiotami powiązanymi w porównaniu do warunków, jakie występują w podobnej sytuacji pomiędzy niezależnymi podmiotami. Analiza powinna zostać przeprowadzona z uwzględnieniem kryteriów porównywalności.

Analiza porównawcza może być dokonana drogą porównań wewnętrznych lub zewnętrznych. Jeżeli to tylko możliwe, rynkowość warunków dokumentowanej transakcji powinna być odniesiona do analogicznych transakcji realizowanych przez podmioty badane z podmiotami niepowiązanymi, a więc w pierwszej kolejności analizuje się możliwość przeprowadzenia porównania drogą porównań wewnętrznych. Jeżeli podmioty badane nie realizują analogicznych transakcji z podmiotami niepowiązanymi, dokonuje się analizy drogą porównań zewnętrznych. W podejściu tym, porównuje się warunki badanej transakcji z analogicznymi transakcjami zawieranymi przez podmioty niepowiązane.

Ważnym elementem analizy porównawczej jest wybór najbardziej odpowiedniej metody analizy oraz wskaźnika finansowego.

O transakcjach porównywalnych można mówić w sytuacji, gdy ewentualne różnice (tak naprawdę żadna z nich) jakie występują między transakcjami porównywanymi albo podmiotami, które zawierają miedzy sobą transakcje, nie mogą wpływać w sposób istotny na ostateczną cenę zawieranej transakcji (a ściślej rzecz biorąc cenę przedmiotu transakcji).

Analiza porównawcza dla danej transakcji jest ważna przez trzy lata, pod warunkiem, że nie nastąpiły istotne zmiany otoczenia ekonomicznego.  

Nie ma obowiązku sporządzania analizy porównawczej dla transakcji (dotyczące usług o niskiej wartości dodanej oraz umów pożyczek), w których zastosowano przepisy o tzw. safe harbour. Więcej informacji na temat analiz porównawczych można znaleźć w artykule na stronie: https://cmt-advisory.pl/artykuly-eksperckie/benchmarking-analiza-porownawcza-w-zarzadzaniu-i-podatkach/


Bądź na bieżąco i zostań jednym z ponad 14 tysięcy naszych obserwujących!

zostaw odpowiedź

Please enter your comment!
Please enter your name here