Wiele produktów spożywczych, takich jak lody czy wyroby mleczarskie, bez opakowania nie mogłoby trafić na rynek. Pojemniki do łatwo psującej się żywności muszą być nie tylko lekkie i trwałe, ale także funkcjonalne i ekologiczne. Dlatego producenci najczęściej sięgają po opakowania z tworzyw sztucznych, które gwarantują bezpieczeństwo towaru w drodze do klienta i nadają się do ponownego przetworzenia. Jak powstają opakowania produktów, które najczęściej trafiają do naszych koszyków? Sprawdziliśmy!

Nowy, wymagający konsument impulsem dla branży spożywczej

Choć Polacy są coraz bardziej świadomymi konsumentami, wciąż nie wszyscy zdają sobie sprawę, z czego powstają opakowania, w których zabierają żywność do domu. Niewielu zadaje sobie pytanie: jaką drogę przebyły: pudełko lodów, butelka z wodą czy kubeczek  serka, zanim trafiły na sklepową półkę? To, co widzi klient, jest tylko wierzchołkiem góry lodowej.

W czasach, gdy konkurencja na rynku jest ogromna, produkt musi być nieustannie udoskonalany. Choć receptura np. lodów przez lata może się nie zmieniać, opakowanie będzie podlegać ciągłym modyfikacjom. Jak ułatwić klientowi korzystanie z produktu i jego przechowywanie? Jakie innowacyjne rozwiązanie wprowadzić, żeby żywność po otwarciu dłużej pozostała zdatna do spożycia? Jak zaprojektować etykietę, żeby była czytelna i atrakcyjna wizualnie? To tylko niektóre pytania, które zadają sobie producenci. Wiedzą bowiem, że opakowanie pełni nie tylko funkcję ochronną, logistyczną i informacyjną, ale także marketingową. Muszą stanąć na wysokości zadania, aby dostarczyć konsumentowi produkt w stanie idealnym. Są świadomi, że niezadowolony konsument prawdopodobnie nie da marce drugiej szansy.

Rynek konsumenta a branża spożywcza

Branża spożywcza musi błyskawicznie reagować na potrzeby klientów. Nie tylko dostosować ofertę do aktualnych wymagań, ale także przewidywać przyszłe zmiany w zachowaniach konsumenckich. Producenci lodów czy nabiału muszą zadbać, żeby na półkach znalazły się także produkty bezlaktozowe i wegańskie. Każda zmiana powinna być skrupulatnie monitorowana. Badanie zadowolenia wśród klientów może pokazać, czy podjęte kroki pozytywnie wpłynęły na ocenę produktu, czy wręcz odwrotnie. Duża konkurencja wśród producentów wpływa korzystnie na portfel klienta. Dzięki temu do rąk konsumenta trafia wysokiej jakości produkt w niższej cenie.

Skąd zamawiać opakowania do żywności z tworzyw sztucznych?

Opakowania polipropylenowe, które mają kontakt z żywnością, muszą spełniać rygorystyczne unijne normy. Nic dziwnego, że producenci żywności chcą mieć pewność, że pojemniki, ktorych używają, są całkowicie bezpieczne dla zdrowia. Zależy im jednak nie tylko na wysokiej jakości, ale także konkurencyjnej cenie. W nowoczesnych przedsiębiorstwach (takich jak STARK Partner) produkcja opakowań jest w ogromnym stopniu zautomatyzowana, co znacznie przyspiesza proces produkcji i pozwala zredukować koszty. Więcej pieniędzy zostaje wówczas w kieszeni przedsiębiorcy.


Bądź na bieżąco i zostań jednym z ponad 14 tysięcy naszych obserwujących!

zostaw odpowiedź

Please enter your comment!
Please enter your name here