Szlifowanie różnego rodzaju materiałów można wykonywać ręcznie, jednak znacznie szybsze efekty przynosi użycie urządzeń elektrycznych, wyposażonych w krążki ścierne. Dzięki nim czyszczenie i szlifowanie powierzchni jest łatwe i efektywne, a ich przygotowanie do wykonywania kolejnych prac nie wymaga dużego wysiłku.

  1. 1. Funkcjonalne krążki ścierne
  2. 2. Krążki delta, rolock czy samoprzylepne? Podział krążków ściernych

Krążki ścierne to grupa produktów, które wykorzystywane są do obróbki i przygotowywania elementów nie tylko z drewna, ale również metalu, plastiku lub szkła. Niektórych z nich używa się również do obróbki powierzchni gipsowych i tynków.

Funkcjonalne krążki ścierne

Krążki ścierne znajdują zastosowanie wszędzie tam, gdzie różnego rodzaju powierzchnie muszą zostać odpowiednio przygotowane, np. do malowania, impregnowania lub dalszej obróbki. Powszechnie używa się ich w przemyśle meblarskim i podczas wykonywania prac z wykorzystaniem drewna, np. kładzenia podłóg lub produkcji elementów drewnianych jak schody czy balustrady. Niektóre modele pojawiają się w warsztatach samochodowych i lakierniczych, pracowniach szklarskich, hutach i wszędzie tam, gdzie obróbce poddaje się stalowe konstrukcje.

Krążki delta, rolock czy samoprzylepne? Podział krążków ściernych

Krążki ścierne dobiera się w zależności od użytego narzędzia, a przede wszystkim materiału, który ma być poddawany obróbce. Jednymi z najpopularniejszych są krążki delta, używane do maszynowego szlifowania, zarówno szlifierkami oscylacyjnymi, jak i tradycyjnymi. Są lubiane głównie ze względu na swoją trwałość i szeroki wybór granulacji, który zapewnia możliwość swobodnego doboru krążka do materiału. Równie często wybierane są krążki rolock, których szeroka oferta znajduje się na https://www.krazkiscierne.pl/.

Na uwagę zasługują także krążki fibrowe korundowe. Ich nazwa pochodzi od rodzaju zastosowanego nasypu – korundu, czyli tlenku glinu. Jest on bardzo twardy, a przez to wytrzymały, dlatego idealnie nadaje się do szlifowania materiałów wymagających, takich jak stal budowlana lub metale. Krążki korundowe wykorzystuje się również do usuwania rdzy.

Krążki ścierne dzieli się również, biorąc pod uwagę metodę ich mocowania do urządzeń. Ze względu na prosty sposób montażu na szlifierkach, często wykorzystywane są krążki samoprzylepne i krążki na rzep. Wiele rodzajów krążków jest jednak wciąż przykręcanych centralnie, a niektóre zostały wyposażone dodatkowo w otwory odpylające, znacznie ułatwiające utrzymanie higienicznych warunków szlifowania.


zostaw odpowiedź

Please enter your comment!
Please enter your name here