Bardzo często nie zastanawiamy się zbyt długo przy wyborze obuwia roboczego. Kupujemy najtańsze lub po prostu pierwsze z brzegu buty. Liczy się dla nas to, że rozmiar się zgadza.

Jest to wielki błąd, ponieważ obuwie robocze powinno być dobrane pod kątem wykonywanej pracy oraz zagrożeń, które mogą czyhać na nasze stopy. Kolejnym kryterium, na które musimy zwrócić uwagę, jest komfort. W butach roboczych spędzamy około 8 godzin dziennie, a w niektórych zawodach nawet więcej. Źle dopasowane, niewygodne obuwie potrafi zmniejszyć naszą wydajność w pracy oraz powodować większe zmęczenie.

Rodzaje obuwia roboczego

Buty robocze dzielimy na trzy rodzaje:

  • – obuwie ochronne,
  • – obuwie bezpieczne,
  • – obuwie zawodowe.

Obuwie ochronne, oznaczane literą P, stosuje się przeważnie w miejscach, gdzie jesteśmy narażeni na zmiażdżenie stopy. Buty ochronne posiadają podnoski, które wytrzymują silne uderzenia (do 100 j) i ochraniają nasze stopy przed ściskaniem (do 10 kN). Do tego typu obuwia zaliczają się półbuty, trzewiki i sandały. W takich butach możemy pracować zarówno na zewnątrz, jak i wewnątrz budynku. Podeszwa użyta w tym obuwiu roboczym nie musi być zbyt gruba, co czyni je lekkimi i wygodnymi butami do pracy. Takie buty są polecane dla pracowników medycznych, sprzedawców oraz pracowników gastronomii.

Obuwie bezpieczne jest oznaczane literą S. Te buty są bardziej wytrzymałe niż obuwie ochronne, na zmiażdżenie i ściskanie. Podnosek, który posiada obuwie bezpieczne, wytrzymuje aż 200 j nacisku. Ochronią również naszą stopę przed ściśnięciem o sile 15 kN.

W butach tych stosuje się dwa rodzaje wzmocnienia:

  • – podnoski stalowe – najtańsze, najpopularniejsze w obuwiu roboczym, zapewniające duże bezpieczeństwo, ale ciężkie;
  • – podnoski kompozytowe – droższe, nadające się do stosowania na zewnątrz, ponieważ utrzymują ciepło, lżejsze i wygodniejsze w użyciu.

Obuwie zawodowe, które oznaczane jest literą O, to buty o najwyższej klasie obuwia roboczego. Buty te, oprócz tego, że często są wyposażone w podnoski, posiadają również wkładkę antyprzebiciową. Ta chroni nasze stopy, przed przypadkowym wbiciem sobie na przykład gwoździa lub innego ostrego przedmiotu. Buty te nadają się do najbardziej niebezpiecznych i najtrudniejszych prac. Są to buty usztywniające, które sięgają do kostki, a nawet i za kostkę. Są polecane między innymi dla osób, które pracują na wysokościach. Przykład dobrej jakości butów roboczych: https://www.ferpol.pl/pl/662-buty-robocze

Obuwie robocze – najczęstsze błędy popełniane przy ich wyborze

Przede wszystkim nie odmawiajmy sobie droższych butów roboczych. Spędzamy w nich większość dnia, więc komfort ich użytkowania powinien być dla nas ważny. Do tego obuwie robocze ma utrzymywać nasze stopy w zdrowiu i bezpieczeństwie, a na tym nie ma co oszczędzać. Kolejnym błędem jest kupowanie butów, w tym samym rozmiarze co buty na co dzień. W trakcie pracy nasze nogi puchną, dlatego podczas zakupu obuwia roboczego warto je przymierzyć. Nie wybierajmy butów, które pasują idealnie na naszą stopę. Kupmy obuwie robocze, które jest co najmniej pół centymetra większe niż nasza stopa.
Ostatnim, jednak nagminnie popełnianym błędem, jest niedbanie o buty robocze. One z założenia są brudne, dlatego nie poświęcamy czasu na ich wyczyszczenie lub konserwację. Pomijając fakt, że brudne buty nie świadczą o nas zbyt dobrze, trzeba pamiętać, że odpowiednio zakonserwowane buty robocze, posłużą nam dłużej i nie zniszczą się tak szybko, jak te, o które nie dbamy w ogóle. Oczywiście czyścimy obuwie robocze według instrukcji obsługi dołączonej do opakowania i pamiętamy, żeby nie dopuszczać do ich przemoczenia.

zostaw odpowiedź

Please enter your comment!
Please enter your name here