Jeżeli w twoim mieszkaniu ciężko dojrzeć podłogę pod nawałnicą rzeczy, a na półkach więcej niż książek znajdujesz ubrań do prania, to znak, że pora zacząć poważnie myśleć o porządkach. Niewielu z nas odnajduje w tego rodzaju pracy przyjemność, a jeszcze mniej dokładnie wie, jak robić to efektywnie — na szczęście z pomocą przychodzą profesjonaliści. Dzięki programom telewizyjnym dotyczącym sprzątania możemy nie tylko podbudować się na duchu, ale również odnaleźć nowe sposoby kompleksowego radzenia sobie z rozgardiaszem.

Osobowość zbieracza, pojawienie się dzieci, czy zwyczajny brak czasu — wszystkie te czynniki sprawiają, że ciężko odnaleźć chwilę na zmierzenie się z panoszącym się nieporządkiem, a nowych rzeczy przybywa z dnia na dzień. Niekiedy darzymy posiadane przedmioty takim sentymentem, że nie możemy samodzielnie pogodzić się z rozstaniem z nimi — nawet jeżeli od lat leżą nieużywane. Dochodzi do tego częsty problem niedoboru przestrzeni do składowania ubrań, akcesoriów czy drobnych gadżetów, a wskutek tego mieszkanie pomału przeobraża się w skarbiec różności, zamiast stanowić bezpieczną i uporządkowaną przestrzeń. Jakie programy telewizyjne pomogą nam stawić czoło problemowi, aby porządek zagościł nie tylko w domu, ale też w naszym życiu?

Sprzątanie z Marie Kondo

Program, który pojawił się na początku 2019, szybko stał się jednym z najbardziej lubianych przez widzów tytułów dotyczących porządkowania przestrzeni. Prowadząca to Marie Kondo, Japonka, która opatentowała swoją własną metodę segregacji rzeczy. W cyklu odcinków skupia się nie tylko na technicznych aspektach utrzymania czystości, ale również kładzie nacisk na… duchowość. Zwraca uwagę mieszkańcom na konieczność podziękowania domowi za bezpieczeństwo, które oferuje oraz odpowiednie pożegnanie się z rzeczami służącymi domownikom przez lata.

Metoda, nazwana KonMari, określa sposób porządkowania rzeczy. Autorka zwraca uwagę, aby w pierwszej kolejności podzielić przedmioty na kategorie, a następnie każdy z nich umieścić w oddzielnym miejscu w taki sposób, aby uformowały górkę. Dzięki temu domownicy mogą zaobserwować skalę posiadanych rzeczy, odnaleźć dawno zapomniane produkty, a finalnie zdecydować, dla których z nich należy poszukać nowego domu. Marie Kondo zwraca również uwagę, aby umieszczać często używane przedmioty w łatwo dostępnych miejscach, z kolei te, z których nie korzystamy na co dzień, rozlokować w trudniejszych do sięgnięcia przestrzeniach. Sugeruje też, aby segregować je pod kątem ich przeznaczenia i rozmiaru, dzięki temu zawsze szybko odnajdziemy pożądane akcesoria.

Perfekcyjna pani domu

Najbardziej rozpoznawalny program dotyczący sprzątania w polskim wydaniu prowadzony jest przez Małgorzatę Rozenek. Podczas kilku dni towarzyszy uczestnikom w domowych porządkach, pokazując im tym samym efektywne metody na przywrócenie czystości w domu. Prowadząca zwraca szczególną uwagę na detale, o których sprzątaniu często zapominamy w codziennej rutynie. To dobra okazja, aby zweryfikować stan wszystkich kratek wentylacyjnych, przestrzeni pod łóżkiem, czy za szafkami — nie bez powodu test białej rękawiczki w wykonaniu Małgorzaty Rozenek stał się na swój sposób legendarny. Na większych przestrzeniach możemy skorzystać z profesjonalnego sprzętu, do którego zaliczają się m.in. urządzenia Numatic, z kolei małe, domowe pomieszczenia wymagają od nas kompleksowego przejrzenia zakamarków.

W programie zadbano również o przedstawienie widzom życiowych porad dotyczących czystości. Jedna z nich zakłada użycie dojrzałej skórki banana, której wnętrzem należy natrzeć skórzane części garderoby — w taki sposób możemy nadać im nowy blask.

Misja ratunkowa

Ten program to skarbnica wiedzy dla osób, które chciałyby się dowiedzieć nie tylko jak rozpocząć porządki w mieszkaniu, ale również odnaleźć sposób na przeorganizowanie przestrzeni i nadanie nowego życia starszym meblom. Prowadząca Ula Chincz przedstawia metody renowacji półek i szafek, dzięki czemu możemy zyskać dodatkową przestrzeń do składowania przedmiotów, bez konieczności wyrzucania często przestarzałych sprzętów. Podpowiada dodatkowo jak uzyskać oryginalne, dopasowane do domowników gadżety, które pomogą w utrzymaniu ducha wnętrz. Jedna z porad przedstawia metodę na stworzenie własnoręcznej tablicy dla dzieci — za pomocą drewnianej sklejki, farby tablicowej i listwy możemy uzyskać narzędzie pozwalające na rysowanie i zapisywanie notatek przez najmłodszych, bez konieczności generowania dodatkowych, papierowych odpadów.

Programy telewizyjne stanowią świetną okazję do odnalezienia nowych metod sprzątania. Naturalnie każde wnętrze wiąże się z indywidualnym podejściem — czyszczenie powierzchni magazynowej może wymagać użycia specjalistycznej maszyny Numatic, z kolei zagraconą sypialnię zmienimy w przytulne wnętrze za pomocą domowych sposobów. Pozwólmy się więc zainspirować ekspertom, by wspólnie odnaleźć nową motywację do porządków.


Bądź na bieżąco i zostań jednym z ponad 14 tysięcy naszych obserwujących!

zostaw odpowiedź

Please enter your comment!
Please enter your name here