Instalacja paneli fotowoltaicznych powoli staje się w Polsce coraz bardziej popularna, a co za tym idzie, pojawia się wiele dyskusji na ten temat. Biorąc pod uwagę koszty związane z zakupem i montażem, temat przysparza wielu obaw, szczególnie dotyczących opłacalności w domach jednorodzinnych. Odpowiadamy na pytanie – czy panele fotowoltaiczne dla domu jednorodzinnego się opłacają?

Fotowoltaika – cena

Popularność fotowoltaiki sprawiła, że na rynku znajdziemy wiele firm zajmujących się doradztwem, sprzedażą i montażem, i którzy przeprowadzą klienta przez całą drogę. Mnogość ofert wprowadza potencjalnych nabywców w osłupienie, a czas, który musieliby przeznaczyć na porównywanie cen, czytanie opinii i wybór odpowiedniej firmy, wolą przeznaczyć na swoją pracę, rozwijanie pasji czy rodzinę, dlatego odkładają decyzję o instalacji paneli na później. Niekiedy całkowicie o nich zapominają i uważają cały proces zakupu za niezwykle skomplikowany. Tu z pomocą przychodzi serwis internetowy: https://fotowoltaikaonline.pl/ceny-paneli-slonecznych, dzięki któremu po wypełnieniu jednego formularza, poznamy konkretne ceny paneli od kilku firm w regionie, przeczytamy recenzje i poznamy opinie użytkowników. Oszczędzimy dzięki temu czas i jednocześnie, po instalacji fotowoltaiki, zadbamy o środowisko.

Koszt paneli słonecznych, który możesz obniżyć!

Od 2019 roku wprowadzono przepisy, dzięki którym od podatku można odliczyć koszty poniesione na instalację ogniw fotowoltaicznych wraz z osprzętem. Pozwala to na obniżenie całych nakładów o 18 bądź 32%, zależnie od tego, w jakiej grupie podatkowej się znajdujemy. Ogromną pomocą dla chcących zainwestować w panele słoneczne będą dopłaty do inwestycji w odnawialne źródła energii.

Warto odwiedzić stronę internetową Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej (WFOŚiGW), ponieważ to tam znaleźć można oferty oparte na bardzo korzystnych warunkach dofinansowania. Podczas researchu dobrze jest się zwrócić do Banku Ochrony Środowiska, który pozwala zaciągnąć preferencyjny kredyt na zakup paneli, a raty spłaca się np. zyskami z instalacji fotowoltaicznej. Opcji na obniżenie kosztów zakupu i montażu jest wiele, dlatego dobrze jest zwrócić się z prośbą o pomoc do fachowców.

Panele fotowoltaiczne – opłacalność

Oszczędności wynikają tak naprawdę jedynie ze zmniejszenia (lub całkowitego wyeliminowania) opłat za energię elektryczną od naszego dostawcy. W zależności od tego, ile wyprodukują panele, tyle pokryje nasze zapotrzebowanie, a ewentualne braki uzupełni właśnie energia elektryczna. Gdy dzięki fotowoltaice stworzymy ilość przekraczającą zapotrzebowanie domu i rodziny, nadwyżka skierowana zostanie do sieci publicznej – za to, po wyrobieniu koncesji i załatwieniu dokumentacji, możemy otrzymywać od 0,15 zł do 0,25 zł za 1 kWh przekazanej energii. Nie są to duże pieniądze i nie będziemy w stanie dzięki nim pokryć kosztów poniesionych na instalację paneli, jednak z pewnością odczujemy oszczędność podczas opłacania rachunków.

Czy instalacja paneli fotowoltaicznych w domu jednorodzinnym ma sens? Zdecydowanie tak! Szczególnie gdy skorzystamy z dopłat lub odpisania kosztów od podatku będzie to inwestycja opłacalna, nawet w Polsce, gdzie pogoda wydaje się być mało sprzyjająca.


Bądź na bieżąco i zostań jednym z ponad 14 tysięcy naszych obserwujących!

zostaw odpowiedź

Please enter your comment!
Please enter your name here