Pokój młodzieżowy – niezbędne meble

0

Niezależnie od tego, czy mamy jedno dziecko, czy więcej, młoda osoba potrzebuje swojej przestrzeni. Miejsca, gdzie będzie mogła wyciszyć się, spać, uczyć się czy odpoczywać. Swój kąt, do którego zaprosi znajomych, aby wspólnie spędzić czas. Jakie meble powinny znaleźć się w takim pokoju?

Kilkulatki i nastolatki potrzebują swojej przestrzeni, a najlepiej własnego pokoju. Jeśli ten jest zapewniony, to możemy go odpowiednio przygotować według potrzeb wiekowych. Młodsze dzieci w większości tylko sugerują, co chcą, aby znalazło się w ich wymarzonym pokoju. Z młodzieżą bywa tak, że to one same decydują jakie meble mają znaleźć się w ich pokoju. W grę wchodzą także dodatki, które nadają odpowiedni charakter pomieszczeniu. Stworzona w ten sposób aura nie zawsze podoba się rodzicom. Pamiętajmy jednak, że to głównie nasze dziecko przebywa w swoim pokoju i to ono ma czuć się w nim dobrze. Jakie meble wybiera młodzież?

Najważniejsze meble

Warto zacząć od miejsca, w którym większość ludzi spędza 1/3 życia. Łóżko, bo o nim mowa jest bardzo ważnym elementem wyposażenia. Dopasowujemy je rozmiarem do możliwości pomieszczenia, w którym ma stanąć. Duże przestrzenie pozwalają na obszerniejsze jednoosobowe posłania. Z kolei w mniejszych znajdzie się miejsce na łóżko 90×200, które swoim gabarytem wkomponuje się w dostępną przestrzeń.

Biurko oraz krzesło to również obowiązkowe wyposażenie. Przede wszystkim dlatego, że jest to miejsce do odrabiania lekcji, nauki, pisania, rysowania, a także do pracy i grania na komputerze. Oba elementy rozmiarem powinny być dopasowane do wieku i postury dziecka. Niedopasowany mebel będzie wykształcał złe nawyki, np. może mieć wpływ na nieprawidłową sylwetkę podczas siedzenia lub po prostu będzie utrudniał korzystanie ze stanowiska.

Szafa i regał z pułkami to przestrzeń, gdzie znajdują się lektury, zabawki, sprzęt elektroniczny czy ulubione figurki lub pamiątki z wakacji. W tym miejscu przechowuje się również odzież, a jeśli pozwala na to miejsce, to znajdą się tu także rolki, deskorolka czy kask ochronny w wypadku sympatyków ruchu na świeżym powietrzu. To także miejsce na zdjęcia przyjaciół swobodnie naklejane na drzwi szafek czy plakaty ulubionych sportowców lub artystów.

Trochę dodatków

W zależności od poczucia estetyki dzieci i młodzież wyposażają pokoje w ciekawe dodatki. Najmłodsi najczęściej nanoszą na ściany własne wizje za pomocą farbek, pasteli czy plasteliny. Rodzice zawsze są dumni, ale nie zawsze zadowoleni. Zwłaszcza jeśli w ubiegłym tygodniu skończyli remont pokoju dziecinnego. Nastolatki coraz częściej wybierają gadżety elektroniczne. Lampka typu lawa nadaje specyficzny klimat, a cottonballsy podkreślają naszą kolekcję figurek, książek lub gier.

Coraz częściej powstają meble z motywami ze znanych produkcji jak StarWars czy bajki Disneya. Taki gotowy twór wymaga tylko przywiezienia do domu i złożenia. Niektóre komplety posiadają specjalne dodatki jak podświetlane elementy czy tajne schowki. To z pewnością interesujące i cieszące oko rozwiązania, które coraz częściej znaleźć można w przestrzeniach młodzieżowych.

O czym warto pamiętać?

Łóżko 90×200 to powierzchnia optymalna, na której jedna osoba komfortowo prześpi noc. Jeśli rodzeństwo posiada takie posłania, to można je odpowiednio rozstawić w ich wspólnym pokoju. Dzięki temu zoptymalizujemy przestrzeń i będziemy mogli zainstalować inne potrzebne meble jak np. biurko, krzesło czy szafa. Miejmy na uwadze, że meble powinny być dostosowane do wieku dziecka. To jak z doborem butów. Nie kupujemy zawyżonych numerów, tylko wybieramy takie obuwie, które pasuje na dziecko w danym momencie. Z meblami jest podobnie. Dlatego pozwólmy zdecydować dzieciom, co ich zdaniem będzie fajne, wygodne i praktyczne. Naszym zadaniem jest sprawdzenie, czy będą to meble odpowiednie do wieku. Dzięki i młodzież będą nam za to wdzięczni.


Bądź na bieżąco i zostań jednym z ponad 14 tysięcy naszych obserwujących!

zostaw odpowiedź

Please enter your comment!
Please enter your name here